Jesteś w: Mały Książę

„Mały Książę” jako filozoficzna baśń

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Utwór Saint-Exup�ry`ego to baśń, której bohater swobodnie przekracza granicę między tym, co rzeczywiste, a światem fantastycznym i nierealnym. Przede wszystkim odwołuje się do baśniowej wiary w zwycięstwo zła nad dobrem. Gloryfikuje takie wartości jak wierność w miłości i przyjaźni, pokazuje świat, w którym odpowiedzialność za innych jest wyzwaniem i obowiązkiem człowieka, a od śmierci silniejsza jest miłość i przywiązanie.

Utwór skierowany był głównie do młodego czytelnika, do dzieci i młodzieży, jednak bardzo szybko zyskał sobie entuzjastów także wśród dorosłych. Mały Książę w swych podróżach obnaża egoizm i obłudę dorosłych, pokazuje, że świat w pogoni za uznaniem, zdobyciem władzy i bogactwa pozbawiony jest miłości. Ludzie, którzy nie „zapuścili” korzeni, wędrują wciąż bez celu. W świecie, gdzie nie liczą się inni, jedynie dzieci zachowały wrażliwość, wyobraźnię i prostą wiarę w siłę przyjaźni i bezinteresownej miłości.

Autor „Małego Księcia” w prosty sposób przekazuje jedną z najważniejszych prawd – w życiu najważniejsze są uczucia, a nie racjonalizm. Tylko patrzenie przez pryzmat serca może przynieść szczęście i spełnienie. Pisarz bez zbytniego dydaktyzmu przypomina o prawdach oczywistych przedstawiając je w baśniowej scenerii, zrodzonej z dziecięcej wyobraźni.

Saint-Exup�ry odwołuje się także do filozofii chrześcijańskiej, jednak traktuje ją po laicku. Podobnie jak w chrześcijaństwie największą wartością jest miłość pomiędzy bliźnimi. Zapewnia, że powrót do prostoty, patrzenie oczami dziecka zapewnia szczęście. Podobnie tłumaczy to w swej „Ewangelii” św. Mateusz, gdzie szczerość dziecka zapewnia możliwość wejścia do Królestwa Niebieskiego.



  Dowiedz się więcej