Jesteś w: Chłopcy z Placu Broni

Chłopcy z Placu Broni - najważniejsze informacje o lekturze

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Geneza „Chłopców z Placu Broni”


Ferenc Molnar ukończył studia w Genewie w roku 1900. Już wówczas był poczytnym reportażystą, którego teksty pojawiały się na łamach prasy węgierskiej oraz zagranicznej. Po ukończeniu studiów powrócił do Budapesztu. Ferenc oprócz tego, że był ceniony za dobre teksty, był również znany z dość wystawnego, a wręcz hulaszczego życia.

Molnar związał się z budapesztańską cyganerią i po całych dniach przesiadywał w kawiarni „New York”, utrzymując się wyłącznie z pisania. W roku 1906 Molnara odnalazł jego stary profesor literatury z gimnazjum – Kornel Krupp i poprosił młodego dziennikarza, by ten wspomógł w jakiś sposób gazetkę szkolną. Molnar zgodził się i rozpoczął pisać odcinki powieści dla młodzieży, którą nazwano „Chłopcy z ulicy Pawła”.

W powieści tej Molnar zawarł widoczną aluzję do sytuacji polityczno-społecznej jaka była w ówczesnym cesarstwie Austro-Węgier. W tym czasie bowiem ponownie pojawiły się hasła odzyskania niepodległości przez Węgry. Chłopcy walczący o swój plac są symbolem dążących do niepodległości Węgrów, a ich walka jest walką o niepodległość ojczyzny Molnara. Pisząc powieść, Molnar nie zaprzestał swojego hulaszczego życia i szybko popadł w długi. Aby spłacić długi karciane, które były traktowane jako długi honorowe, sprzedał prawa do powieści wydawnictwu „Franklin” za 1000 koron. Powieść szybko zdobyła popularność i przyniosła wydawcy wielkie zyski. Ferenc Molnar za powieść nie otrzymał ani korony więcej.

O popularności powieści może świadczyć fakt, że bardzo szybko po premierze została wydana w przeszło 40 językach. Polski tytuł „Chłopcy z Placu Broni” pochodzi z tłumaczenia dokonanego przez Janinę Mortkowiczową w roku 1913. Tłumaczenie to było dokonane z niemieckiego przekładu. Janina Mortkowiczowa wyszła z założenia, że plac na którym był skład drewna i o który odbyła się walka jest dla książki najważniejszy.

Tłumaczka dokonała również zmiany w samej treści książki poprzez zmianę nazwy bandy kierowanej przez Feriego Acza z „Czerwonych Koszul”, na „Czerwonoskórych”. Zarówno tytuł jak i tłumaczenie zastosowane przez Janinę Mortkowiczową obowiązywało aż do roku 1989, kiedy nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia ukazało się nowe tłumaczenie z oryginału węgierskiego: „Chłopcy z ulicy Pawła”, w którym chłopcy dowodzeni przez Feriego Acza ponownie stali się „Czerwonymi Koszulami” Autor tego tłumaczenia Tadeusz Olszański przełożył całą powieść, bez skrótów, zawierając w powieści również aluzje polityczne do ówczesnej sytuacji w cesarstwie austriacko-węgierskim.

Czas i miejsce wydarzeń „Chłopców z Placu Broni”


Akcja „Chłopców z Placu Broni”, rozgrywa się w jednej dzielnic Budapesztu obecnej stolicy Węgier, a wówczas w jednym z ważniejszych miast cesarstwa Austro – Węgier. Ferenc Molnar zawęził akcję powieści do czterech miejsc w Budapeszcie.

Najważniejszym miejscem, w którym toczy się akcja jest plac przy ul. Pawła, a właściwie na drugim placu położonym na jego tyłach. Plac o którym jest mowa był dzierżawiony przez zarząd tartaku na skład drewna. Ułożone drewno w sągi tworzyło szereg krętych uliczek – wspaniałe miejsce do zabawy dla chłopców. Uliczki te wiodły na środek placu, gdzie ustawiony był budynek tartaku parowego. Wokół tartaku ustawione były wozy, na które układano drewno. Na sągach znajdowały się budowane przez chłopców twierdze dowodzone przez kapitanów.

Bardzo ważnym miejscem, w którym Molnar umiejscowił akcję swojej powieści jest Ogród Botaniczny. To miejsce, w którym Czerwone Koszule pod wodzą Feriego Acza miały swoje królestwo. Ich twierdza znajdowała się na wyspie pośrodku ogrodu. Twierdza była nie tylko chroniona przez fosę otaczającą wyspę, ale również przez mur otaczający cały ogród. Na wyspę prowadziła jedynie droga przez most, chroniony przez Czerwone Koszule.

Ponadto część akcji dzieje się w domu Nemeczka – położonego w Budapeszcie przy ulicy Rakos. Miejscem akcji jest również szkoła, do której uczęszczają chłopcy będący bohaterami powieści.

Czas akcji „Chłopców z Placu Broni” to koniec XIX wieku. Fabuła rozgrywa się w ciągu dwunastu dni marca roku 1889. Rok, w którym akcja się rozgrywa sugeruje data na pieczątce bractwa Związku Zbieraczy Kitu. Wprawdzie właściwa akcja właściwa obejmuje jedynie dziesięć dni, od kradzieży flagi Chłopców z Placu Broni przez wodza Czerwonych Koszul Feriego Acza i wyboru Boki na wodza chłopców z Placu Broni do śmierci Nemeczka. Jednak do akcji trzeba również wliczyć dwa dodatkowe dni. Pierwszego dnia bracia Pastor zastosowali „enstadt” czyli czas wojny odbierając Nemeczkowi kulki, które wygrał od Weissa, Rychtera, Kolnaya oraz Barabasza. Drugi dzień, którego nie można wyłączyć z akcji to dzień pogrzebu Nemeczka. Dzień ten spina całość akcji powieści Ferenca Molnara.

„Chłopcy z Placu Broni” - krótkie streszczenie - wątki główne i poboczne


Ferenc Molnar w swojej powieści „Chłopcy z Placu Broni” wprowadza czytelnika w świat dziecka z końca XIX wieku. Jest to świat pełen fantazji, oparty na ważnych zasadach: lojalności, przyjaźni, bohaterstwie i poświęceniu. To wokół tych wartości krążą zarówno wątki główne jak i poboczne powieści.

Najważniejszym wątkiem jest walka o Plac Broni. Był to ulubiony plac zabaw chłopców skupionych w Związku Zbieraczy Kitu. Pośród tych chłopców prym wiódł Janosz Boka. Był obdarzony charyzmą. Czas beztroskiej zabawy na placu, zakończył się w chwili, kiedy przywódca innej grupy chłopców czerwonych koszul – Feri Acz, zjawia się na Placu Broni i kradnie chorągiew wykonaną przez siostrę jednego z chłopców Czelego. To wydarzenie jest pretekstem do wojny pomiędzy chłopcami z Placu Broni, a Czerwonymi Koszulami, którzy bawią się w Ogrodzie Botanicznym.
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - „Chłopcy z Placu Broni” - streszczenie

„Chłopcy z Placu Broni” to pierwsza i najbardziej znana powieść Ferenca Molnara. Opowiada o grupie młodzieży mieszkających i uczących się w jednej ze szkół w Budapeszcie okresu przełomu XIX i XX w. Akcja książki toczy się w Budapeszcie w okresie dwunastu dni marca 1899 roku.

Pod koniec lekcji, chłopcy nu... wiecejPlan wydarzeń „Chłopców z Placu Broni”

1. Lekcja i nerwowe oczekiwanie na jej koniec.
2. Opowieść Nemeczka o kradzieży kulek przez braci Pastorów.
3. Kradzież chorągwi przez Feriego Acza.
4. Relacja Nemeczka o zdarzeniu.
5. Wybory na wodza, zwycięstwo Boki.

6. Opracowanie planu wyprawy do Ogrodu Botanicznego.
7. Wyprawa chłopców do... wiecejCzym kierowali się bohaterowie utworu „Chłopcy z Placu Broni”

Utwór Ferenca Molnara – „Chłopcy z Placu Broni” to przejmująca opowieść o grupie chłopców mieszkających w Budapeszcie. Tych chłopców oprócz wspólnego miejsca zamieszkania i miejsca nauki, łączy jeszcze coś więcej - wspólne zainteresowania, wspólne wartości.

Jedną z najważniejszych wartości, ... wiecejProblematyka „Chłopców z Placu Broni”

Problematykę poruszaną przez Ferenca Molnara można rozpatrywać w kilku płaszczyznach. Autor pokazuje wiele postaw, z których jedne zasługują na podziw, inne z kolei wyłącznie na potępienie. Przyjaźń i zdrada, bohaterstwo i samolubstwo, to tylko niektóre ważne sprawy, na których się opiera akcja „Chłopców z Placu Broni&#... wiecejPlac Broni – opis miejsca

Główne miejsce, o który toczy się bój w książce Ferenca Molnara Plac Broni, położony jest w Budapeszcie na tyłach placu Pawła. To był niewielki skrawek ziemi, z jednej strony ogrodzony płotem, który już był w stanie rozpadu, a trzech pozostałych, ścianami kamienic.

W chwili, kiedy dzieje się na nim akcja,... wiecejFeri Acz i Janosz Boka jako wodzowie – ocena

Feri Acz oraz Janosz Boka, to przywódcy dwóch grup chłopców, którzy bawili się na ulicach dziewiętnastowiecznego Budapesztu. Byli to chłopcy, z pozoru zupełnie odmienni charakterem, ale było coś, co ich łączyło.

Janosz Boka był to czternastoletni chłopak, który potrafił wpływać na swoich kolegów. Nie robił teg... wiecejBitwa na Placu Broni – opis

Pogoda w dniu, kiedy odbywała się bitwa, była słoneczna. Przygotowując się do bitwy, chłopcy pod wodzą Janosza Boki zaczynali zajmować powoli swoje miejsca. Przed samą bitwą Boka zmienił taktykę bitwy. Część chłopców miała zająć miejsce w okopach, wykopanych przez Słowaka Jano, na prośbę Janosza. Wtedy do generała podsz... wiecejErno Nemeczek – charakterystyka, postawa

Erno Nemeczek – charakterystyka
Najważniejszym bohaterem powieści „Chłopcy z Placu Broni” jest jedenastoletni Erno Nemeczek. Pochodził z ubogiej rodziny. Ojciec był krawcem, jego matka zajmowała się domem. Był to chłopiec niewielki, o delikatnej budowie i równie delikatnych rysach. Był chorowity i bardzo nieśmiały. Czę... wiecejJanosz Boka – charakterystyka

Janosz Boka, to czternastoletni chłopiec, który jednak nie wyglądał na swój wiek. Z wyglądu, a dokładnie z twarzy wyglądał na mniej. Dopiero jego głos dawał wskazówkę, ile faktycznie mógł mieć lat. Był to chłopiec bardzo spokojny i zrównoważony. Swoim spokojem wpływał na innych. Nie wdawał się w żadne konflikty, starał... wiecejFeri Acz – charakterystyka

Feri Acz, był wodzem zaciętych wrogów chłopców z Placu Boni – Czerwonych Koszul. Już nazwa grupy wzięła się od koloru koszuli, w której chodził. Ten kolor koszuli podkreślał jego urodę, sprawiał, że wyglądał jak wojownik. Był to młodzieniec wysoki, przystojny, barczysty i bardzo silny. Dla małych chłopców, w tym ró... wiecejDeżo Gereb – charakterystyka

Deżo Gereb, to postać co najmniej dwuznaczna. To jeden z bohaterów powieści Ferenca Molnara „Chłopcy z Placu Broni”. Pochodził z zamożnej rodziny. To rówieśnik Erno Nemeczka, uczęszczał z nim do jednej klasy. Był to chłopiec bardzo ambitny, zdolny do poświęcenia wszystkiego, by zrealizować swoje cele. Posiadał niezw... wiecejBracia Pastorowie – charakterystyka

Bracia Pastorowie byli członkami Czerwonych Koszul. To silni i wysocy chłopcy. Chodzili zawsze razem. Ich charakterystyczna postawa – byli pochyleni do przodu. Lekko zmrużone oczy przenikliwe i ponure spojrzenie oraz brak uśmiechu na ich ogorzałych twarzach, sprawiały, że młodsze dzieci się ich bały. Bracia Pastorowie lubili sto... wiecejZabawy chłopców w „Chłopcach z Placu Broni”

Chłopcy, którzy byli bohaterami powieści Ferenca Molnara „Chłopcy z Placu Broni”, to byli typowe dzieci, które lubiły się przede wszystkim bawić. Jedną z ulubionych zabaw była gra w palanta. Najlepszym miejscem do gry w był Plac Broni. Z tego właśnie powodu Czerwone Koszule chciały zająć ten plac. W palanta można by... wiecejWizyta w Ogrodzie Botanicznym („Chłopcy z Placu Broni”) – opis

Janosz Boka, przywódca chłopców bawiących się na Placu Broni, w odpowiedzi na kradzież chorągwi przez przywódcę Czerwonych Koszul Feriego Acza, postanawia udać się do Ogrodu Botanicznego i zostawić tam ślad, że oni, chłopcy z Placu Broni nie boją się Czerwonych Koszul. Boka sam postanawia udać się do siedziby Czerwonych Koszu... wiecejOpis flagi i pieczęci w „Chłopcach z Placu Broni”

Część chłopców, którzy się bawili na Placu Broni, tworzyło Związek Zbieraczy Kitu. Do związku należeli między innymi Weiss, Kolnay, Barabasz, Nemeczek, Czele, Rychter oraz Lesik. Stowarzyszenie miało swoją pieczęć oraz chorągiew, która była wykonana przez siostrę Czelego. Pieczęć była okrągła i wykonana z kauczuku. Na p... wiecej„Chłopcy z Placu Broni” – najważniejsze cytaty

• „Plac to nasz kraj, to całe nasze państwo! Nie możecie zrozumieć, czym dla nas jest ten Plac, bo nigdy nie walczyliście za Ojczyznę!”

• „- No i co, dobrze było?
Nemeczek podniósł na niego swoje duże, niebieskie oczy i odparł:
- Dobrze - powiedział cicho i już głośniej dod... wiecej