Jesteś w: Ten obcy

„Ten obcy” - wartości etyczne

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Irena Jurgielewiczowa w swojej książce „Ten obcy” ukazała wiele wartości, które są cenne nie tylko dla dzieci i które nie przebrzmiały od czasów, w których autorka tworzyła powieść.

Głównym tematem i nadrzędną wartością, o której jest mowa w powieści jest przyjaźń. Jest to przyjaźń pomiędzy grupą młodych ludzi Ulą, Pestką, Julkiem i Marianem i całkiem obcą osobą - Zenkiem, który się nagle zjawia w ich środowisku. Dzieci ofiarują pomoc bezdomnemu chłopcu i robią to całkowicie bezinteresownie. Nie obchodzi ich fakt, że ich nowy przyjaciel nie ma domu. Nie obchodzi ich fakt, że nie ma również środków i nie zawsze postępuje zgodnie z prawem. W imię tej przyjaźni próbują ze wszelkich sił jemu pomóc. Na kartach książki czytelnik może śledzić, jak Ula idzie do pracy, by oddać pieniądze, które Zenek skradł przekupce, kiedy był głodny. Marian bierze wszystkie swoje oszczędności i jedzie szukać Zenka, i prosi by wrócił na wyspę. Dzięki tej przyjaźni Zenek odnajduje swojego wujka i znajduje swoje nowe miejsce na ziemi.

„Ten obcy” to również powieść o ważnej roli rodziny w życiu każdego z nas. Można obserwować losy przyjaciół, z których dwoje nie ma pełnej rodziny. Zenek – to syn alkoholika. Jest bity i poniżany przez swojego ojca. To stanie się powodem jego ucieczki z domu. Jednak Zenek nie przestaje wierzyć w rodzinę. Szuka swojej nowej rodziny, którą chce tworzyć razem ze swoim wujkiem.

Jednocześnie Zenek jest nieufny w stosunku do innych, nie chce mówić nikomu o swoich problemach rodzinnych. Jedyną osobą, z którą porusza ten temat to Ula, która poniekąd jest do niego podobna. Ula Zalewska wychowywała się również w niepełnej rodzinie. Ojciec odszedł od nich, kiedy była jeszcze mała, mama szybko zmarła i była wychowywana przez swoje ciotki. Miała za złe ojcu, że nie interesował się nią. Nie wiedziała, że jej ciotki ograniczały jej ojcu możliwość kontaktów z nią. Jej pragnienie posiadania rodziny jest równie wielkie i po usłyszeniu wyjaśnień swojego ojca, wybacza mu. Jakby na zasadzie kontrastu autorka pokazuje losy pozostałych przyjaciół, którzy wiodą beztroskie dzieciństwo w pełnych rodzinach. Te dzieci są pełne ufności i radości.

Kolejna wartość, która jest eksponowana w powieści „Ten obcy” do dobro. Dobro, które nie jest uzależnione od jakichkolwiek warunków. Dobro, które jest podarowane Zenkowi zmienia jego całe życie. To ojciec Uli, doktor Zalewski ofiaruje Zenkowi zaufanie i dobroć. Przekonuje go do zmiany swojego zachowania. Dobroć jest również ofiarowana przez załogę Zenkowi, kiedy jest on chory, kiedy jest głodny. Nikt z załogi go nie odtrąca, co sprawia, że zaczyna on w końcu ponownie ufać innym.

Powieść Ireny Jurgielewiczowej „Ten obcy” ukazuje losy grupy młodych ludzi, których świat został w pewnym sensie przewartościowany. Te nowe wartości są ponadczasowe i uniwersalne. To sprawia, że również powieść nabiera takich wartości.  Dowiedz się więcej