Jesteś w: Konrad Wallenrod

Czas i miejsce akcji „Konrada Wallenroda”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Adam Mickiewicz akcję swojej powieści poetyckiej „Konrad Wallenrod” osadził w okresie średniowiecza, gdy Zakon Krzyżacki był potęgą militarną. Świetność Zakonu skończyła się wraz z przegraną bitwą pod Grunwaldem w 1410 roku. Akcja „Konrada Wallenroda” rozgrywa się jednak wcześniej. Ogólnie można powiedzieć, że jest to koniec XIV wieku.

Postać Konrada Wallenroda jest poświadczona historycznie. Był on Wielkim Mistrzem Zakonu w latach 1391 – 1393. Inne daty historyczne tylko częściowo pasują do okresu sprawowania tej funkcji przez Wallenroda. Wprawdzie książę litewski Witold zerwał sojusz z Zakonem w 1392 roku ale zwracał się do Krzyżaków o pomoc w 1381 roku.

Miejscem akcji jest przede wszystkim Marienberg czyli dzisiejszy Malbork. Jest to twierdza Zakonu Krzyżackiego. Gotycki zamek w Malborku w początkach XIV wieku stał się siedzibą wielkich mistrzów zakonu. Tutaj rozgrywają się wydarzenia opisywane przez Mickiewicz – w salach zamkowych, w kaplicy, w okolicach twierdzy, w wieży nad jeziorem.

W retrospekcjach autor przenosi akcję na Litwę. Jest to miejsce, gdzie bohater żył w okresie dzieciństwa, później jako Walter Alf zaślubił córkę Kiejstuta Aldonę, na koniec zaś, tam została stoczona walka między Krzyżakami i Litwinami / poznajemy jej przebieg z opowiadań rycerzy /.

W powieści poetyckiej Mickiewicza wspomniane są też inne miejsca, w których jego bohater mógł przebywać. W momencie, gdy Konrad Wallenrod wybierany jest na Wielkiego Mistrza Zakonu ma on za sobą chwalebną rycerską przeszłość. Musiał więc walczyć gdzieś w dalekich krajach. On sam w śpiewanej podczas uczty balladzie przywołuje obraz Grenady i Hiszpanów walczących z Maurami. Natomiast sędziowie w Malborku twierdzą, że przyjął on imię rycerza, który zginął w Palestynie.  Dowiedz się więcej