Jesteś w: Zdążyć przed Panem Bogiem

Wyjaśnij słowa: ,,... każde życie stanowi dla każdego całe sto procent, więc może ma to jakiś sens...”.

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Marek Edelman podczas II wojny światowej i pobytu w warszawskim getcie widział śmierć wielu ludzi. Mówi, że odprowadził na śmierć czterysta tysięcy ludzi. Pracował jako goniec szpitalny, dlatego na Umschlagplatz obserwował idących do transportu Żydów. Wyprowadzał z tłumu chorych, którzy nie byli zdolni do pracy (Żydów zapewniano, że transporty zawiozą ich w miejsca, gdzie będą pracować).

Świadomy ogromu cierpień i rozmiarów tragedii Holocaustu zdał sobie sprawę, że znaczenie ma każde istnienie ludzkie. Każda pojedyncza osoba zasługiwała na życie, ponieważ jest ono największą wartością. Dla człowieka życie jest najważniejsze i stanowi wszystko co ma. Każdy utratę życia, czy wyrok śmierci przeżywa osobno, dotyczy to tylko jego osoby.

Doświadczenia wojenne sprawiły, że po wojnie Edelman jako lekarz zajął się ratowaniem ludzkiego życia. Ważna była dla niego każda osoba. Z Bogiem toczył rywalizację o ludzkie istnienie, pragnął je przedłużyć choćby o rok, dlatego nie bał się podejmowania ryzyka. Zastanawia się, czy w obliczu śmierci jedno ludzkie Zycie ma jakiś sens. Stwierdza, że tak, więc warto o nie walczyć ze wszystkich sił, do końca, jeśli istnieje choć cień szansy na jego ocalenie.  Dowiedz się więcej