Jesteś w: Ania z Zielonego Wzgórza

Ania z Zielonego Wzgórza - kompletne opracowanie lektury

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim


Utwór Montgomery napisany jest przystępnym, prostym językiem. Ukazane zostaje całe środowisko Avonea wraz ze specyficznymi mieszkańcami. Piękne są opisy natury, którą tak szanowała Ania. Jednak najważniejsze według mnie jest przesłanie utworu. Los Ani pokazuje, że życie może odmienić się nawet w najgorszym momencie, a dzięki wewnętrznej pogodzie ducha można zajść naprawdę daleko, stać się szczęśliwym i dawać szczęście innym.


Lucy Maud Montgomery – notatka szkolna


Lucy Maud Montgomery urodziła się 30 listopada 1876 roku w Clifton (obecnie Nowy Londyn) na Wyspie Księcia Edwarda w rodzinie Clary Woolner MacNeill i Hugha Johna Montgomery. Jej matka zmarła na gruźlicę, gdy Lucy miała 21 miesięcy.

Kiedy Maud miała siedem lat, jej ojciec przeniósł się do Saskatchewan, a dziewczynka zamieszkała u dziadków – Aleksandra i Lucy MacNeill, w pobliżu Cavendish. Byli konserwatystami, a ciepło rodzinne odnalazła jedynie u ciotki Annie Macneill Campbell. W młodości była bardzo samotna. W 1890 roku przeniosła się na rok do ojca do Prince Albert (ukazał się tam drukiem jej wiersz), jednak konflikt z macochą sprawił, że po roku wróciła do dziadków. Wczesną edukację ukończyła w Cavendish.

Od września 1893 uczęszczała do Prince of Wales College w Charlottetown na Wyspie Księcia Edwarda i chciał uzyskać licencję nauczyciela. Po ukończeniu dwuletniego programu w ciągu jednego roku, uzyskała certyfikat nauczycielski. W latach 1894-1898 pracowała w trzech szkołach. W roku 1895 i 1896, studiowała literaturę na Dalhousie University w Halifax w Nowej Szkocji. Te lata dały jej inspirację do stworzenia Redmond College w Kingsport.

W marcu 1898 roku zmarł dziadek Maud i pisarka powróciła do rodzinnego domu, by zamieszkać razem z babką przez następne 13 lat. Wciąż pisała, a jej opowiadania ukazywały się w kanadyjskich pismach, zarabiając na swoje utrzymanie. Swą pierwszą powieść pod tytułem „Ania z Zielonego Wzgórza” Maud zaczęła pisać w 1905 roku. Po śmierci swej babki w 1911 roku wzięła ślub z pastorem Ewanem Macdonaldem, a następnie przeniosła się do Leaskdale w Ontario, gdzie jako żona pastora zajmowała się prowadzeniem szkółki niedzielnej. Wychowywała też swych dwóch synów (trzeci zmarł tuż po porodzie). Cały czas wiele czasu poświęcała na twórczość literacką.

W 1926 roku przeniosła się do Norval w Ontario, a w 1935 do Toronto. Pisarka zmarła 24 kwietnia roku 1942 roku i została pochowana na cmentarzu w Cavendish, niedaleko jej rodzinnego domu.
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - „Ania z Zielonego Wzgórza” – streszczenie

Sąsiadka rodzeństwa Maryli i Mateusza Cuthbertów mieszkająca nieopodal gościńca Małgorzata Linde zdziwiła się, gdy pewnego popołudnia ujrzała Mateusza zmierzającego bryczką do miasta. Maryla wyjaśniła jej, że wraz z bratem postanowili adoptować chłopca z Domu Sierot do pomocy w gospodarstwie. Przekonała ich pani Spencer i za ... wiecejPlan wydarzeń „Ani z Zielonego Wzgórza”

1. Wyjazd Mateusza bryczką na stacje.
2. Zdziwienie sąsiadki Małgorzaty Linde.
3. Informacje Maryli o przyczynach adopcji.
4. Zaskoczenie Mateusza na dworcu.
5. Powrót na Zielone Wzgórze z dziewczynką.
6. Narada Mateusza i Maryli w sprawie odesłania Ani.
7. Przebudzenie Ani na Zielonym Wzgórzu.
wiecejProblematyka „Ani z Zielonego Wzgórza”

W „Ani z Zielonego Wzgórza” Montgomery stworzyła postać, z którą utożsamiało się i wciąż utożsamia wiele młodych dziewcząt i kobiet na całym świecie. Najbardziej charakterystyczną cechą jest niezależność Anny Shirley. Postawa ta może odzwierciedlać uczucia autorki o własnym wychowaniu przez jej prezbit... wiecej„Ania z Zielonego Wzgórza” – bohaterowie

Ania Shirley - główna bohaterka powieści, poznajemy ją gdy w wieku jedenastu lat przybywa na Zielone Wzgórze i mimo pomyłki zostaje adoptowana przez Marylę i Mateusza Cuthbertów. Ania jest ruda i piegowata, jednak z czasem z „Marchewki” zmienia się w piękną dziewczynę. Jej główne cechy to szczerość, prostolini... wiecejCharakterystyka Ani Shirley

Ania Shirley była sierotą. Urodziła się w Nowej Szkocji 5 marca 1865 roku jako jedyne dziecko Waltera i Berty Shirley. Jej rodzice zmarli, gdy miała trzy miesiące. Do ósmego roku życia mieszkała u państwa Thomas, pomagając w wychowaniu ich czwórki dzieci. Potem przez dwa lata mieszkała u pani Hammond, która miała ośmioro dzieci.... wiecejCharakterystyka Gilberta Blythe

Gilbert urodził się w 1862 roku w Avonlea. Był synem Johna Blythe i jego żony. Uczęszczał do szkoły wraz z Anią i Diana, mimo że był starszy od dziewczynek o dwa lata (miał trzynaście lat). Musiał wcześniej przerwać naukę ze względu na chorobę ojca. Zmotywowało go to do ciężkiej pracy i szybko nadrobił zaległości.
wiecejCharakterystyka Diany Barry

Diana Barry jest córką Jerzego i pani Barry, jest siostrą o osiem lat młodszej Minnie. Urodziła się w lutym 1865 w Orchard Slope Avonlea. Była bardzo ładną dziewczynką, miała czarne oczy i kręcone, czarne włosy, rumiane policzki i wesoły uśmiech, który odziedziczyła po ojcu. Od września 1871 roku uczęszczała do szkoły w Avo... wiecejMateusz Cuthbert - charakterystyka

Mateusz Cuthbert był bratem Maryli i mieszkańcem Zielonego Wzgórza oraz „bratnią duszą” Anny Shirley. Mateusz urodził się w 1816 roku w Avonlea, na Wyspie Księcia Edwarda. Kilka lat później, na świat przyszła jego młodsza siostra Maryla. Ich rodzice wybudowali dom na Zielonym Wzgórzu. Miał niezdarną figurę i długie... wiecejMaryla Cuthbert – charakterystyka

Maryla Cuthbert była siostrą Mateusza, opiekunką Anne Shirley, najlepszą przyjaciółką Małgorzaty Linde i mieszkanką Zielonego Wzgórza. Maryla urodziła się w 1824 roku w Avonlea, na Wyspie Księcia Edwarda. Wychowała się wraz ze starszym bratem – Mateuszem na Zielonym Wzgórzu, gdzie kilka lat po jej urodzeniu przenieśli si... wiecejMotyw literackie w „Ani z Zielonego Wzgórza”

Motyw natury w „Ani z Zielonego Wzgórza”
Natura na Wyspie Księcia Edwarda była szczególnie malownicza. Avonlea położone było w wyżynnym regionie, a gospodarstwa oddalone od miasteczka położone były na wzgórzach. Na piękno natury szczególnie wyczulona była Ania. Potrafiła je dostrzec w najdrobniejszych rzeczach.
... wiecejLosy Ani Shirley

Przed przybyciem na Zielone Wzgórze Ania Shirley nie miała łatwego życia. Urodziła się w rodzinie nauczycielskiej. Jej rodzice zmarli na febrę, gdy Ania miała zaledwie trzy miesiące. Wówczas zaopiekowała się nią biedna rodzina państwa Thomas. Gdy dziewczynka podrosła pomagała w opiece nad ich czwórką dzieci. W ostatnim roku po... wiecej„Ania z Zielonego Wzgórza” – najważniejsze cytaty

„Ani z Zielonego Wzgórza” – najważniejsze cytaty
• „Całe życie składa się tylko z powitań i pożegnań, jak mówi pani Linde (...).” – Ania Shirley

• „Przecież już jak się coś sobie wyobraża, to się myśli o czymś najpiękniejszym.” - Ania Shirley
wiecej