Jesteś w: W pustyni i w puszczy

„W pustyni i w puszczy” – wyjaśnienie tytułu

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Pierwotny tytuł jaki miała nosić powieść Sienkiewicza, o czym wspomina autor w liście do Wandy Ulanowskiej, miała brzmieć: „Przygody dwojga dzieci w środkowej Afryce”. Tytuł ten w prosty oddawałby główny wątek powieści, jednak ostatecznie pisarz zdecydował się nadać mu tytuł „W pustyni i w puszczy”. Poniekąd nawiązywało to do tytułu znanej i cenionej powieści dla dzieci autorstwa Rudyarda Kiplinga „Księga puszczy” (znanej także jako „Księga dżungli”).

Tytuł nawiązuje do głównych miejsc, w których rozgrywają się przygody Stasia i Nel. Początkowo jest to pustynia (Sahara oraz Pustynia Libijska), którą dzieci przemierzają na wielbłądach po porwaniu ich przez Chamisa, Idrysa, Gebhra i Beduinów. To miejsce nieprzyjazne dla człowieka i niebezpieczne. Najbardziej dokuczliwy jest brak wody, a także nagłe zjawiska, takie jak burza piaskowa. Ponownie pustynia pojawia się pod koniec powieści, gdy bohaterowie udają się z wioski Kalego w stroną Oceanu Indyjskiego.

Na teren puszczy bohaterowie wjeżdżają po opuszczeniu Faszody, a następnie podróżują przez nią w nadziei na ocalenie. Przemierzają zarówno step – równinę pokrytą trawą, jak i afrykańską sawannę, pokrytą wysokimi trawami oraz gdzieniegdzie drzewami i krzewami. Tak więc tytuł informuje o głównych miejscach, w których rozgrywa się akcja powieści.



  Dowiedz się więcej