Jesteś w: Konrad Wallenrod

Pieśń wajdeloty i jej znaczenie w „Konradzie Wallenrodzie”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Najłatwiej jest określić znaczenie pieśni wajdeloty poprzez jego słowa wyrażające własne przekonanie o znaczeniu pieśni gminnej:
„O wieści gminna! Ty arko przymierza
Między dawnymi i młodszymi laty:
W tobie lud składa broń swego rycerza,
Swych myśli przędzę i swych uczuć kwiaty”.

I dalej:

„O pieśni gminna, ty stoisz na straży
Narodowego pamiątek kościoła,
Z archanielskimi skrzydłami i głosem
Ty czasem dzierżysz i miecz archanioła”.


Wajdelota poezji czy też pieśni gminnej przypisuje ogromne znaczenie / romantyczny sposób widzenia poezji /. Przechowuje ona tradycję i historię narodową, wartości cenione przez społeczność, bywa też poezją heroiczną, zagrzewającą do walki. Jest przy tym niezniszczalna, bo zapisana w pamięci pokoleń. Stanowi świadectwo tożsamości narodowej.

To właśnie przy pomocy pieśni Halban wychowywał Waltera Alfa – późniejszego Konrada. Pokazywał mu w ten sposób piękno jego ojczyzny i jej dawną świetność. Budził uczucia patriotyczne oraz zagrzewał do wali z jej wrogami. Ukształtował przy pomocy pieśni wrażliwość i uczuciowość chłopca. Poezja odegrała w życiu głównego bohatera ogromną rolę – była początkowo jedyną więzią łączącą go z ojczyzną i wpłynęła na jego życiowe decyzje.Pieśń wajdeloty śpiewana przez Halbana na uczcie u Konrada jest wstępem do opowieści losach Waltera Alfa, który pojawia się w niej jako anonimowy bohater. Wywołuje ona silne emocje. Nie tylko Konrad jest wzruszony. Inni słuchacze, Litwini również są zemocjonowani i domagają się dalszego jej ciągu. Halban jednak urywa pieśń. Wszystko to ma służyć nakłonieniu litewskiego księcia Witolda do pojednania się z rodakami i obrócenia swoich sił przeciwko Krzyżakom.

Rozpoczęte przez Halbana dzieło kończy Konrad Pieśnią Alpuhara o zemście Maurów nad zwycięskimi Hiszpanami. Obie pieśni przynoszą zamierzony efekt – Witold rezygnuje z pomocy Krzyżaków i opuszcza ze swoimi ludźmi zamek w Malborku.  Dowiedz się więcej