Jesteś w: Chłopi

Charakterystyka chłopów w powieści Reymonta

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim



Kowal – zięć Macieja Boryny, mąż Magdy. Chciwy i podstępny. Upomina się o wiano żony.

Agata – żebraczka z Lipiec. Zbiera pieniądze na swój pogrzeb.

Jagustynka – uboga, stara wieśniaczka, którą dzieci wypędziły z domu, gdy zapisała im ziemię.

Szymek – syn Dominikowej. Walczy z matką o prawo do małżeństwa z ubogą Nastką.

Witek – sierota, parobek Borynów.

Wójt – zalotnik Jagny. Okrada kasę gminną, by kupować jej prezenty. Trafia za to do więzienia.

Jasio – syn organistów, który ma zostać księdzem. Naiwny i podporządkowany matce.

Bylica – biedny chłop, ojciec Hanki. Czuje się ciężarem dla dzieci.


Bogactwo typów chłopskich w powieści Reymonta


Powieść Reymonta „Chłopi” ma swojego zbiorowego bohatera. Są nim mieszkańcy Lipiec, którzy tworzą gromadę rządzącą się własnymi zasadami. Kultura chłopska pokazana została w tej powieści jako kultura „zamknięta”. Gromada traktowana jest tutaj jako scalona społeczność, jest ona jednak zróżnicowana wewnętrznie.

Najogólniej podzielić można to środowisko na bogatych i biednych. Na pierwszy plan wysuwa się Maciej Boryna – najbogatszy gospodarz we wsi, który przewodzi gromadzie. Jego syn Antek funkcjonuje u boku ojca, jako przyszły następca. Ta rola nie odpowiada mu. Chce być samodzielny. Ciągle domaga się od ojca, by przepisał na niego ziemię. Maciej nie chce wypuścić z rąk majątku i to jet przyczyną pierwszych konfliktów z synem.

Obok starego Boryny decydujący głos we wsi mają wójt, ksiądz proboszcz i Rocho – uczestnik powstania styczniowego, człowiek religijny i wykształcony.

Spośród kobiet Dominikowa, która jest zamożną wdową może narzucać innym swoje warunki. Jej córka, Jagna żyje u boku matki nie troszcząc się o nic i ustawicznie wdając się w romanse. Synowie Dominikowej całkowicie zepchnięci są na margines. Despotyczna matka nie pozwala synowi Szymkowi żenić się z biedną dziewczyną.

Dobrze sytuowana jest również rodzina organisty. Żona organisty chce, by ich syn Jasio został księdzem i pilnie strzeże jego niewinności. Dostatnio żyje również rodzina kowala, zięcia Boryny. Kowal jest jednak chytry, zachłanny i podstępny. Do bogatych zalicza się też młynarz.

Obok bogaczy w Lipcach żyją również biedni. Skrajnie uboga jest Agata, która trudni się żebractwem. Tuż po niej jest Jagustynka wypędzona przez dzieci po zapisaniu im ziemi. Hanka, żona Antka ma bardzo biednego ojca, starego Bylicę. Biedna jest też narzeczona Szymka, Nastka.

Wiejscy parobcy nie posiadają ziemi. Wynajmują się do pracy u zamożnych gospodarzy. Szczególną osobą spośród nich jest Kuba Socha – uczestnik Powstania Styczniowego, pracowity parobek Boryny. Z pracy najemnej żyje też Mateusz, zalotnik Jagny, który jest cieślą, a po powrocie do Lipiec pracuje w tartaku. Do pozycji parobka spada Antek Boryna, gdy po kłótni z ojcem musi opuścić jego dom.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej