Jesteś w: Nad Niemnem

Emilia Korczyńska – charakterystyka

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Emilia Korczyńska jest typem histeryczki, właściwie hipochondryczki niezdolnej do aktywnego działania. Emilia to żona Benedykta Korczyńskiego zamknięta w świecie swych pokoi w dworku w Korczynie. Wyprosiła u męża procent od swego posagu, by urządzać dom na własną modłę.

Nienawykła do pracy, mająca wysokie wymagania finansowe, wciąż uskarżająca się na migreny, unikająca ruchu na świeżym powietrzu i lękająca się dama spędza czas zamknięta w swym pokoju wraz z towarzyszką swych cierpień – dawną nauczycielka dzieci Terenią. Czas wypełniają jej skargi, pseudointelektualne rozmowy, lektury, picie kakao i marzenia o lepszym życiu. Emilia na zawołanie mdleje, wymaga ciągłej asysty: podawania lekarstw, opieki, wparcia i pomocy. Jest znudzona wiejskim życiem i stresują ją nieporozumienia z mężem i jego prostackie maniery. Praca w jej hierarchii wartości, jest sprawą niższą, dlatego w domowych obowiązkach zastępuje ją krewna Marta Korczyńska.

Emilia nie jest zdolna, w odróżnieniu od pani Krzeszowskiej, do realnej oceny spraw majątkowych, problemy podupadającego majątku przejmuje za nią mąż. Nie pochwala ona także kontaktów z zaściankiem i chłopami. Według niej jest to nieodpowiednie towarzystwo dla swych dzieci.

Emilia Korczyńska w ujęciu pozytywistycznym jest postacią komiczną, która nie docenia naczelnej wartość epoki – idei pracy i udoskonalania życia ludzi z niższych warstw społecznych.  Dowiedz się więcej