2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Chłopcy z Placu Broni

2l.pl / Ekranizacje i adaptacje „Chłopców z Placu Broni”

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

Powieść Ferenca Molnara „Chłopcy z Placu Broni” z powodów uniwersalnych wartości, jakie zawierała była wielokrotnie ekranizowana. Już przed II wojną światową na ekranach kin pojawiała się trzykrotnie, niejeden raz również pojawiała się na scenach teatralnych całego świata.

Pierwszą ekranizacją powieści Molnara był węgierski film z 1929 roku „A Pal utcai fiuk”. Był to film niemy w reżyserii Beli Balogha. W cztery lata później książka została przeniesiona na ekrany w Stanach Zjednoczonych. Film pod tytułem „No Greater Glory” wyreżyserował Frank Borgaze, a scenariusz na podstawie książki napisał Jo Swerling. Pośród aktorów można wymienić Ralpha Morgana w roli ojca Nemeczka, czy Franka Darro w roli Feriego Acza. Film otrzymał nagrodę na festiwalu filmowym w Wenecji. Już w rok później na ekrany weszła włoska ekranizacja książki „Chłopcy z Placu Broni” Film pod tytułem „I ragazzi della via Pall” wyreżyserowana została przez Alberto Mondadori oraz bardzo młodego, bo dziewiętnastoletniego Mario Monicelli. W rolach głównych można było zobaczyć Giulio Tamagninni w roli Nemeczka, Antonio Vigevani w roli Boki. Co ciekawe, właściciel włoskich praw do tego filmu Alberto Mondadori został jako członek faszystowskiego ugrupowania GUF rozstrzelany w Mediolanie.


Już po wojnie w roku 1969 pojawiła się kolejna węgiersko - amerykańska produkcja, będąca ekranizacją powieści Ferenca Molnara „A Pal utcaik Fiuk”. Reżyserem filmu był Zoltan Fabri, który zresztą był współautorem scenariusza do filmu. Jest to obecnie najbardziej znana ekranizacja bestseleru Molnara z doskonałymi rolami zagranymi przez młodych amerykańskich i węgierskich aktorów Marka Colleano w roli Nemeczka, Johna Mulder-Brown w roli Gereba czy też Williama Burleigh w roli Boki.

W roku 2003 pojawiła się kolejna ekranizacja książki „Chłopcy z Placu Broni” . Była to włoska produkcja telewizyjna „I Ragazzi Della via Pall”. To luźna adaptacja powieści Molnara wyreżyserowana przez Maurizzio Zaccaro. Ostatnią ekranizacją tej powieści jest węgierski film w reżyserii Ferenca Torok „A pal utcaik Fiuk”. Film jest wierną adaptacją książki. W rolach głównych można zobaczyć młodych zdolnych węgierskich aktorów Balazs Bojtar w roli Nemeczka czy też Krisztiana Fekete w roli Boki. Jest to film nakręcony na potrzeby węgierskiej telewizji, w plenerach można podziwiać budapesztańskie ulice i place.
W 1995 roku na scenie polskiego teatru pojawiła się sceniczna adaptacja powieści Ferenca Molnara „Chłopcy z Placu Broni” Reżyserem sztuki był Maciej Dejczer. Na scenie można było podziwiać młodego Bartosza Obuchowicza w roli Nemeczka. W 2007 roku miał premierę spektakl „Chłopcy z Placu Broni” w reżyserii Michała Zadary wystawiony w Teatrze Narodowym w Warszawie.  Dowiedz się więcej
„Chłopcy z Placu Broni” – najważniejsze cytaty
Z którym z bohaterów utworu „Chłopcy z Placu Broni” chciałbyś się zaprzyjaźnić?
Bohaterskie czyny Nemeczka
Postawa Nemeczka
Opis flagi i pieczęci w „Chłopcach z Placu Broni”
Wizyta w Ogrodzie Botanicznym („Chłopcy z Placu Broni”) – opis
Zabawy chłopców w „Chłopcach z Placu Broni”
Ekranizacje i adaptacje „Chłopców z Placu Broni”
Bracia Pastorowie – charakterystyka
Deżo Gereb – charakterystyka
Feri Acz – charakterystyka
Janosz Boka – charakterystyka
Erno Nemeczek – charakterystyka
Uniwersalizm „Chłopców z Placu Broni”
Bitwa na Placu Broni – opis
Konteksty polityczne utworu „Chłopcy z Placu Broni”
Śmierć Nemeczka i jej wymowa
Obraz szkoły w „Chłopcach z Placu Broni”
Feri Acz i Janosz Boka jako wodzowie – ocena
„Chłopcy z Placu Broni” - wątki główne i poboczne
Plac Broni – opis miejsca
Problematyka „Chłopców z Placu Broni”
Czym kierowali się bohaterowie utworu „Chłopcy z Placu Broni”
Chłopcy z Placu Broni – wartości etyczne
Plan wydarzeń „Chłopców z Placu Broni”
Ferenc Molnar – notatka szkolna.
Geneza „Chłopców z Placu Broni”
Czas i miejsce wydarzeń „Chłopców z Placu Broni”
„Chłopcy z Placu Broni” - streszczenie