Jesteś w: Zdążyć przed Panem Bogiem

Bohaterowie „Zdążyć przed panem Bogiem”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim



Pacjenci
Rudny – jeden z pacjentów profesora Molla, pracował przy angielskiej maszynie. Odbył w Anglii praktykę. Po powrocie do Łodzi marzył by maszyny pracowały tak sprawnie, jak w Newcastle. Po operacji, przeniesiono go na inne stanowisko ze względów zdrowotnych. Na nowym stanowisku zajmował się gospodarką oliwą smarowniczą.
Bubnerowa – jedna z pacjentek profesora Molla, przed zawałem pracowała przy skręcaniu długopisów, które dostarczała do „Domu Książki”. Zawału dostała po powrocie z rozprawy sądowej, na której skazano ją na rok z zawieszeniem na trzy lata. Jej zmarły mąż był człowiekiem religijnym i dobrym dla niej. Bubnerowa po powrocie do domu zlikwidowała warsztat, zachowując po jednym długopisie z każdego wzoru.
Wilczkowski – jeden z pacjentów profesora Molla, alpinista, taternik.
Rzewuski – jeden z pacjentów profesora Molla, prezes.

Lekarze
Profesor Moll – jego pradziad był napoleońskim oficerem, a dziad walczył w powstaniu. Podczas powstania warszawskiego, w 1944 roku zaczęto przywozić rannych w klatkę piersiową, a podczas ofensywy styczniowej – rannych w głowę. Wojna okazała się doskonałą szkołą dla młodego chirurga. W Warce po raz pierwszy ujrzał otwarte, bijące serce. 20 czerwca 1952 roku – zoperował serce Genowefy Kwapisz. Umiejętność operowania na otwartym sercu zyskał dzięki doświadczeniu, jaki nabył podczas wojny. Pomimo tego Profesor bał się każdej operacji i miał nadzieję, że w ostatniej chwili wydarzy się coś, co przeszkodzi w wykonaniu zabiegu. Bał się, że koledzy powiedzą, iż eksperymentuje na człowieku.
Elżbieta Chętkowska – lekarz, kardiolog. Po jej śmierci z honorariów za pracę „Zawał serca” ufundowano nagrodę jej imienia, przyznawaną za wybitne osiągnięcia z zakresu kardiologii.
Agnieszka Żuchowska – lekarka, współpracowała z profesorem Mollem i Markiem Edelmanem przy opracowywaniu nowatorskich zabiegów kardiochirurgicznych.
Sejdak – inżynier, który w ciągu półtora roku zdołał skonstruował dla Profesora sztuczne serce, zastępujące pracę prawdziwego serca podczas zabiegu. Na swój wynalazek uzyskał patent. Inżynier pracuje nad nową maszyną, która pozwoli przetrwać chorym czas między zawałem i operacją.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej