Jesteś w: Chłopi

Jagna – charakterystyka

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Jagna naprawdę nazywa się Agnieszka Paczesiówna. Jest córką Dominikowej, bogatej wdowy o despotycznym charakterze. Jak na warunki wiejskie, żyje dosyć wygodnie. Nie musi pracować w polu, ponieważ ma braci, którzy robią to za nią. Dzięki temu Jagna zachowuje urodę różniącą ja od wiejskich kobiet – ma jasną cerę i gładkie ręce.

Jej uroda robi wrażenie na mężczyznach - zabiegają o jej względy a ona nie potrafi oprzeć się ich zalotom. Romansuje z Mateuszem, z Antkiem, z wójtem a wreszcie z Jasiem. Nie przeszkadza jej to, że Antek i wójt są żonaci a Jaś ma zostać księdzem.

Jej matka myśli tylko o tym, by wydać Jagnę bogato za mąż. Wybiera najbogatszego gospodarza we wsi, wdowca Macieja Borynę. Boryna jest w takim wieku, że mógłby być ojcem Jagny. Dziewczynie jest to obojętne – godzi się z decyzją matki. Po ślubie zachowuje się tak, jakby nie była mężatką.

Jagna jest inna, niż pozostałe kobiety wiejskie. Ma duszę młodopolskiej artystki. Odczuwa nastroje panujące w naturze, potrafi robić oryginalne ozdoby na święta, jest wrażliwa, cieszy ją estetyka
ubioru, kreuje wokół siebie swój własny świat. Miewa też nastroje dekadenckie – niczego nie musi, życie dla niej nie ma sensu i dlatego można poddać się manipulacjom matki. Popada także często w melancholię.

Jagna jako femme fatale


Jagna ma chimeryczny charakter – krzyczy na braci, po chwili zbiera jej się na płacz, jest wrażliwa na krytykę ze strony matki, bywa melancholijna. Niczego nie musi i na niczym jej nie zależy. Przyjemność sprawia jej jedynie uwodzenie mężczyzn. Udaje jednak, że nikogo nie prowokuje a to co się dzieje wynika z ich inicjatywy. Mężczyźni rzeczywiście interesują się Jagną – przyciąga ich jej uroda i to, że ulega swoim instynktom.

Jej pierwszym zalotnikiem jest Mateusz. Ten romans ma jeszcze najwięcej sensu, ponieważ Mateusz nie jest żonaty i chyba najlepiej Jagnę rozumie. Mateusz nie nadaje się jednak na męża, ponieważ jest biedny i nie ma własnego gospodarstwa. Antek Borynów jest już gorszym wyborem z powodu żony i dzieci. Jagnę pociąga jego temperament i to, że ciągle o nią zabiega. Ten romans psuje układy rodzinne Antka i daje ludziom ze wsi powód do plotek. Małżeństwo Jagny z ojcem Antka, Maciejem Boryną pogarsza tę sytuację. Jagna ściąga na siebie gniew zdradzanego męża i żony Antka.

Romans z wójtem jest niesmaczną historią, która źle kończy się dla wójta, z powodu okradania przez niego kasy gminnej, by mieć za co przekupywać Jagnę prezentami.

Prawdziwy gniew społeczności wiejskiej wywołuje jednak infantylny romans Jagny z Jasiem, który to romans zostaje potraktowany jako zamach na niewinność kleryka. Kończy się to dla Jagny brutalnym i upokarzającym wykluczeniem z tej społeczności (wywiezienie Jagny na kupie gnoju poza wieś).



  Dowiedz się więcej