Jesteś w: Mały Książę

Dlaczego warto przeczytać „Małego Księcia” – rozprawka

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

„Mały Książę” to lektura, którą ceni wiele pokoleń dzieci, młodzieży, a także dorosłych. Odkąd została wydana cieszy się nieustającą popularnością. Co jednak sprawia, że warto po nią sięgnąć?

Na początku warto podkreślić przejrzysty i czytelny język opowieści. Fabuła nie jest skomplikowana, a poszczególne prawdy życiowe sformułowane są w przejrzysty sposób. Książka Saint-Exupery’ego bardzo przypomina baśń, a gatunek ten, niezależnie od wieku czytelnika, wciąż budzi zainteresowanie. Mimo że autor jako głównych odbiorców swego utworu uważał dzieci, każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Najważniejszą zaletą utworu jest jej ponadczasowość i uniwersalizm. Baśniowa wędrówka małego bohatera, ale i spotkanie z pilotem na pustyni mogą się wydarzyć zawsze i wszędzie, także i dziś. Narrator jest zarazem drugim bohaterem, czym jeszcze bardziej uwiarygodnia swą opowieść. Uniwersalne są przede wszystkim wartości, których wagę podkreśla autor. To głównie miłość i przyjaźń, ale też umiłowanie Dobra i Piękna. Ich znaczenie dla każdego człowieka jest najważniejsze, pozwala czuć się szczęśliwym, potrzebnym, uczy odpowiedzialności za drugiego człowieka.

W „Małym Księciu” zawarte są także gorzkie opinie o ziemskiej cywilizacji. Ludzie są zagubieni, wciąż za czymś dążą, gdzieś biegną, sami nie znając celu. Nie mają przyjaciół, gdyż nie można ich kupić tak, jak inne produkty. Dodatkowo autor pokazuje istotną cechę między dzieciństwem a dorosłością. Dzieci wiedzą czego chcą, zabiegają o rzeczy, których nie potrafią dostrzec starsi, a przecież „najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. W świecie dorosłych rządzi pragmatyzm, nuda, egoizm, potrzeba zdobycia władzy i pieniędzy. Saint-Exupery dzięki swemu utworowi przenosi czytelników w piękny, prosty i szczęśliwy świat dzieciństwa, pozwala przypomnieć, co w życiu jest najważniejsze. zatrzymać się, zastanowić nad własnym życiem i zachwycić ty, co jest wokół, choćby to był łyk źródlanej wody.



  Dowiedz się więcej