Jesteś w: Konrad Wallenrod

Nieszczęśliwa miłość Aldony i Konrada Wallenroda

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

W momencie, gdy Walter Alf decyduje się w czasie swojej pierwszej bitwy przejść na stronę Litwinów, nie myśli jeszcze o miłości do kobiety. Kieruje się głębokim poczuciem więzi z narodem litewskim. Dopiero na dworze Kiejstuta poznaje jego piękną córkę Aldonę. Młodzi często przebywają ze sobą. Walter opowiada Aldonie o chrześcijaństwie, o Bogu i o potędze państwa krzyżackiego. Pod jego wpływem Aldona zaczyna myśleć jak chrześcijanka.

Młodzi zakochują się w sobie. Postanawiają pobrać się. Są szczęśliwą i oddaną sobie parą. Przychodzi jednak moment, gdy Walter musi wypełnić misję, do której przygotował go Halban. Wymusza to agresywna polityka państwa krzyżackiego. Słaba Litwa nie potrafi skutecznie bronić się.

Walter pozostawia Aldonę i wyrusza w obce kraje. Jego nieszczęśliwa żona zamyka się w klasztorze za Niemnem. Chce ukoić swój ból modlitwami. Tęsknota i miłość do męża powodują, że postanawia szukać Waltera. Takim miejscem, gdzie powinien znaleźć się jest zamek w Malborku. Tam Aldona każe zamurować się w wierzy w pobliżu zamku. Zostanie pustelnicą jest desperackim krokiem samotnej kobiety, która nie może zapomnieć o ukochanym.

Walter wraca do Malborka jako rycerz Konrad Wallenrod. Tutaj żyje otoczony szacunkiem innych zakonników i pod czujnym okiem Halbana. W pustelnicy rozpoznaje swoją żonę, chociaż nie widuje jej twarzy. Ona też odkrywa, że jej mąż nazywa się teraz Konrad. Co wieczór czeka, by przyszedł pod wieżę. Ich położenie jest tragiczne, ponieważ nic nie mogą zmienić w tej sytuacji. Czerpią szczęście z potajemnych rozmów prowadzonych ze sobą. Konrad zaczyna zapominać o wyznaczonym sobie zadaniu. Jednak Halban pilnuje, by to, co zostało zaplanowane było wykonane w odpowiednim czasie.

Gdy Konrad zostaje wybrany na Wielkiego Mistrza a później prowadzi wojnę z Litwo i zgodnie z planem przegrywa ją, wydaje się, że uda mu się powrócić do spokojnego, rodzinnego życia. Niestety, sprawy zaszły za daleko. Aldona złożyła śluby przed Bogiem, że zostanie w wieży do końca swoich dni. Pustelnicze życie wyniszczyło ją i nawet nie chce, by Konrad mógł ją zobaczyć. Tymczasem Krzyżacy wydali na Konrada wyrok śmierci – pozostaje mu albo zginąć, albo uciekać bez Aldony. Obydwoje wybierają śmierć. Konrad wypija truciznę a Aldona umiera w momencie, gdy dostaje znak, że jej mąż nie żyje.  Dowiedz się więcej