2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Mitologia

2l.pl / Miejsca mitologiczne

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

Olimp – siedziba bogów greckich, na której niepodzielnie rządził Zeus. Znajdowało się tam wiele pałaców bogów, którzy spotykali się na hucznych ucztach, na których spożywano ambrozję i nektar zapewniające nieśmiertelność.

Parnas – mitologiczna siedziba muz, utożsamiana z siedzibą artystów. Było to miejsce, w którym panował bóg sztuki – Apollin. Czasami w micie o potopie łódź Deukaliona i Pyrry osiadła na zboczach Parnasu.


Labirynt – był to wyjątkowy pałac wybudowany na Krecie przez Dedala. P{przeznaczony był dla jego syna – potwora o głowie byka – Minotaura. Kto raz wszedł do labiryntu nigdy go już nie opuścił.

Hades – mitologiczny podziemny świat, gdzie dusza udawała się po śmierci człowieka, nazywana także krainą zmarłych. Aby dostać się do Hadesu trzeba było przepłynąć rzekę Styks, przez którą przewoził swą łodzią Charon. Zapłatą była drobna moneta – obol – wkładana w usta zmarłych. Następnie dusze spotykały Cerbera – trzygłowego psa pilnującego ewentualnych zbiegów. Dusze sądziło trzech króli, którzy za życia odznaczali się sprawiedliwością - Minos, Ajakos i Radamantys. Z podziemnego pałacu całym podziemiem władał Hades, u którego boku stała żona – Persefona.
Tartar – jedno z miejsc w Hadesie utożsamiane z piekłem, przebywali tam najwięksi zbrodniarze i potępieńcy.

Pola Elizejskie – mitologiczna część Hadesu – podziemnego świata, w której przebywały dusze sprawiedliwe. Przedstawiane jako łąka otoczona lasami, gdzie biesiadnicy spoczywają na łożach z kwiatów, zaś słowiki obsypują ich płatkami kwiatów.

Arkadia – mitologiczna kraina, uważana za raj, miejsce wiecznego szczęścia. Było to miejsce, w którym panowała harmonia, spokój i beztroska oraz wieczne szczęście.

Ogród Hesperyd – mitologiczny ogród, w którym rosły złote jabłka. Były one prezentem ślubnym od Gai (Ziemi) dla bogini Hery. Jabłek strzegły siostry Hesperydy, córki Atlasa i Hesperii oraz stugłowy smok Ladon. O ogrodzie Hesperyd dowiadujemy się z opowieści o Herkulesie. Jedną z jego dwunastu prac było przyniesienie złotych jabłek. Udało mu się to przy pomocy Atlasa.

Delfy – miasto i świątynia grecka u stóp Parnasu, jego historia sięga czasów mykeńskich. Wspomi9na o nim m. in. Homer, jednak nazywa je Pythó. Sławę miejscowości przyniosła wyrocznia, znana i ceniona w całym helleńskim świecie, a także poza nim (Egipt, Azja Mniejsza). Wokół Delf rozwinął się kult Apollina i innych bóstw, którym budowano liczne świątynie. W greckiej wyroczni przyszłe losy i wróżby przepowiadała Pytia, która wpływała na losy wszystkich mieszkańców Grecji. Uwieczniona została w wielu mitach, a jej przepowiednie rządziły losami herosów i ludzi. Pytia była przedstawiana jako kobieta, która siedząc na trójnogu przepowiadała przyszłość pod wpływem narkotycznych oparów. Pytania kierowano do niej za pośrednictwem kapłanów.  Dowiedz się więcej
Mitologia – bibliografia
Główne postaci mitologiczne
Rzymscy bogowie (panteon)
Miejsca mitologiczne
Frazeologia związana z mitami
Podział mitów
Archetyp, topos, motyw – definicja
Mitologia rzymska
Mitologia grecka - wprowadzenie
Ponadczasowość mitów greckich
Uniwersalizm mitów greckich
Eros i Psyche - streszczenie
Zeus (Dzeus) – opis boga
Historia założenia Rzymu
Wędrówka Eneasza
Muzy i ich atrybuty
Opis greckiego królestwa podziemi
Mit o Dionizosie – streszczenie
Konflikt o złote jabłko – streszczenie
Wędrówka Odyseusza – plan wydarzeń
Powrót Odyseusza do Itaki – streszczenie
Historia wojny trojańskiej – plan wydarzeń
Historia wojny trojańskiej – streszczenie
Wyprawa Jazona po złote runo (Wyprawa Argonautów) – streszczenie
Mit o Tezeuszu – streszczenie
Mit o Heraklesie (12 prac Heraklesa) – streszczenie
Mit o Narcyzie – streszczenie
Mit o Orfeuszu i Eurydyce – streszczenie
Mit o Syzyfie – streszczenie
Mit o Dedalu i Ikarze – streszczenie
Mit o Demeter i Korze – streszczenie
Mit o Prometeuszu – streszczenie
Mit rodu Labdakidów – streszczenie
Greccy bogowie (panteon)
Funkcje i znaczenie mitów
Cztery wieki ludzkości
Mit o narodzeniu świata i bogów – streszczenie
Mit – charakterystyka