Jesteś w: Chłopi

Charakterystyka chłopów w powieści Reymonta

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Chłop i jego wizja świata na przykładzie powieści Reymonta


By przybliżyć czytelnikowi wiejską społeczność, Reymont w swojej powieści „Chłopi” wprowadza chłopskiego narratora - „wsiowego gadułę”. Dzięki temu możemy oglądać świat Lipiec od wewnątrz, widziany oczami jego mieszkańca oraz poznać obyczajowość i mentalność środowiska chłopskiego.

Wzorem idealnego chłopa jest Maciej Boryna. Jego sposób myślenia łączy w sobie wszystkie cechy chłopskiej mądrości. Jest to człowiek zrośnięty ze swoją ziemią, kochający ją, dbający o to, by dawała plon, poświęcający jej całe swoje życie i czerpiący z tego satysfakcję.

W układach rodzinnych Boryna, zgodnie z naukami kościelnymi, uznaje patriarchat. Głową rodziny jest ojciec, któremu nie można przeciwstawiać się. Takich nauk udziela również ksiądz zbuntowanemu przeciw ojcu Antkowi. Jako głowa rodziny Maciej wszystkim zarządza i o wszystkim decyduje. Dzieci winne są mu posłuszeństwo. Ma prawo karać i nagradzać. Po efektach jego pracy widać, że swoim majątkiem zarządza dobrze. Jego chłopski rozum nakazuje mu, by majątek ten pomnażać a nie rozdrabniać, tak, jak chciałyby dzieci. Swojemu bogactwu i sposobowi gospodarowania Maciej zawdzięcza szacunek, jakim cieszy się w społeczności wiejskiej.

Inni mieszkańcy Lipiec są już mniej idealni ale łączy ich, oprócz tradycji i kultury, jedna wspólna cecha – przywiązanie do ziemi, która ich żywi, zabieganie o nią i życie zgodne z jej cyklem biologicznym. Te odczucia wydają im się tak naturalne i oczywiste, że nie są w stanie zrozumieć kobiety takiej jak Jagna, która nie potrafi cieszyć się ze swojej pozycji zamożnej gospodyni wiejskiej.

Bohaterowie powieści Reymonta są katolikami, którzy wierzą w Bożą Opatrzność. Uczestniczą we wszystkich świętach i obrzędach katolickich. By zachować spokój ducha, starają się żyć w przekonaniu, że to, co się przydarza jest im sądzone. Nie zawsze jednak ten stoicki spokój udaje im się zachować.

Chłopi - charakterystyka bohaterów


Władysław Reymont mówiąc o chłopach miał na myśli całą społeczność wiejską wsi Lipce. Są to następujące postacie:

Maciej Boryna – najbogatszy gospodarz, wdowiec z czwórką dzieci, żeni się z młodą, ładną i zamożną dziewczyną, Jagną. Nie chce wypuścić z rąk majątku i dlatego nie przepisuje ziemi na dzieci. Córce Magdzie, która wyszła za mąż za kowala nie chce wypłacić posagu.

Antek Boryna – syn Macieja, mąż Hanki. Człowiek o porywczym charakterze. Mieszka z żoną i z dziećmi u ojca. Romansuje z Jagną. Popada w konflikt z ojcem – najpierw z powodu majątku a później z powodu Jagny. Trafia do więzienia z powodu zabicia borowego podczas walki o las.

Hanka Borynowa – jest żoną Antka, córką Bylicy. Hanka jest biedna z domu, potulna i podporządkowana mężowi. Z pokorą znosi zdrady Antka. Pod wpływem wydarzeń charakter Hanki zmienia się – staje się zaradna, sprytna i dumna.


Kuba Socha – brał udział w powstaniu styczniowym. Jest parobkiem u Boryny. Jest to człowiek pracowity ale brakuje mu pieniędzy i z tego powodu kłusuje. Umiera w czasie wesela Boryny z powodu zakażonej rany na nodze / sam amputuje nogę /.

Dominikowa – bogata wdowa. Ma dwóch synów i córkę, Jagusię. Kobieta o despotycznym charakterze, zachłanna. Najwięcej uwagi poświęca córce.

Jagna – córka Dominikowej. Dla majątku zostaje żoną starego Boryny. Nie kocha męża i dlatego zdradza go z Antkiem i innymi mężczyznami ze wsi.

Józka – dorastająca córka Macieja Boryny. Zajmuje się pracą w gospodarstwie ojca.


Mateusz – parobek, cieśla z zawodu, awanturnik, zalotnik Jagny.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej