Jesteś w: Chłopi

Opis zaręczyn w „Chłopach”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

W I tomie powieści Władysława Reymonta „Chłopi”, zatytułowanym „Jesień” znajduje się opis zaręczyn Jagny z Maciejem Boryną. Wiąże się z tym posyłanie swatów. Między młodymi dziewczynami we wsi funkcjonuje inne określenie tego zwyczaju: „posyłać z wódką”.

Obyczaj wiejski nakazuje, by małżeństwo uzgodnione było z rodzicami dziewczyny. Przysłanie swatów jest oficjalnym załatwieniem tej sprawy. W imieniu narzeczonego uzgadniają oni warunki małżeństwa. W trakcie pertraktacji stawiają na stół wódkę. Dziewczyna też dostaje swój kieliszek. Jeśli wypije wódkę oznacza to, że zgodziła się na małżeństwo. Faktycznie jednak w sprawie małżeństwa decydują rodzice.

Swatami zostają ludzie, którzy potrafią pertraktować, ponieważ omawia się sprawy finansowe i korzyści, jakie obie strony będą miały z zawartego ślubu.

W przypadku Jagny sprawa małżeństwa omówiona została już wcześniej między Dominikową a Maciejem Boryną ale zwyczaj nakazywał, by zostało to załatwione oficjalnie. Córka nie przeciwstawiała się matce i zgodziła się na ślub. Ustalono też, że mąż odpisze jej 6 morgów gruntu.

Następnym krokiem były huczne zaręczyny w karczmie, na które zaproszono całą wieś. Dopiero po zaręczynach młoda para mogła dać w kościele na „zapowiedzi”, co oznaczało formalne ogłoszenie zamiaru wstąpienia w związek małżeński. Dopiero po upływie określonego terminu można było narzeczonym udzielić ślubu.



  Dowiedz się więcej