Jesteś w: Hobbit, czyli tam i z powrotem

„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - recenzja książki

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Powieść Tolkien „Hobbit, czyli tam i z powrotem” reprezentuje literaturę fantasy. Można ją nazwać współczesną baśnią zarówno dla młodszych czytelników, jak i starszych. Choć opowiada o fantastycznych wydarzeniach dziejących się w stworzonym przez autora Śródziemiu, porusza aktualne i ponadczasowe problemy, takie jak wartość przyjaźni czy odwieczna walka dobra ze złem.

Twórczość Tolkiena należy do klasyki literatury europejskiej, a autor zyskał sobie miano największego twórcy fantastyki w dwudziestym wieku. Stworzone przez niego świat oparty jest na mitach, legendach oraz podaniach, które są głęboko zakorzenione w naszej kulturze. Tolkien z jednej strony czerpie z tradycji, z drugiej tworzy unikalną przestrzeń literacką, nad którą pochylają się najlepsi krytycy.

Powieść „Hobbit, czyli tam i z powrotem” to pierwszy utwór autora rozgrywający się w Śródziemiu. Jego kontynuację odnajdziemy we „Władcy Pierścieni” sfilmowanej w ostatnich latach przez Petera Jacksona, co przysporzyło twórczości Tolkiena nowych miłośników. Głównym bohaterem jest Bilbo Baggins – niewielkiego wzrostu hobbit, przyzwyczajony do wygodnego życia w swej norce. Zostaje on wciągnięty w wir przygody – rusza wraz z czarodziejem Gandalfem i trzynastoma krasnoludowi w stronę Samotnej Góry, by odzyskać skarb zagarnięty przez potężnego smoka Smauga. Mimo niepozorności bohatera wykazał się wielką odwagą, sprytem, męstwem. Ukazuje także takie cechy, jak lojalność, odporność na niewygody podróży czy prawość. Po wielu podróżach i poznaniu dalekich stron Niziołek powraca do swego domu, by cieszyć się spokojem.

Obfitująca w wiele wydarzeń powieść Tolkiena ma wartką akcję. Ani na chwilę czytelnik nie może się nudzić, śledząc przygody wędrowców. Dodatkowym atutem jest poczucie humoru oraz lekki styl powieści oraz przejrzystą konstrukcję. Bohaterów cechuje indywidualizm, a niektóre postaci, jak na przykład Bilbo przechodzą metamorfozę i często zaskakują swym zachowaniem – trudno sobie wyobrazić na początku opowieści wygodnego hobbita jako heroicznego bohatera, a jednak urasta on do tej roli.

Moim zdaniem „Hobbit” to lektura dla każdego. Jednych może bawić wartka i opowiedziana z humorem akcja, inni w przygodach głównego bohatera i drużyny dostrzegą głębsze przesłanie. Tolek jak na razie stanowi niedościgniony wzór literatury fantasy, dlatego jeszcze przez wiele lat będziemy cieszyć się i wracać do jego prozy.



  Dowiedz się więcej