Jesteś w: Granica

Granica - opracowanie, problematyka

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim



Konflikt pokoleń w „Granicy”


Motyw konfliktu pokoleń widać w powieści „Granica” Zofii Nałkowskiej w relacjach dwóch odmiennych, a zarazem tak bardzo podobnych postaci – ojca i syna.

Walerian i Zenon Ziembiewicz wyznawali odrębne poglądy niemal na wszystkie kwestie. Pierwszy wpisywał się w ramy niewykształconego szlachcica, który przez nieumiejętność zarządzania stracił majątek rodzinny, a teraz żyje ponad stan („po pańsku”), chcąc zachować dawną pozycję wśród społeczeństwa i szczycił się posiadanym herbem szlacheckim

Walerian kierował boleborzańskim majątkiem nieumiejętnie, nic nie robił w gospodarstwie, nie garnął się do pracy. Wolał za to godzinami przesiadywać w kancelarii, naprawiać wszystkie zepsute przedmioty domowego użytku czy po prostu pić.

Dzień jego „pracy” nie był wypełniony ciężkimi obowiązkami. Wstawał o świcie, z dubeltówką na ramieniu szedł w pola pilnować ludzi przy robocie, aby nie kradli „pańskiego”. W tym czasie bardzo krzyczał na chłopów, bił folwarczne dzieci po twarzy, strzelał do cudzych psów, kotów. Potem do końca dnia strzelał do wron. W rzeczywistości rachunkami i księgami w kancelarii zajmowała się jego żona.

Zenon z kolei z pozoru był przeciwieństwem ojca. Był wykształcony (ukończył studia w Paryżu), wyznawał nowoczesne poglądy i idee, które starał się realizować jako prezydent miasta. Poza tym brzydził się ślepym przywiązaniem ojca do tradycji szlacheckiej oraz jego licznymi romansami z folwarcznymi dziewkami. Było mu wstyd za konsumpcyjny styl życia, jaki wiódł jego ojciec w Boleborzy:

„Dawniej oburzała Zenona w życiu Boleborzy jego niemoralność, teraz zdumiewał go jego nonsens. Historyczna konieczność przetrwania – ta cnota ludów, które zaznały niewoli – skostniała teraz w nawyk i działała nadal jako podświadomy metafizyczny imperatyw godności istnienia. Wszystko zmierzało do tego, aby zachować kształt życia, z którego wyciekła już wszelka treść”.

Mimo takiego widocznego konfliktu pokoleń, młody Ziembiewicz nie uczy się na błędach ojca i…powiela je! Romans z Justyną Bogutówną, zdrada Elżbiety Bieckiej, ciągłe prośby o wybaczenie czy życie w uzależnieniu od Tczewskich i Czechlińskiego są kalką biografii Waleriana.
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 



  Dowiedz się więcej