Jesteś w: Chłopi

Rok liturgiczny w „Chłopach” Reymonta

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

W powieści Władysława Reymonta „Chłopi” przedstawiony jest rok liturgiczny związany z obrządkiem rzymskokatolickim. Przedstawiona w powieści wieś Lipce ma kościół parafialny i księdza proboszcza, który czuwa nad jej mieszkańcami. Ze świętami kościelnymi związana są również zwyczaje ludowe towarzyszące im.


Pierwszym święte, jakie pojawia się na stronach powieści jest Dzień Zaduszny. W tym dniu od rana biją dzwony, przy drodze do kaplicy klęczą i modlą się żebracy, w zakrystii organista zbiera piniądze na „wypominki”, za kościołem ksiądz odczytuje imiona zmarłych, po południu są nieszpory w cmentarnej kaplicy, później wszyscy idą na cmentarz odwiedzić groby i przy bramie składają dary do ustawionych tam beczek / dary dla księdza, dla organisty, dla kościelnego i dla żebraków /.

Początek zimy to Święta Bożego Narodzenia. Wiążą się z nimi długie przygotowania do świąt / sprzątanie domu, zakupy w mieście, pieczenie chleba, pieczenie słodkich ciast, u organisty wypiekanie opłatków, strojenie izb wycinankami, roznoszenie opłatków przez kolędników/. Święta rozpoczynała wigilijna kolacja /było też częstowanie krów opłatkiem /, po której wszyscy szli do kościoła na pasterkę.

Po Bożym Narodzeniu były zapusty czyli koniec karnawału. Przygotowywano wówczas dużo jedzenia.

Wiosną hucznie świętowano Wielkanoc. Przed świętem bielono ściany chałup, obejście obsypywano żółtym piaskiem, malowano pisanki. Przygotowywano też święconki / ksiądz święcił je w domach, które odwiedzał /. W kościele odbywała się uroczystość poświęcenia ognia i wody. W wielką sobotę obchodzono zakończenie postu / chowanie żuru i grzebanie śledzia przed kościołem /. Po świątecznej niedzieli był lany poniedziałek / oblewanie wodą dziewczyn przez chłopaków / i chodzenie z kogutkiem.

Był też zwyczaj święcenia pół przez księdza, w czasie którego śpiewano pieśni religijne / Kto się w opiekę... /.

Ostatnim z ważnych świąt była procesja Bożego Ciała i przygotowanie czterech ołtarzy.



  Dowiedz się więcej