Jesteś w: Ten obcy

„Ten obcy” – charakterystyka bohaterów

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Powieść Ireny Jurgielewiczowej „Ten obcy” to opowieść wielowątkowa, która posiada również wielu bohaterów.

Zenek Wójcik - to młody chłopaki, który mieszka we Wrocławiu ze swoim ojcem alkoholikiem. Ojciec się nad nim znęcał, dlatego uciekł z domu, by stworzyć nowy dom ze swoim wujkiem Antonim Janicą. Zenek ma szesnaście lat i jest wysokim, sprawnym fizycznie młodzieńcem. Swoją siła i sprawnością imponuje grupie spędzającej wakacje w Olszynie. Jest osobą skrytą i małomówną. Nie chce nikomu opowiadać swojej historii. Czasem bywa opryskliwy, jednak jest to coś w rodzaju maski, za którą skrywa swoją prawdziwą naturę. Prawdziwa natura Zenka jest całkiem inna – jest to chłopak bardzo wrażliwy, potrzebujący ciepła rodzinnego. Jest zdolny do dawania miłości. Jest chłopcem ambitnym i dlatego czasem nie przyjmuje pomocy innych.

Ula Zalewska – to młoda dziewczyna, która pochodzi z niepełnej rodziny, co zaważyło na jej charakterze. Jej ojciec odszedł do innej kobiety, kiedyUla była mała, a jej matka zmarła. Była wychowywana przez swoje ciotki. Kiedy przyjechała do ojca zbudowała mur pomiędzy nimi. Jednak kiedy ojciec wyjaśnił sytuację, zmieniała swoje nastawienie do niego. Wobec przyjaciół była osobą skrytą. Stała z boku, była świetnym obserwatorem. Doskonale się dogadywała z Zenkiem, z którym byli trochę do siebie podobni.

Pestka Ubyszówna to dziewczyna bardzo ładna, zgrabna. Miała czarne włosy i kontrastujące z nimi szare oczy. Przyjaźniła się z Ulą Zalewską, choć nie zawsze ją rozumiała. Jest mniej wrażliwa i bardziej otwarta niż Ula. Była pewną siebie osobą, chciała brylować pomiędzy innymi dziećmi. Często zachowywała się jak chłopak, jednak kiedy pojawił się Zenek, chciała być postrzegana jak dziewczyna. Była bardzo ambitna. W Olszynach przebywała ze swoją matką, z którą się często kłóciła.

Marian Pietrzyk
Julek Miler - to młodszy kuzyn Mariana Pietrzyka. Jest to chłopiec zapatrzony w Zenka. Podziwia go nie tylko za sprawność fizyczną, ale również, a może przede wszystkim za jego samodzielność. Ta fascynacja powoduje jego zaślepienie. Potrafi potępić Mariana, kiedy ten kierowany odpowiedzialnością krytykuje Zenka za kradzież pieniędzy. Za wszelką cenę chce, by Zenek pozostał na wyspie.  Dowiedz się więcej