Jesteś w: Ania z Zielonego Wzgórza

Ania z Zielonego Wzgórza - kompletne opracowanie lektury

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim


Ania pragnie być posłuszna wobec Maryli i jej zasad, jednak czasem ulega swej dzikiej fantazji. Jednak w miarę dojrzewania panna Shirley rezygnuje ze skrajnego romantyzmu i znajduje kompromis między wyobraźnią a przyzwoitością.

Rola ubioru w życiu Ani Shirley


Moda interesuje Anię, ponieważ chce wyglądać pięknie, chce być modna, głównie dlatego, że wierzy, że jej życie byłoby łatwiejsze, gdyby były dobrze ubrana i piękna. Dla Anny, modna sukienka pokrywa się z moralnością. Ania postrzega również modę jako sposób na dopasowane do jej grupy przyjaciół. Jej coraz bardziej stylowe ubrania świadczą o jej przemianie z pokornej sieroty w uczennicę, absolwentkę seminarium nauczycielskiego i kobietę.

Kiedy Ania przybywa na Zielone Wzgórze, nosi brzydkie, skąpe ubranie z sierocińca, które świadczą o jej samotności i zaniedbaniu. Na Zielonym Wzgórzu Maryla początkowo sprawia Ani skromne, pozbawione ozdobników sukienki. Kilka lat później, Mateusz kupuje Ani stylową sukienkę z bufkami. Ostatecznie, nawet Maryla zgadza się, aby Ania ubierała się modnie. Stopniowa akceptacja pragnienia noszenia przez pannę Shirley modnych ubrań stopniowe przesunięcie uczuć Mateusza i Maryli do Anny.

Ekranizacja „Ani z Zielonego Wzgórza”


Najbardziej znana ekranizacja „Ani z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery pochodzi z 1985 roku. Jej reżyserem jest znany przede wszystkim z udanych ekranizacji prozy Montgomery Kevin Sullivan. Scenariusz filmu niewiele odbiega od powieściowego pierwowzoru – w filmie także przeżywamy wraz z rudowłosą dziewczynką jej perypetie i przygody, a cała akcja dzieje się na wesołej, kolorowej i pełnej unikalnej flory i fauny farmie „Zielone Wzgórze”.

Film ukazuje niemal wszystkie powieściowe wydarzenia – dlatego trwa aż 199 minut. W telewizji pokazywany jest najczęściej w dwóch częściach. Opowiada o losach sieroty – Ani Shirley, która przybyła przez przypadek na Zielone Wzgórze. Rodzeństwo Cuthbertów pragnęło adoptować chłopca, jednak przez pomyłkę przysłano im rudowłosą Anię. Mimo to dziewczynka szybko zdobyła miłość Maryli i Mateusza i pozostała w Avonlea. Jej życie było barwne nie tylko ze względu na bogatą wyobraźnię. Wciąż doświadczała niezwykłych przygód, często wpadała w perypetie, które jednak zawsze kończyły się dobrze. Ania z jedenastoletniej „Marchewki” zmieniła się w dojrzałą i piękną uczennicę seminarium nauczycielskiego. O jej dalszych przygodach dowiedzieć się można z ekranizacji kolejnych powieści Montgomery nakręconych przez Sullivana.

Film, podobnie jak pierwowzór, ma pogodny i ciepły nastrój. Dostarcza zarówno wzruszeń, jak i pobudza do śmiechu. Dzięki przepięknym zdjęciom Wyspa Edwarda odsłania przed nami swoje atuty – małe, malowniczo usytuowane miasteczko Avonlea i otaczające je bogactwo przyrody. Ponadto mamy tu barwny pochód rozmaitych ludzkich charakterów. Niektóre z nich mogą w pierwszej chwili nie wzbudzić w nas zbyt wielkiej sympatii, ale jak się okazuje później – każdy ma prawo do drugiej szansy i zmiany na lepsze.

Na uwagę w filmie zasługują przede wszystkim kreacje głównych bohaterów. Niezapomniana jest Megan Follows, jako odtwórczyni głównej roli. Chociaż występowała w później w wielu innych produkcjach jej wizerunek na zawsze został związany z Anią Shirley. Na uwagę zasługują również role Maryli (Colleen Dewhurst) oraz Mateusza (Richard Farnsworth, znany głównie z głównej roli w nakręconej w 1999 roku „Prostej historii”). Byli oni wielokrotnie nagradzani, a swą klasę pokazali także w ekranizacji przygód o niesfornej Ani.

Dzięki wszystkim tym cechom film Sullivana za każdym razem oglada się z przyjemnością. To ponadczasowe kino familijne, które nie zawiera elementów przemocy czy płytkiego humoru. Przekazuje za to bardzo ważną prawdę – każdy człowiek w głębi jest dobry i wzmacnia wiarę w człowieka.

Recenzja „Ani z Zielonego Wzgórza”


Jedną z ciekawszych lektur szkolnych jest „Ania z Zielonego Wzgórza”. Jej autorką jest jedna z najbardziej znanych kanadyjskich pisarek Lucy Maud Montgomery. Mimo że od wydania powieści minęło wiele dziesięcioleci problemy w niej poruszane nie zestarzały się, ponieważ są uniwersalne. Liczne przygody panny z Zielonego Wzgórza nikomu nie pozwalają się nudzić.

Utwór opowiada o losach Ani Shirley, która przypadkowo została adoptowana przez rodzeństwo Cuthbertów i przyjechała do malowniczej miejscowości Avonlea z Domu Sierot. Początkowo Maryla chciała odesłać dziewczynkę, jednak ostatecznie zdecydowała się pozostawić ją na Zielonym Wzgórzu. Temperament Ani i bujna wyobraźnia sprawiały, że często popadała ona w tarapaty. Nikt, kto czytał powieść, nie zapomni sceny przypadkowego upicia przyjaciółki Ani Diany czy też przefarbowania rudych włosów na zielono.

Chociaż Ania często ściągała na siebie nieszczęścia szybko wkradła się do serc Mateusza i Maryli. Codzienne obowiązki wykonywała sumiennie, starała się być posłuszna. Szczególne sukcesy osiągnęła w szkole, w której wraz z Gilbertem należała do najlepszych uczniów. Dzięki temu dostała się do seminarium nauczycielskiego, z czego jej opiekunowie byli bardzo dumni.

Postać Ani i jej przygody nakreślone są bardzo barwnie. Czytelnika wzrusza wrażliwość dziewczynki, czasem śmieszy jej egzaltacja i zachwyt nad prostymi rzeczami. Postawa panny z Zielonego wzgórza udowadnia jak bardzo ważna jest wyobraźnia w życiu każdego – pozwala kroczyć śmiało przez życie, nie zrażać się porażkami, dzielnie znosić klęski i wierzyć lepszą przyszłość. Inną wartością podkreśloną w utworze jest przyjaźń – to bardzo ważna więź, która czyni człowieka lepszym i nie pozwala na samotność.
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - „Ania z Zielonego Wzgórza” – streszczenie

Sąsiadka rodzeństwa Maryli i Mateusza Cuthbertów mieszkająca nieopodal gościńca Małgorzata Linde zdziwiła się, gdy pewnego popołudnia ujrzała Mateusza zmierzającego bryczką do miasta. Maryla wyjaśniła jej, że wraz z bratem postanowili adoptować chłopca z Domu Sierot do pomocy w gospodarstwie. Przekonała ich pani Spencer i za ... wiecejPlan wydarzeń „Ani z Zielonego Wzgórza”

1. Wyjazd Mateusza bryczką na stacje.
2. Zdziwienie sąsiadki Małgorzaty Linde.
3. Informacje Maryli o przyczynach adopcji.
4. Zaskoczenie Mateusza na dworcu.
5. Powrót na Zielone Wzgórze z dziewczynką.
6. Narada Mateusza i Maryli w sprawie odesłania Ani.
7. Przebudzenie Ani na Zielonym Wzgórzu.
wiecejProblematyka „Ani z Zielonego Wzgórza”

W „Ani z Zielonego Wzgórza” Montgomery stworzyła postać, z którą utożsamiało się i wciąż utożsamia wiele młodych dziewcząt i kobiet na całym świecie. Najbardziej charakterystyczną cechą jest niezależność Anny Shirley. Postawa ta może odzwierciedlać uczucia autorki o własnym wychowaniu przez jej prezbit... wiecej„Ania z Zielonego Wzgórza” – bohaterowie

Ania Shirley - główna bohaterka powieści, poznajemy ją gdy w wieku jedenastu lat przybywa na Zielone Wzgórze i mimo pomyłki zostaje adoptowana przez Marylę i Mateusza Cuthbertów. Ania jest ruda i piegowata, jednak z czasem z „Marchewki” zmienia się w piękną dziewczynę. Jej główne cechy to szczerość, prostolini... wiecejCharakterystyka Ani Shirley

Ania Shirley była sierotą. Urodziła się w Nowej Szkocji 5 marca 1865 roku jako jedyne dziecko Waltera i Berty Shirley. Jej rodzice zmarli, gdy miała trzy miesiące. Do ósmego roku życia mieszkała u państwa Thomas, pomagając w wychowaniu ich czwórki dzieci. Potem przez dwa lata mieszkała u pani Hammond, która miała ośmioro dzieci.... wiecejCharakterystyka Gilberta Blythe

Gilbert urodził się w 1862 roku w Avonlea. Był synem Johna Blythe i jego żony. Uczęszczał do szkoły wraz z Anią i Diana, mimo że był starszy od dziewczynek o dwa lata (miał trzynaście lat). Musiał wcześniej przerwać naukę ze względu na chorobę ojca. Zmotywowało go to do ciężkiej pracy i szybko nadrobił zaległości.
wiecejCharakterystyka Diany Barry

Diana Barry jest córką Jerzego i pani Barry, jest siostrą o osiem lat młodszej Minnie. Urodziła się w lutym 1865 w Orchard Slope Avonlea. Była bardzo ładną dziewczynką, miała czarne oczy i kręcone, czarne włosy, rumiane policzki i wesoły uśmiech, który odziedziczyła po ojcu. Od września 1871 roku uczęszczała do szkoły w Avo... wiecejMateusz Cuthbert - charakterystyka

Mateusz Cuthbert był bratem Maryli i mieszkańcem Zielonego Wzgórza oraz „bratnią duszą” Anny Shirley. Mateusz urodził się w 1816 roku w Avonlea, na Wyspie Księcia Edwarda. Kilka lat później, na świat przyszła jego młodsza siostra Maryla. Ich rodzice wybudowali dom na Zielonym Wzgórzu. Miał niezdarną figurę i długie... wiecejMaryla Cuthbert – charakterystyka

Maryla Cuthbert była siostrą Mateusza, opiekunką Anne Shirley, najlepszą przyjaciółką Małgorzaty Linde i mieszkanką Zielonego Wzgórza. Maryla urodziła się w 1824 roku w Avonlea, na Wyspie Księcia Edwarda. Wychowała się wraz ze starszym bratem – Mateuszem na Zielonym Wzgórzu, gdzie kilka lat po jej urodzeniu przenieśli si... wiecejMotyw literackie w „Ani z Zielonego Wzgórza”

Motyw natury w „Ani z Zielonego Wzgórza”
Natura na Wyspie Księcia Edwarda była szczególnie malownicza. Avonlea położone było w wyżynnym regionie, a gospodarstwa oddalone od miasteczka położone były na wzgórzach. Na piękno natury szczególnie wyczulona była Ania. Potrafiła je dostrzec w najdrobniejszych rzeczach.
... wiecejLosy Ani Shirley

Przed przybyciem na Zielone Wzgórze Ania Shirley nie miała łatwego życia. Urodziła się w rodzinie nauczycielskiej. Jej rodzice zmarli na febrę, gdy Ania miała zaledwie trzy miesiące. Wówczas zaopiekowała się nią biedna rodzina państwa Thomas. Gdy dziewczynka podrosła pomagała w opiece nad ich czwórką dzieci. W ostatnim roku po... wiecej„Ania z Zielonego Wzgórza” – najważniejsze cytaty

„Ani z Zielonego Wzgórza” – najważniejsze cytaty
• „Całe życie składa się tylko z powitań i pożegnań, jak mówi pani Linde (...).” – Ania Shirley

• „Przecież już jak się coś sobie wyobraża, to się myśli o czymś najpiękniejszym.” - Ania Shirley
wiecej