Jesteś w: Ten obcy

Z którym z bohaterów utworu „Ten obcy” chciałbyś się zaprzyjaźnić?

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

W powieści Ireny Jurgielewiczowej „Ten obcy” zapoznajemy się z grupą młodych ludzi. Na kartach książki śledząc ich losy, poznajemy ich wady i zalety. Każdy z bohaterów wywołuje różne emocje. Z niektórymi z nich chciało by się zaprzyjaźnić, z innymi niekoniecznie. Uważam, że najbardziej chciałbym się zaprzyjaźnić z Ulą Zalewską.

Ula jest wychowywana przez swoje ciotki. Jej ojciec odszedł od nich kiedy była jeszcze mała, a wkrótce potem zmarła jej matka. Jej ojciec mieszka w Olszynach, gdzie pracuje jako lekarz w przychodni oraz w szpitalu. Ula przyjeżdża do swojego ojca na wakacje, jednak nie chce zbliżenia z nim. Uważa go za złego człowieka, zdolnego jedynie do krzywdzenia ludzi. Ma do niego żal, o to że odszedł od nich, a także, że nie interesował się nią, kiedy jej matka umarła. Ula nie zna jednak całej prawdy o swoim ojcu. Nie wie, że to jej ciotki wymogły na nim brak kontaktu z jego córką, którą kocha. Doktor Zalewski z bólem serca stosuje się do warunków postawionych przez ciotki Uli i zaprasza dziewczynkę do siebie dopiero po śmierci swojej drugiej żony.

Ula nie jest osobą otwartą na ludzi. Uważa się za pokrzywdzoną przez świat i najbliższych, przez co jest skryta i nieśmiała. Rzadko kiedy się otwiera przed innymi, nie chcąc być skrzywdzona. Jest jednak osobą bardzo wrażliwą na krzywdy innych. Nie odtrąca bezdomnego psa, mimo że jest on brudny i zaniedbany. Ula doskonale się rozumie z nowym znajomym Zenkiem. Od pierwszych chwil jest gotowa mu pomóc. Jej pomoc jest bezwarunkowa. Podświadomie odczuwa, że Zenek potrzebuje jej pomocy, potrzebuje jej ciepła. Jest bardzo lojalna wobec swoich przyjaciół, a szczególnie wobec Zenka.

Jako jedyna myśli o tym, by zdobyć pieniądze, które ukradł Zenek i oddać je przekupce na targu w Strykowie. W tym celu idzie nawet do pracy. Jako jedyna również staje w obronie Zenka, kiedy jego kradzież wychodzi na światło dzienne. Jest dziewczyną upartą potrafiącą bronić swoich przekonań i swoich przyjaciół. Jest również osobą szczerą. Ula potrafi się również przyznać do błędu, który mógł ją kosztować wiele w kontaktach ojcem. Potrafi również przebaczać i sama jest zdolna poprosić o wybaczenie osoby, które mogła skrzywdzić swoim postępowaniem.

Cechy jakimi się charakteryzuje Ula Zalewska, to cechy, które chciałbym widzieć u mojego przyjaciela. Ula jest postacią bardzo pozytywną. Myślę, że nie jeden chciałby mieć takiego przyjaciela, jakim się okazała być Ula.  Dowiedz się więcej