Jesteś w: Nie-Boska komedia

Inscenizacje „Nie-Boskiej komedii” w teatrze polskim

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Pierwsze wystawienie „Nie-Boskiej Komedii” w teatrze polskim miało miejsce w Krakowie pod koniec 1902 roku. Sztukę wystawił Teatr Miejski. Wśród licznej obsady znalazły się tak znakomite nazwiska jak: Michał Tarasiewicz w roli Męża, Stanisława Wysocka w roli Żony, Aleksander Zelwerowicz jako Ojciec Chrzestny. Orcia zagrała kobieta – Jadwiga Mrozowska. Dekorację do spektaklu zrobił Jan Spitziar.

W Warszawie „Nie-Boska komedia” trafiła na deski teatru dopiero w 1920 roku. O jej inscenizację pokusił się Arnold Szyfman. Dekorację stworzył Wincenty Drabik. Sztuka została wzbogacona o muzykę Ludomira Różyckiego. Męża zagrał Wojciech Brydziński, Żonę – Irena Solska – Grosserowa. W roli Orcia również obsadzono kobietę – Stanisławę Umińską. Do sztuki wprowadzona została dodatkowo postać Poety, który przekazywał widzom treści zawarte we wstępach do części I, II i III dramatu. W roli tej wystąpił Stanisław Stanisławski.


Kolejna premiera miała miejsce w 1926 roku, w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w
Warszawie. Była to inscenizacja i reżyseria Leona Schillera. Przestrzeń sceniczną zaprojektował Wincenty Drabik. Do sztuki wprowadzono taniec w układzie Tacjanny Wysockiej. Muzykę napisał Jan Maklakiewicz. Ze znanych nazwisk można wymienić tu: Karola Adwentowicza jako Męża, Irenę Solską w roli Żony, Aleksandra Zelwerowicza jako Lekarza i Jana Kurnakowicza, który zagrał Przechrztę II.

W roku 1936 i w 1937 „Nie-Boska komedia” była grana w Toruniu i w Bydgoszczy.Po wojnie wróciła do teatru dopiero w 1959 roku. Najpierw wystawił ją Teatr 38 w Krakowie a później Teatr Nowy w Łodzi. Łódzki spektakl reżyserował Bohdan Korzeniewski. Dekorację i kostiumy zrobił Józef Szajna; muzykę napisała Grażyna Bacewicz.

Znaczącym wydarzeniem teatralnym było wystawienie „Nie-Boskiej komedii” w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie w 1965 roku. Była to inscenizacja Konrada Swinarskiego, w dekoracjach Krystyny Zachwatowicz, z muzyką Krzysztofa Pendereckiego. Asystentem reżysera był Maciej Prus. W spektaklu, oprócz innych zagrali tak znakomici aktorzy, jak: Marek Walczewski, Anna Polony, Jerzy Nowak, Anna Seniuk, Jerzy Bińczycki, Mirosława Dubrawska, Ryszard Filipski, Kazimierz Kaczor.

Po tym spektaklu wystawił sztukę Krasińskiego w Warszawie w Teatrze Narodowym Adam Hanuszkiewicz. Był to rok 1969. Właściwie cała obsada składała się ze znanych warszawskich aktorów. Do spektaklu muzykę napisał Andrzej Kurylewicz.

Ogólnie można powiedzieć, że „Nie-Boska komedia” chociaż jest obecna w repertuarze teatralnym, nie jest grywana zbyt często. Sztuka jest trudna w realizacji, wymaga licznej obsady i zawsze jest dużym przedsięwzięciem.  Dowiedz się więcej