Jesteś w: Hobbit, czyli tam i z powrotem

„Hobbit, czyli tam i z powrotem” jako powieść fantastyczna

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Powieść fantastyczna to odmiana powieści, w której świat przedstawiony odbiega od realnej rzeczywistości, wykorzystuje wątki nadnaturalne pełne fantastyki, cudowności, baśniowości, folkloru.

Utwór Tolkiena „Hobbit, czyli tam i z powrotem” należy do szczególnej odmiany powieści fantastycznej, czyli powieści fantasy. Jej źródeł należy szukać w mitologii, w legendach i podaniach ludowych, w baśniach, a także w epice rycerskiej. Autor odwołał się do mitycznego świata i dawnych średniowiecznych podań pochodzących od ludów zamieszkujących północną Europę.


W utworze reprezentowana jest szeroko sfera sił nadprzyrodzonych, magii i czarów. Występują magiczne wydarzenia (uratowanie drużyny przez wielkie orły), postaci (czarodziej, smok – okrutny i nastawiony wrogo do ludzi, waleczne krasnoludy, pięknie śpiewające elfy, wielkie i głupie trolle, hobbici, Beorn, występowanie istot boskich i półboskich) oraz baśniowe przedmioty (zaczarowane miecze, pierścień, strumień). W powieści występują także motywy baśniowe, takie jak zaczarowany pierścień, który sprawia, że po nałożeniu na palec jego właściciel staje się niewidzialny, czy wyprawa po ukryty w Samotnej Górze i pilnowany przez smoka skarb. Świat Tolkiena rządzi się ścisłymi prawami, mimo jego fantastyczności poszczególne wydarzenia są prawdopodobne, jednak cechują się fantastyczną motywacją. W lekturze pomaga też szczegółowa mapa Śródziemia ukazująca topografię, w której rozgrywają się poszczególne wydarzenia.

Tolkien obok akcji właściwej odwołuje się do przeszłości poszczególnych ludów i krajów, ukazuje ich historie z dawnych wieków (np. historia wygnania krasnoludów z Samotnej Góry). Ukazuje także stosunki polityczne, etniczne (np. niesnaski między krasnoludami i elfami, odwieczną wrogość goblinów i krasnoludów). Świat Śródziemia nie jest stechnicyzowany, brak tu wielkich wynalazków i odkryć, a przestrzeń przywodzi na myśl czasy średniowieczne (zamki, rycerze, wielkie bitwy).

Istotnym elementem powieści jest mityzacja bohaterów, tendencja do tworzenia heroicznych wzorców osobowych. Główny bohater – Bilbo Baggins – mimo małego wzrostu, wrodzonej niechęci do przygód i przyzwyczajenia do wygodnego życia podejmuje trud wyprawy i potrafi sprostać przeciwnościom, niejednokrotnie ratując swym towarzyszom życie. Rozgrywająca się w konkretnym świecie akcja ma wymiar alegoryczny oraz symboliczny, dotyczy odwiecznej walki sił dobra i zła, ponadczasowych postaw czy dylematów moralnych człowieka.



  Dowiedz się więcej