Jesteś w: Ten obcy

Rola przyjaźni na przykładzie powieści „Ten obcy”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Irena Jurgielewiczowa w powieści „Ten obcy” okazuje jak ważna jest przyjaźń w życiu człowieka. Jest to powieść skierowana do młodego czytelnika. Jest to nie tylko opowiadanie o przygodach grupki przyjaciół Uli, Pestki, Julka, Mariana oraz Zenka. Jest przede wszystkim opowieść o przyjaźni, pierwszej miłości i konieczności niesienia pomocy potrzebującym.

Do czasu przybycia Zenka na wyspę, grupa przyjaciół żyła bardzo beztrosko. Ich zabawa na wyspie umilała cały czas wakacji. Pojawienie się Zenka wszystko zmienia. Początkowo traktują go wyłącznie na zasadzie ciekawości. Przybysz imponuje załodze swoją odwagą, dzieci chcą się z nim zaprzyjaźnić mimo, że obcy im tego nie ułatwia, jest dla nich oschły, nieufny wobec grupy przyjaciół. Tajemnica jaka wiąże grupę z Zenkiem sprawia, że ich wzajemne stosunki są wystawione na próbę. Pestk,a starając się za wszelką cenę zachować tajemnicę wchodzi w konflikt ze swoją matką. Z drugiej strony staje się nieufna wobec swojej przyjaciółki, widząc że nowy jest bardziej zainteresowany Ulą niż nią.

Najmłodszy z grupy Julek jest zafascynowany Zenkiem. Jest wobec niego lojalny. Uważa że nie można Zenka oceniać, jest oburzony postępowaniem swojego ciotecznego brata, który stara się być najbardziej rozsądnym i jest wobec przybysza nieufny. Ula stara się stać z boku i jest doskonałym obserwatorem. Dostrzega, że postępowanie Zenka to tylko gra, która ma ukryć jego prawdziwą twarz i problemy. Wie, że Zenek nie ma pieniędzy i jest głodny, dlatego kradł jabłka. Wie również, że nie jest w stanie poprosić o pomoc kogokolwiek. Pomiędzy Zenkiem i Ulą rodzi się coś więcej niż tylko przyjaźń.

Relacje grupy przyjaciół wystawione są na próbę, kiedy dowiadują się, że Zenek skradł pieniądze. Sąd nad Zenkiem i potępienie jego czynu wydaje się zakończyć ich rodzącą się przyjaźń. Jednak staje się inaczej. Załoga poznaje powody kradzieży pieniędzy i starają się ze wszystkich sił, by ich przyjaciel wrócił do nich. Chcą mu pomóc.

Te kilka tygodni jakie ze sobą przebywają dzieci, pozwalają im poznać prawdę, jak wielką siłę ma przyjaźń. Pozwala im odkryć również, że przyjaźń musi być bezwarunkowa i bezinteresowna. Dzięki przyjaźni można rozwiązać wszelkie trudne sprawy, którym nie można się przeciwstawić będąc samemu.  Dowiedz się więcej