Jesteś w: Ten obcy

Ten obcy

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

„Ten obcy” - geneza


Powieść Ireny Jurgielewiczowej „Ten obcy” to powieść kierowana do młodzieży. Pisarka opublikowała ją w roku 1961. Historia opowiada o losach Zenka Wójcika, Uli Zalewskiej oraz pozostałych bohaterach książki, czyli Pestce Ubyszównie, Marianie Pietrzyku i Julku Milerze. Powieść jest oparta na przygodach chłopca, który podróżował po Polsce przed okresem II wojny światowej. Autorka przyznaje również, że w postaci Uli Zalewskiej są elementy z jej życia. Irena Jurgielewiczowa pochodziła z rodziny, która była po rozwodzie – ojciec pisarki opuścił rodzinę i odszedł do innej kobiety. Autorka w emocjach Uli zawarła część emocji jakie targały nią po odejściu ojca.

Powieść mówi o problemach młodzieży. Konstrukcja powieści pozwala nie przedstawienie losów chłopca Zenka Wójcika, ale również opowiada o wpływie jaki wywarł on na grupę przyjaciół. Jest to także powieść o miłości, przyjaźni i zaufaniu oraz o rodzinie. Irena Jurgielewiczowa stworzyła doskonałą powieść psychologiczną, w której poznajemy pierwsze kroki młodych ludzi w dorosłość.

Książka osiągnęła niebywały sukces. Już w trzy miesiące od jej debiutu na powieść została wpisana na światową Listę Honorową im. Hansa Christiana Andersena, gdzie są umieszczane najlepsze pozycje skierowane dla dzieci i młodzieży. W roku 1975 autorka powróciła do grupy przyjaciół, którzy byli bohaterami powieści „Ten obcy” i napisała jej kontynuację pod tytułem „Inna?”

„Ten obcy” - czas i miejsce wydarzeń


Akcja powieści Ireny Jurgielewiczowej obejmuje kilka wakacyjnych tygodni lat pięćdziesiątych XX wieku. Wszystko zaczyna się 11 lipca, a kończy się po okresie żniw w sierpniu. Czas akcji obejmuje również wcześniejsze okresy z życia grupy przyjaciół – śmierć mamy Zenka i jego ucieczkę z domu.

Z kart powieści można się również dowiedzieć o wcześniejszych losach Uli – o odejściu jej ojca od matki, o śmierci mamy dziewczyny. Czytelnik również dowiaduje się o latach, kiedy ociec Uli chciał odzyskać córkę i przyjeżdżał do Warszawy z drugą żoną, by zaprosić córkę do swojego domu, jak obserwował swoją córkę z ukrycia kiedy wracała ze szkoły i o tym jak ciotki utrudniały kontakt z dzieckiem. O wcześniejszych chwilach z życia bohaterów czytelnik dowiaduje się z ich wspomnień.

Głównym miejscem akcji „Tego obcego” była niewielka wieś Olszyny. Tam na rzece Młynówce, płynącej w pobliży wsi była niewielka wysepka, na której się rozpoczyna akcja powieści. Ponadto akcja powieści toczy się również w pobliskich miejscowościach Strzemienice, Łętowo i Stryków, a losy Zenka Wójcika umiejscawiają akcję w Tczewie, gdzie mieszka jego wujek Antoni Janica. W opowiadaniu narrator przenosi czytelnika również do Warszawy, gdzie mieszkała Ula Zalewska.

„Ten obcy” - krótkie streszczenie głównych wątków


Powieść Ireny Jurgielewiczowej „Ten obcy” to powieść wielowątkowa. Wiodącym wątkiem są losy Zenka Wójcika, który niespodziewanie pojawia się w życiu czwórki przyjaciół Uli Zalewskiej, Pestki Ubyszówny, Julka Milera oraz jego starszego brata ciotecznego Mariana Pietrzyka. Dzieci te spędzają wakacje w niewielkiej wsi Olszyny. Zenek jest tajemniczym chłopcem, który wobec przyjaciół jest nieufny. Chłopak uciekł z domu, gdyż jego ojciec, był alkoholikiem i znęcał się nad nim. Podczas podróży, Zenek zranił się w nogę. Zaczął gorączkować i musiał się zatrzymać w szałasie na wyspie na rzece Młynówka.

Było to miejsce zabaw Uli, Julka, Pestki i Mariana. Dzieci, widząc że przybysz jest chory, zaoferowały mu pomoc, którą ten niechętnie przyjął. Zenek był nieufny. Nie wierzył w bezinteresowność dzieci, więc uciekł z domu Uli, zaraz potem kiedy ojciec Uli opatrzył jego ranę i chciał odwieźć go do szpitala. Pojawia się jednak następnego dnia. Prosi Julka o pomoc w zakupie chleba. Julek i Marian oferują mu również pomoc w znalezieniu jego wujka – mieli się wybrać rowerami do pobliskiego Strykowa, gdzie wujek Zenka miał pracować. Niestety wyprawa okazała się fiaskiem. Nikt nie słyszał o wujku od ich nowego przyjaciela. Zenek się zmartwił tą wiadomością.

Następnego dnia Zenek stanął w obronie bezdomnego psa Dunaja, którego dwóch chłopców z pobliskiej wioski obrzucało kamieniami. Napastnicy oddalili się, grożąc Zenkowi. Ten został jeszcze kilka dni na wyspie, jednak jak się okazało skończyły mu się pieniądze. Z głodu zaczął więc kraść jabłka, na czym go przyłapali przyjaciele. Kiedy po tym wydarzeniu poszli do sklepu, Zenek uratował małe dziecko, które spało pozostawione na wozie. Koń ciągnący wóz spłoszył się i poniósł bryczkę.

Po tym zdarzeniu Zenek urósł w oczach swoich nowych przyjaciół. wkrótce jednak okazało się, ze Zenek kradł nie tylko jabłka. Marian, będąc na targu w Strykowie dowiedział się, że Zenek jednej z przekupek skradł pięćdziesiąt złotych. Kiedy zapytał się Zenka czy to prawda, wówczas ten nic nie odpowiedział i oddalił się. Wieczorem przyszedł do Uli i wyjaśnił, że uciekł z domu i ukradł, bo był głodny.

Na drugi dzień Ula wyjaśniła wszystko pozostałym. Sama postanowiła oddać pieniądze skradzione przez Zenka. Marian natomiast zawstydzony, że tak pochopnie oskarżył Zenka wyruszył prosił by wrócił na wyspę, jednak ten stanowczo odmówił. Kilka dni później na targu w Strzemienicach Julek spotkał Zenka, który grał w karty z dwoma wyrostkami. Prosił go o powrót do Olszyn i powiedział, że Ula pracowała by zdobyć pieniądze, które zwróciła przekupce. Zenek wrócił i zatrudnił się przy żniwach, by oddać pieniądze Uli. W tym czasie jeden z chłopców, którzy obrzucali Dunaja kamieniami doniósł na milicję, ze Zenek się ukrywa na wyspie.
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - Streszczenie lektury „Ten obcy”

Pośród ugorów i piasków płynie rzeczka Młynówka, na której, niedaleko osady Olszyna jest niewielka wyspa. Na tej wyspie często bawiły się miejscowe dzieci. Na wyspę przechodzili po żerdkach, które przynieśli Marian Pietrzyk i jego brat cioteczny Julek Miler, a układać kładkę pomagały również dziewczyny Pestka Ubyszówna i ... wiecej„Ten obcy” - wartości etyczne

Irena Jurgielewiczowa w swojej książce „Ten obcy” ukazała wiele wartości, które są cenne nie tylko dla dzieci i które nie przebrzmiały od czasów, w których autorka tworzyła powieść.

Głównym tematem i nadrzędną wartością, o której jest mowa w powieści jest przyjaźń. Jest to przyjaźń pomiędzy gr... wiecej„Ten obcy” – problematyka

„Ten obcy” Ireny Jurgielewiczowej to wielowątkowa powieść o problemach dojrzewających młodych ludzi. Jest to powieść, która nosi znamiona utworu psychologicznego, gdyż jej treść dotyka problemów moralnych. Czytelnik poznaje losy grupy młodych ludzi, pomiędzy którymi rodzi się przyjaźń, jest świadkiem, jak pomiędz... wiecejRola przyjaźni na przykładzie powieści „Ten obcy”

Irena Jurgielewiczowa w powieści „Ten obcy” okazuje jak ważna jest przyjaźń w życiu człowieka. Jest to powieść skierowana do młodego czytelnika. Jest to nie tylko opowiadanie o przygodach grupki przyjaciół Uli, Pestki, Julka, Mariana oraz Zenka. Jest przede wszystkim opowieść o przyjaźni, pierwszej miłości i konieczn... wiecej„Ten obcy” – recenzja powieści

Książka Ireny Jurgielewiczowej „Ten obcy” to opowieść o przyjaźni, miłości, rodzinie. Napisana przed przeszło pięćdziesięcioma laty, nie straciła nic w oczach młodych ludzi z aktualności problemów, o których mówi. Jest to powieść, której czas mógłby się znajdować w czasach nam współczesnych. Choć wiele si�... wiecej„Ten obcy” – charakterystyka bohaterów

Powieść Ireny Jurgielewiczowej „Ten obcy” to opowieść wielowątkowa, która posiada również wielu bohaterów.

Zenek Wójcik - to młody chłopaki, który mieszka we Wrocławiu ze swoim ojcem alkoholikiem. Ojciec się nad nim znęcał, dlatego uciekł z domu, by stworzyć nowy dom ze swoim wujkiem Antonim J... wiecejZenek Wójcik – charakterystyka, dzieje i osąd

Zenek Wójcik – charakterystyka
Zenek Wójcik to chłopiec szesnastoletni. Jest wysoki i szczupły, bardzo sprawny fizycznie. Mieszkał we Wrocławiu ze swoim ojcem. Jego matka zmarła wcześniej. Jego ociec był alkoholikiem i często bił chłopaka. Nie potrafiąc dłużej wytrzymać z ojcem, postanawia uciec, by odszukać swojego wu... wiecejUla Zalewska – charakterystyka

Urszula Zalewska – to młoda dziewczyna, która podobnie jak Zenek Wójcik pochodzi z niepełnej rodziny. Jej ojciec doktor Zalewski odszedł od jej matki, kiedy Ula była jeszcze mała. Niedługo potem Ula traci swoją matką, która umiera. Jest wychowywana przez swoje ciotki. Mieszkała w Warszawie, a do Olszyn przyjechała na wakacje,... wiecejJulek Miler – charakterystyka

Julek Miler to najmłodszy z grupy przyjaciół spędzających wakacje w Olszynie. Jest bratem ciotecznym starszego o dwa lata Mariana Pietrzyka. Julek jest chłopcem niskim. Jest szczupły, posiada charakterystyczne nieco szpiczaste uszy i bystre oczy. Jest bardzo żywym chłopcem, wszędzie go pełno. Pragnie posiadać więcej wolności osobi... wiecejMarian Pietrzyk – charakterystyka

Marian Pietrzyk był chłopcem, który w Olszynach spędzał wakacje u swoich dziadków wraz z dwa lata od siebie młodszym kuzynem Julkiem Milerem. Przyjaźnił się z Ulką Zalewską oraz Pestką Ubyszówną. W tej grupie wodził prym. Nie był jednak chłopakiem, który siłą pokazuje, że rządzi. Wręcz przeciwnie, był chłopcem bardzo z... wiecejPestka Ubyszówna – charakterystyka

Pestka Ubyszówna mieszka podobnie jak Ulka i Marian w Warszawie. Do Olszyn przyjechała wraz ze swoją matką na wakacje. To bardzo atrakcyjna dziewczyna, wysoka, szczupła i zgrabna. Ma czarne włosy, a jej szare oczy kontrastują z włosami. Pestka bardzo podoba się Marianowi, który uważa, że ma piękne oczy. Pestka doskonale wie, jak dz... wiecejCo bohaterowie „Tego obcego” zyskali dzięki przyjaźni?

Przyjaźń, która łączyła bohaterów powieści Ireny Jurgielewiczowej „Ten obcy” sprawiła, że wiele się w ich życiu zmieniło. Nie można powiedzieć, że wszyscy dostali od życia z powodu przyjaźni to samo. Każdy dostał co innego.

Zenek Wójcik najdłużej się opierał przyjaźni, którą go obdarowali Ul... wiecejRola domu rodzinnego w życiu człowieka na podstawie powieści „Ten obcy”

Jednym z wątków powieści Ireny Jurgielewiczowej „Ten obcy” jest dom rodzinny. Dom rodzinny dla jednego jest tylko miejscem, gdzie mieszka, jest to budynek lub też lokal w budynku mieszkalnym. Dla większości jednak, dom rodzinny to przede wszystkim atmosfera, miłość, którą obdarowują rodzice swoje dzieci i wzajemnie. To r... wiecej„Ten obcy” jako powieść o dojrzewaniu

Powieść Ireny Jurgielewiczowej „Ten obcy” to powieść o młodych ludziach i skierowana do młodych ludzi. Opowiada o problemach młodych, w okresie wchodzenia w trudny okres dojrzewania. To powieść o przyjaźni, pierwszej miłości oraz rodzinie. Na pierwszym planie widzi się Zenka, chłopca, który stracił dom rodzinny R... wiecej„Ten obcy” – opis wyspy

Niedaleko osady Olszyny, pośród ugorów i piasków płynie rzeczka Młynówka, na której się znajduje niewielka wyspa. Jest to miejsce nieznane większości mieszkańców osady. Wyspa powstała wskutek wiosennych powodzi, kiedy rzeka zmieniła swoje koryto woda odcięła część brzegu od lądu. Wyspa nie byłą duża. Był to podłużny p... wiecejUratowanie dziecka przez Zenka – plan i opis

Uratowanie dziecka przez Zenka – plan wydarzeń
1. Pojawienie się załogi na wyspie, stwierdzenie braku Zenka;
2. Przyjaciele postanawiają poszukać Zenka pod sklepem;
3. Napotkanie Zenka, który kradł jabłka w sadzie;
4. Załoga zdegustowana czynem Zenka;
5. Udanie się do sklepu po oranżadę;
6. Po... wiecejCzym zaimponował Zenek załodze wyspy?

Zenek Wójcik jest tytułowym bohaterem powieści Ireny Jurgielewiczowej „Ten obcy”. Jest to chłopak, który uciekł z domu rodzinnego, w którym był bity przez ojca alkoholika, w poszukiwaniu nowego lepszego domu. Podczas swojej podróży na wyspie niedaleko osady Olszyny spotkał grupę młodych przyjaciół Ulę, Pestkę, Maria... wiecejZ którym z bohaterów utworu „Ten obcy” chciałbyś się zaprzyjaźnić?

W powieści Ireny Jurgielewiczowej „Ten obcy” zapoznajemy się z grupą młodych ludzi. Na kartach książki śledząc ich losy, poznajemy ich wady i zalety. Każdy z bohaterów wywołuje różne emocje. Z niektórymi z nich chciało by się zaprzyjaźnić, z innymi niekoniecznie. Uważam, że najbardziej chciałbym się zaprzyjaźn... wiecej„Ten obcy” – najważniejsze cytaty

• „Urszula – mówi Zenek cicho, zbliżając twarz do jej twarzy. – Ty jesteś jedyna na świecie.”

• „Do niej wszyscy się uśmiechają” – pomyślała i, jak to jej się często w stosunku do przyjaciółki zdarzało, poczuła równocześnie zazdrość i podziw.”
wiecej