Jesteś w: Ten obcy

Ten obcy

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim


„Ten obcy” - genezaPowieść Ireny Jurgielewiczowej „Ten obcy” to powieść kierowana do młodzieży. Pisarka opublikowała ją w roku 1961. Historia opowiada o losach Zenka Wójcika, Uli Zalewskiej oraz pozostałych bohaterach książki, czyli Pestce Ubyszównie, Marianie Pietrzyku i Julku Milerze. Powieść jest oparta na przygodach chłopca, który podróżował po Polsce przed okresem II wojny światowej. Autorka przyznaje również, że w postaci Uli Zalewskiej są elementy z jej życia. Irena Jurgielewiczowa pochodziła z rodziny, która była po rozwodzie – ojciec pisarki opuścił rodzinę i odszedł do innej kobiety. Autorka w emocjach Uli zawarła część emocji jakie targały nią po odejściu ojca.Powieść mówi o problemach młodzieży. Konstrukcja powieści pozwala nie przedstawienie losów chłopca Zenka Wójcika, ale również opowiada o wpływie jaki wywarł on na grupę przyjaciół. Jest to także powieść o miłości, przyjaźni i zaufaniu oraz o rodzinie. Irena Jurgielewiczowa stworzyła doskonałą powieść psychologiczną, w której poznajemy pierwsze kroki młodych ludzi w dorosłość.

Książka osiągnęła niebywały sukces. Już w trzy miesiące od jej debiutu na powieść została wpisana na światową Listę Honorową im. Hansa Christiana Andersena, gdzie są umieszczane najlepsze pozycje skierowane dla dzieci i młodzieży. W roku 1975 autorka powróciła do grupy przyjaciół, którzy byli bohaterami powieści „Ten obcy” i napisała jej kontynuację pod tytułem „Inna?”„Ten obcy” - czas i miejsce wydarzeńAkcja powieści Ireny Jurgielewiczowej obejmuje kilka wakacyjnych tygodni lat pięćdziesiątych XX wieku. Wszystko zaczyna się 11 lipca, a kończy się po okresie żniw w sierpniu. Czas akcji obejmuje również wcześniejsze okresy z życia grupy przyjaciół – śmierć mamy Zenka i jego ucieczkę z domu.

Z kart powieści można się również dowiedzieć o wcześniejszych losach Uli – o odejściu jej ojca od matki, o śmierci mamy dziewczyny. Czytelnik również dowiaduje się o latach, kiedy ociec Uli chciał odzyskać córkę i przyjeżdżał do Warszawy z drugą żoną, by zaprosić córkę do swojego domu, jak obserwował swoją córkę z ukrycia kiedy wracała ze szkoły i o tym jak ciotki utrudniały kontakt z dzieckiem. O wcześniejszych chwilach z życia bohaterów czytelnik dowiaduje się z ich wspomnień.
Głównym miejscem akcji „Tego obcego” była niewielka wieś Olszyny. Tam na rzece Młynówce, płynącej w pobliży wsi była niewielka wysepka, na której się rozpoczyna akcja powieści. Ponadto akcja powieści toczy się również w pobliskich miejscowościach Strzemienice, Łętowo i Stryków, a losy Zenka Wójcika umiejscawiają akcję w Tczewie, gdzie mieszka jego wujek Antoni Janica. W opowiadaniu narrator przenosi czytelnika również do Warszawy, gdzie mieszkała Ula Zalewska.„Ten obcy” - krótkie streszczenie głównych wątkówPowieść Ireny Jurgielewiczowej „Ten obcy” to powieść wielowątkowa. Wiodącym wątkiem są losy Zenka Wójcika, który niespodziewanie pojawia się w życiu czwórki przyjaciół Uli Zalewskiej, Pestki Ubyszówny, Julka Milera oraz jego starszego brata ciotecznego Mariana Pietrzyka. Dzieci te spędzają wakacje w niewielkiej wsi Olszyny. Zenek jest tajemniczym chłopcem, który wobec przyjaciół jest nieufny. Chłopak uciekł z domu, gdyż jego ojciec, był alkoholikiem i znęcał się nad nim. Podczas podróży, Zenek zranił się w nogę. Zaczął gorączkować i musiał się zatrzymać w szałasie na wyspie na rzece Młynówka.

Było to miejsce zabaw Uli, Julka, Pestki i Mariana. Dzieci, widząc że przybysz jest chory, zaoferowały mu pomoc, którą ten niechętnie przyjął. Zenek był nieufny. Nie wierzył w bezinteresowność dzieci, więc uciekł z domu Uli, zaraz potem kiedy ojciec Uli opatrzył jego ranę i chciał odwieźć go do szpitala. Pojawia się jednak następnego dnia. Prosi Julka o pomoc w zakupie chleba. Julek i Marian oferują mu również pomoc w znalezieniu jego wujka – mieli się wybrać rowerami do pobliskiego Strykowa, gdzie wujek Zenka miał pracować. Niestety wyprawa okazała się fiaskiem. Nikt nie słyszał o wujku od ich nowego przyjaciela. Zenek się zmartwił tą wiadomością.

Następnego dnia Zenek stanął w obronie bezdomnego psa Dunaja, którego dwóch chłopców z pobliskiej wioski obrzucało kamieniami. Napastnicy oddalili się, grożąc Zenkowi. Ten został jeszcze kilka dni na wyspie, jednak jak się okazało skończyły mu się pieniądze. Z głodu zaczął więc kraść jabłka, na czym go przyłapali przyjaciele. Kiedy po tym wydarzeniu poszli do sklepu, Zenek uratował małe dziecko, które spało pozostawione na wozie. Koń ciągnący wóz spłoszył się i poniósł bryczkę.
Po tym zdarzeniu Zenek urósł w oczach swoich nowych przyjaciół. wkrótce jednak okazało się, ze Zenek kradł nie tylko jabłka. Marian, będąc na targu w Strykowie dowiedział się, że Zenek jednej z przekupek skradł pięćdziesiąt złotych. Kiedy zapytał się Zenka czy to prawda, wówczas ten nic nie odpowiedział i oddalił się. Wieczorem przyszedł do Uli i wyjaśnił, że uciekł z domu i ukradł, bo był głodny.

Na drugi dzień Ula wyjaśniła wszystko pozostałym. Sama postanowiła oddać pieniądze skradzione przez Zenka. Marian natomiast zawstydzony, że tak pochopnie oskarżył Zenka wyruszył prosił by wrócił na wyspę, jednak ten stanowczo odmówił. Kilka dni później na targu w Strzemienicach Julek spotkał Zenka, który grał w karty z dwoma wyrostkami. Prosił go o powrót do Olszyn i powiedział, że Ula pracowała by zdobyć pieniądze, które zwróciła przekupce. Zenek wrócił i zatrudnił się przy żniwach, by oddać pieniądze Uli. W tym czasie jeden z chłopców, którzy obrzucali Dunaja kamieniami doniósł na milicję, ze Zenek się ukrywa na wyspie.

Przyjaciele Zenka poprosili swoich rodziców o pomoc. Matka Pestki odmówiła, jednak pomoc przyszła ze strony doktora Zalewskiego. Przekonał Zenka by zamieszkał z nimi, porozmawiał w jego sprawie z milicjantami, a także zaoferował pomoc w odnalezieniu Antoniego Janicy. Wkrótce potem doktor Zalewski odnalazł wujka Zenka i pojechał do Tczewa, gdzie mieszkał i przeprowadził z nim rozmowę. Wujek Zenka zgodził się nim zaopiekować. Po zakończonych żniwach Zenek pojechał do swojego wujka.
Kolejnym ważnym wątkiem jest miłość jaka się zrodziła pomiędzy Zenkiem, a Ulą. To właśnie dziewczyna pierwsza rozmawiała z Zenkiem, który się pojawił na wyspie, jej osoba sprawiła, że na chwilę się otworzył, by znowu się zamknąć, kiedy wrócili pozostali z załogi Uli. Początkowo można by było sądzić, że oboje się unikają, ale kiedy Zenek odchodzi po oskarżeniach Mariana, zjawia u tej dziewczyny się i wyjawia jej swoją tajemnicę, a także mówi, że jest dla niego najważniejsza na świecie. Ula była dumna, że dla tego chłopca znaczyła wiele. Poszła do pracy, byleby tylko mogła zwrócić skradzione przez Zenka pieniądze i by chłopak wrócił do niej. Zenek, kiedy dowiaduje się o tym fakcie wraca na wyspę, i podejmuje pracę, by zwrócić Uli pieniądze. Ojciec Uli pomaga odnaleźć wujka Zenka i kiedy nadchodzi czas jego wyjazdu do Tczewa Zenek wyznaje Uli miłość.

Nie mniej ważnym wątkiem w powieści „Ten obcy” jest wątek przyjaźni. Grupa dzieci, która spędzała letnie wakacje w niewielkiej wsi Olszyny, bawiła się na powstałej na rzece Młynówce wyspie. Czuli się ze sobą dobrze. Uważali się za przyjaciół, za zgraną paczkę. Idylla została zburzona, kiedy na wyspie pojawił się obcy –Zenek Wójcik. Początkowo traktowali go nieufnie, jednak kiedy go poznawali, „obcy” zaczynał ich fascynować. Postanowili mu pomóc. Było to trudne, gdyż Zenek był w stosunku do nich nieufny. Długo musieli przełamywać tą nieufność. Bezinteresowność z jaką dzieci obdarzyły Zenka przyjaźnią przekonała go do nich. Mimo że jeszcze nie jest wobec nich całkiem szczery, to czuje się członkiem grupy.

Przyjaźń została poddana próbie, kiedy wyszła na jaw kradzież, jakiej się dopuścił Zenek na targu w Stryszewie. Przyjaciele odbyli nad nim sąd, potępiając jego czyn, jednak kiedy się dowiedzieli o powodach jakimi się kierował Zenek, potrafili go zrozumieć. Zenek pod wpływem oddanego mu Julka oraz Uli, która podjęła pracę, by oddać skradzione przez niego pieniądze, zaczyna rozumieć, że ma wiernych przyjaciół i wraca na wyspę.Plan wydarzeń lektury „Ten obcy”1. Odkrycie przybysza na wyspie na Młynówce;

2. Poznanie Zenka;

3. Zaoferowanie pomocy rannemu Zenkowi przez Ulę;

4. Udzielenie pierwszej pomocy przez doktora Zalewskiego Zenkowi;

5. Ucieczka Zenka z domu Zalewskich;

6. Rozmowa Julka Zenkiem;

7. Postanowienie Zenka o odszukaniu wujka;

8. Powrót z Zenkiem na wyspę;

9. Próba oswojenia bezdomnego psiaka;

10. Bezskuteczna wyprawa Mariana do Strykowa;
11. Napaść wyrostków na Dunaja;

12. Obrona psa przez przyjaciół;

13. Ucieczka psa;

14. Odejście Zenka;

15. Przyłapanie Zenka na kradzieży jabłek;

16. Uratowanie dziecka w bryczce przez Zenka;

17. Odkrycie kradzieży Zenka przez Mariana;

18. Sąd nad Zenkiem;

19. Opuszczenie wyspy przez Zenka;

20. Spotkanie Zenka z Ulą, wyjaśnienie powodów kradzieży;

21. Próba powstrzymania Zenka przed odejściem;

22. Odmowa doktora Zalewskiego;

23. Praca Uli w sadzie;

24. Zwrot pieniędzy przekupce;

25. Spotkanie Julka z Zenkiem na targu;

26. Powrót Zenka na wyspę;

27. Doniesienie na milicję o miejscu ukrycia się Zenka;

28. Rozmowa Pestki z mamą o pomocy dla Zenka;

29. Pomoc doktora Zalewskiego dla Zenka;

30. Pomoc w znalezieniu Antoniego Janicy;

31. Ula godzi się z ojcem;

32. Odnalezienie wujka Zenka;

33. Zenek pisze list do Uli;

34. Wyjazd Zenka.„Ten obcy” – gatunek powieściKsiążka autorstwa Ireny Jurgielewiczowej „Ten obcy” jest powieścią pisaną dla młodzieży. Jest to opowieść o przygodach młodych ludzi, którzy spędzają letnie wakacje na małej wsi. Na kartach książki autorka pisze przede wszystkim o problemach nastolatków. Nie jest to jednak typowa książka przygodowa, jest to przede wszystkim powieść psychologiczna. Treść powieści opowiada o uczuciach, jakie się rodzą pomiędzy grupką dzieci spędzających wakacje we wsi Olszyny, a nowym chłopcem, który nagle pojawia się pomiędzy nimi.

Jest to powieść o rodzinie, o trudnych relacjach, jakie łączą rodziców i dzieci. Jest to również powieść o rodzącym się pierwszym uczuciu pomiędzy chłopakiem i dziewczyną, o przyjaźni oraz konieczności bezinteresownego pomagania innym. Narrator w powieści przedstawia głównie zmiany, jakie się dokonują we wnętrzach młodych ludzi. Pokazuje ich emocje, sprawia, że czytelnik jest świadkiem ich przeżyć, wyobrażeń, może poczuć ich emocje.

Utwór Ireny Jurgielewiczowej „Ten obcy” można również określić jako powieść realistyczną, współczesną. Problemy i przygody o jakich pisze nie są wymyślonymi i nierealnymi. Akcja dzieje się w czasach autorce współczesnych, jednak mimo upływu lat, problemy jakie dotykają młodych ludzi nie zmieniły się wiele. Młodzi ludzie czytając tę książkę mogą się wiele nauczyć śledząc problemy i sposób ich rozwiązywania u podobnych im bohaterów książki.Irena Jurgielewiczowa – biogram - notatka szkolnaIrena Jurgielewiczowa z Drozdowskich – autorka powieści, opowiadań oraz publikacji społeczno-pedagogicznych oraz utworów scenicznych urodziła się w 13 stycznia 1903 roku w niewielkich Działoszycach w okolicach Wielunia. Była córką miejscowego lekarza Grzegorza Drozdowskiego oraz Franciszki z Oxińskich. Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim filologię polską oraz pedagogikę na Wolnej Wszechnicy Polskiej.

W roku 1928 wyszła za mąż za malarza Mieczysława Jurgielewicza. W tym samym roku uzyskała tytuł doktora. Przez cztery lata po uzyskaniu tytułu pracowała jako nauczycielka, a następnie w roku 1932 roku wyjechała do Francji. Po powrocie do Polski w roku 1934 podjęła pracę jako adiunkt na Wolnej Wszechnicy Polskiej. Do roku 1939 pracowała również jako instruktorka Sekcji Oświaty Pozaszkolnej w Warszawie.

Z okresu pracy jako wykładowca w WWP pochodzą pierwsze jej prace naukowe. Dotyczyły one procesu nauczania dla dorosłych. Natomiast w roku 1933 w czasopiśmie Wiedza i Życie pojawia się jej pierwszy esej. Czas okupacji Irena Jurgielewiczowa spędziła w Warszawie. Nie przerwała pracy jako wykładowca na Wszechnicy. Wstąpiła również do Armii Krajowej i jako jej żołnierz została aresztowana po upadku Powstania Warszawskiego przez Niemców w roku 1944 i umieszczona w obozie koncentracyjnym w Lamsdorf. Z tego okresu pochodzi jej pierwszy utwór dla dzieci „Historia o czterech warszawskich pstroczkach” Po okresie zawieruchy wojennej Irena Jurgielewiczowa powróciła do kraju w roku 1946 i podjęła pracę na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Pedagogiki.

W latach 1950-1954 objęła posadę kierownika literackiego Państwowego Teatru Nowej Warszawy. Od roku 1954 na stałe się zajęła pracą literacką, pisząc dla dzieci i młodzieży. Już w roku 1958 jej praca została doceniona przez Prezesa Rady Ministrów. W roku 1961 napisała powieść dla młodzieży „Ten Obcy” w której umieściła elementy autobiograficzne. Powieść doczekała się kontynuacji. W roku 1975 ukazała się „Inna?” Do najbardziej znanych utworów autorki należą również wcześniejsze powieści „O chłopcu, który szukał domu” oraz „Kajtek, warszawski szpak”. Irena Jurgielewiczowa jest również autorką znanych i docenianych powieści psychologicznych „Niespokojne godziny” (1964) „Wszystko inaczej” (1968).

Pisarka wielokrotnie swoje honoraria przekazywała potrzebującym, ufundowała również specjalne stypendium, które było przekazywane dla wychowanków Instytutu dla Niewidomych w Laskach. Na wniosek swoich czytelników Irena Jurgielewiczowa została nominowana i uhonorowana Orderem Uśmiechu. Pisarka zmarła w wieku stu lat 4 sierpnia 2003 roku.Streszczenie lektury „Ten obcy”

Pośród ugorów i piasków płynie rzeczka Młynówka, na której, niedaleko osady Olszyna jest niewielka wyspa. Na tej wyspie często bawiły się miejscowe dzieci. Na wyspę przechodzili po żerdkach, które przynieśli Marian Pietrzyk i jego brat cioteczny Julek Miler, a układać kładkę pomagały również dziewczyny Pestka Ubyszówna i Jul... wiecej„Ten obcy” - wartości etyczne

Irena Jurgielewiczowa w swojej książce „Ten obcy” ukazała wiele wartości, które są cenne nie tylko dla dzieci i które nie przebrzmiały od czasów, w których autorka tworzyła powieść.

Głównym tematem i nadrzędną wartością, o której jest mowa w powieści jest przyjaźń. Jest to przyjaźń pomiędzy grup... wiecej„Ten obcy” – problematyka

„Ten obcy” Ireny Jurgielewiczowej to wielowątkowa powieść o problemach dojrzewających młodych ludzi. Jest to powieść, która nosi znamiona utworu psychologicznego, gdyż jej treść dotyka problemów moralnych. Czytelnik poznaje losy grupy młodych ludzi, pomiędzy którymi rodzi się przyjaźń, jest świadkiem, jak pomiędzy d... wiecejRola przyjaźni na przykładzie powieści „Ten obcy”

Irena Jurgielewiczowa w powieści „Ten obcy” okazuje jak ważna jest przyjaźń w życiu człowieka. Jest to powieść skierowana do młodego czytelnika. Jest to nie tylko opowiadanie o przygodach grupki przyjaciół Uli, Pestki, Julka, Mariana oraz Zenka. Jest przede wszystkim opowieść o przyjaźni, pierwszej miłości i koniecznoś... wiecej„Ten obcy” – recenzja powieści

Książka Ireny Jurgielewiczowej „Ten obcy” to opowieść o przyjaźni, miłości, rodzinie. Napisana przed przeszło pięćdziesięcioma laty, nie straciła nic w oczach młodych ludzi z aktualności problemów, o których mówi. Jest to powieść, której czas mógłby się znajdować w czasach nam współczesnych. Choć wiele się o... wiecej„Ten obcy” – charakterystyka bohaterów

Powieść Ireny Jurgielewiczowej „Ten obcy” to opowieść wielowątkowa, która posiada również wielu bohaterów.

Zenek Wójcik - to młody chłopaki, który mieszka we Wrocławiu ze swoim ojcem alkoholikiem. Ojciec się nad nim znęcał, dlatego uciekł z domu, by stworzyć nowy dom ze swoim wujkiem Antonim Jani... wiecejZenek Wójcik – charakterystyka, dzieje i osąd

Zenek Wójcik – charakterystyka
Zenek Wójcik to chłopiec szesnastoletni. Jest wysoki i szczupły, bardzo sprawny fizycznie. Mieszkał we Wrocławiu ze swoim ojcem. Jego matka zmarła wcześniej. Jego ociec był alkoholikiem i często bił chłopaka. Nie potrafiąc dłużej wytrzymać z ojcem, postanawia uciec, by odszukać swojego wu... wiecejUla Zalewska – charakterystyka

Urszula Zalewska – to młoda dziewczyna, która podobnie jak Zenek Wójcik pochodzi z niepełnej rodziny. Jej ojciec doktor Zalewski odszedł od jej matki, kiedy Ula była jeszcze mała. Niedługo potem Ula traci swoją matką, która umiera. Jest wychowywana przez swoje ciotki. Mieszkała w Warszawie, a do Olszyn przyjechała na wakacje, gd... wiecejJulek Miler – charakterystyka

Julek Miler to najmłodszy z grupy przyjaciół spędzających wakacje w Olszynie. Jest bratem ciotecznym starszego o dwa lata Mariana Pietrzyka. Julek jest chłopcem niskim. Jest szczupły, posiada charakterystyczne nieco szpiczaste uszy i bystre oczy. Jest bardzo żywym chłopcem, wszędzie go pełno. Pragnie posiadać więcej wolności osobiste... wiecejMarian Pietrzyk – charakterystyka

Marian Pietrzyk był chłopcem, który w Olszynach spędzał wakacje u swoich dziadków wraz z dwa lata od siebie młodszym kuzynem Julkiem Milerem. Przyjaźnił się z Ulką Zalewską oraz Pestką Ubyszówną. W tej grupie wodził prym. Nie był jednak chłopakiem, który siłą pokazuje, że rządzi. Wręcz przeciwnie, był chłopcem bardzo zró... wiecejPestka Ubyszówna – charakterystyka

Pestka Ubyszówna mieszka podobnie jak Ulka i Marian w Warszawie. Do Olszyn przyjechała wraz ze swoją matką na wakacje. To bardzo atrakcyjna dziewczyna, wysoka, szczupła i zgrabna. Ma czarne włosy, a jej szare oczy kontrastują z włosami. Pestka bardzo podoba się Marianowi, który uważa, że ma piękne oczy. Pestka doskonale wie, jak dzia... wiecejCo bohaterowie „Tego obcego” zyskali dzięki przyjaźni?

Przyjaźń, która łączyła bohaterów powieści Ireny Jurgielewiczowej „Ten obcy” sprawiła, że wiele się w ich życiu zmieniło. Nie można powiedzieć, że wszyscy dostali od życia z powodu przyjaźni to samo. Każdy dostał co innego.

Zenek Wójcik najdłużej się opierał przyjaźni, którą go obdarowali Ulka,... wiecejRola domu rodzinnego w życiu człowieka na podstawie powieści „Ten obcy”

Jednym z wątków powieści Ireny Jurgielewiczowej „Ten obcy” jest dom rodzinny. Dom rodzinny dla jednego jest tylko miejscem, gdzie mieszka, jest to budynek lub też lokal w budynku mieszkalnym. Dla większości jednak, dom rodzinny to przede wszystkim atmosfera, miłość, którą obdarowują rodzice swoje dzieci i wzajemnie. To rów... wiecej„Ten obcy” jako powieść o dojrzewaniu

Powieść Ireny Jurgielewiczowej „Ten obcy” to powieść o młodych ludziach i skierowana do młodych ludzi. Opowiada o problemach młodych, w okresie wchodzenia w trudny okres dojrzewania. To powieść o przyjaźni, pierwszej miłości oraz rodzinie. Na pierwszym planie widzi się Zenka, chłopca, który stracił dom rodzinny –... wiecej„Ten obcy” – opis wyspy

Niedaleko osady Olszyny, pośród ugorów i piasków płynie rzeczka Młynówka, na której się znajduje niewielka wyspa. Jest to miejsce nieznane większości mieszkańców osady. Wyspa powstała wskutek wiosennych powodzi, kiedy rzeka zmieniła swoje koryto woda odcięła część brzegu od lądu. Wyspa nie byłą duża. Był to podłużny pas ... wiecejUratowanie dziecka przez Zenka – plan i opis

Uratowanie dziecka przez Zenka – plan wydarzeń
1. Pojawienie się załogi na wyspie, stwierdzenie braku Zenka;
2. Przyjaciele postanawiają poszukać Zenka pod sklepem;
3. Napotkanie Zenka, który kradł jabłka w sadzie;
4. Załoga zdegustowana czynem Zenka;
5. Udanie się do sklepu po oranżadę;
6.... wiecejCzym zaimponował Zenek załodze wyspy?

Zenek Wójcik jest tytułowym bohaterem powieści Ireny Jurgielewiczowej „Ten obcy”. Jest to chłopak, który uciekł z domu rodzinnego, w którym był bity przez ojca alkoholika, w poszukiwaniu nowego lepszego domu. Podczas swojej podróży na wyspie niedaleko osady Olszyny spotkał grupę młodych przyjaciół Ulę, Pestkę, Mariana ... wiecejZ którym z bohaterów utworu „Ten obcy” chciałbyś się zaprzyjaźnić?

W powieści Ireny Jurgielewiczowej „Ten obcy” zapoznajemy się z grupą młodych ludzi. Na kartach książki śledząc ich losy, poznajemy ich wady i zalety. Każdy z bohaterów wywołuje różne emocje. Z niektórymi z nich chciało by się zaprzyjaźnić, z innymi niekoniecznie. Uważam, że najbardziej chciałbym się zaprzyjaźnić... wiecej„Ten obcy” – najważniejsze cytaty

• „Urszula – mówi Zenek cicho, zbliżając twarz do jej twarzy. – Ty jesteś jedyna na świecie.”

• „Do niej wszyscy się uśmiechają” – pomyślała i, jak to jej się często w stosunku do przyjaciółki zdarzało, poczuła równocześnie zazdrość i podziw.”

... wiecej