2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Chłopcy z Placu Broni

2l.pl / Problematyka „Chłopców z Placu Broni”

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

Problematykę poruszaną przez Ferenca Molnara można rozpatrywać w kilku płaszczyznach. Autor pokazuje wiele postaw, z których jedne zasługują na podziw, inne z kolei wyłącznie na potępienie. Przyjaźń i zdrada, bohaterstwo i samolubstwo, to tylko niektóre ważne sprawy, na których się opiera akcja „Chłopców z Placu Broni”.

Można się zastanawiać, kim jest tu bohater. Czy jest to tylko główna postać z książki, a może jest to ktoś ważniejszy, kto swoim postępowaniem wpływa nie tylko na losy opowiadania, ale również wpływa na postępowanie innych ludzi. Takim bohaterstwem się wykazuje Erno Nemeczek. Mały chłopiec o wielkim sercu, który był zdolny do poświęcenia wszystkiego, co dla niego jest najważniejsze w tym swojego życia, by bronić swojej małej ojczyzny – Placu Broni. Bohaterstwo doprowadza nie tylko do zwycięstwa jego kolegów, ale również wpływa na zmianę zachowania Deżo Gereba.


Zdrada, to kolejny problem, który drąży w książce Molnar. Zdrada jakiej się dopuścił Deżo Gereb z niskich osobistych powodów, z urażonej dumy, staje się dość dużym problemem. O mało co nie jest powodem straty Placu Broni przez jego kolegów.

W książce znajdzie się miejsce również dla przyjaźni oraz oddania. To ważne więzi, które powinny się znaleźć w każdej grupie. Dzięki właśnie tym cechom świat chłopców staje się lepszy. Ten świat, nie jest maleńkim zamkniętym światem, to ogromny przedsionek prawdziwego życia, do którego chłopcy już niedługo będą zmuszeni wejść. Chłopcy szybko się uczą, że nie zawsze świat jest piękny, że czasem trzeba się poświęcić, by zrealizować swoje ideały.
Wybaczenie, ma w książce wymiar symboliczny. Wybacza się tym, którzy zbłądzili i którzy zrozumieli swój błąd. Boka wybacza Gerebowi zdradę kolegów. Nemeczek wybacza kolegom, to że w niego zwątpili. Wybaczenie jest ważne, gdyż ten który nie potrafi wybaczyć, nie zasługuje również na wybaczenie.

W opowiadaniu można również znaleźć wątki polityczne. Ferenc Molnar przemycił do treści liczne nawiązania do ówczesnej politycznej sytuacji Węgier, jako części Austro-Węgier, w których nastroje niepodległościowe były co raz silniejsze. Również sama nazwa „Czerwone Koszule”, którą nosili chłopcy pod przywództwem Feriego Acza, w zamyśle Molnara miały oddać hołd bojownikom o niepodległość Włoch – garibaldczykom.

„Chłopcy z Placu Broni” to utwór ponadczasowy, a przesłanie jakie jest w nim zawarte, jest aktualne również w dzisiejszych czasach.  Dowiedz się więcej
„Chłopcy z Placu Broni” – najważniejsze cytaty
Z którym z bohaterów utworu „Chłopcy z Placu Broni” chciałbyś się zaprzyjaźnić?
Bohaterskie czyny Nemeczka
Postawa Nemeczka
Opis flagi i pieczęci w „Chłopcach z Placu Broni”
Wizyta w Ogrodzie Botanicznym („Chłopcy z Placu Broni”) – opis
Zabawy chłopców w „Chłopcach z Placu Broni”
Ekranizacje i adaptacje „Chłopców z Placu Broni”
Bracia Pastorowie – charakterystyka
Deżo Gereb – charakterystyka
Feri Acz – charakterystyka
Janosz Boka – charakterystyka
Erno Nemeczek – charakterystyka
Uniwersalizm „Chłopców z Placu Broni”
Bitwa na Placu Broni – opis
Konteksty polityczne utworu „Chłopcy z Placu Broni”
Śmierć Nemeczka i jej wymowa
Obraz szkoły w „Chłopcach z Placu Broni”
Feri Acz i Janosz Boka jako wodzowie – ocena
„Chłopcy z Placu Broni” - wątki główne i poboczne
Plac Broni – opis miejsca
Problematyka „Chłopców z Placu Broni”
Czym kierowali się bohaterowie utworu „Chłopcy z Placu Broni”
Chłopcy z Placu Broni – wartości etyczne
Plan wydarzeń „Chłopców z Placu Broni”
Ferenc Molnar – notatka szkolna.
Geneza „Chłopców z Placu Broni”
Czas i miejsce wydarzeń „Chłopców z Placu Broni”
„Chłopcy z Placu Broni” - streszczenie