Jesteś w: Mały Książę

Mały Książę

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim
„Mały Książę” – streszczenie

I
Utwór rozpoczyna dedykacja dla Leona Wortha, przyjaciela autora, który „cierpi zimno i głód”. Następnie narrator wspomina, że gdy miał sześć lat zafascynował go obrazek węża boa połykającego swą ofiarę. Narysował swój rysunek, jednak dorośli widzieli na nim kapelusz, a nie połkniętego przez węż... wiecej„Mały Książę” – plan wydarzeń

1. Wspomnienia narratora z dzieciństwa.
2. Niezrozumienie przez dorosłych obrazka węża boa połykającego słonia.
3. Test obrazkiem „kapelusza”
4. Awaria samolotu na Saharze.
5. Prośba chłopczyka.

6. Rysunek owieczki w skrzyni.
7. Mały Książę - przybysz z innej planety.
... wiecej„Mały Książę” – czas i miejsce akcji

Podstawowym miejscem akcji jest planeta Ziemia, na której Mały Książę spotyka pilota na Saharze. Mężczyzna musiał lądować na pustkowiu oddalonym od cywilizacji z powodu awarii. Ich rozmowy trwają osiem dni. Ostatniego dnia mały bohater postanawia powrócić na swoją planetę, dlatego pozwala się ukąsić wężowi.

W o... wiecej„Mały Książę” – geneza

Utwór „Mały Książę” powstał podczas pobytu Saint-Exupry’ego w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w Nowym Jorku. Pisarz wyjechał tam po zajęciu Paryża przez Hitlera, tak więc książka o najważniejszych wartościach, takich jak: miłość i przyjaźń powstawała w czasie najkrwawszego konfliktu zbrojnego XX wieku... wiecejGłówne wątki w „Małym Księciu”

W baśni „Mały Książę” Saint-Exupry’ego możemy wyróżnić trzy główne wątki, które wzajemnie się przenikają. Pierwszy dotyczy realistycznego świata i związany jest z awaryjnym lądowaniem pilota na Saharze. Podczas tygodnia spędzonego na pustyni usiłuje on naprawić maszynę, ponieważ miejsce gdzie się znajd... wiecejProblematyka „Małego Księcia”

Jak pisze Mathias Jung opowiadanie Saint-Exupry’ego „stanowi w swym głębszym wymiarze parabolę dzieciństwa i dorosłości, tego co ludzkie i nieludzkie, przyjaźni i miłości, kryzysu, śmierci i nadziei. Jest ono, jak to wspaniale ujął Eugen Drewermann […] »brewiarzem nadziei« i »vademecum miłości... wiecejSymbolika w „Małym Księciu”

W „Małym Księciu” podobnie jak w wielu baśniach odnajdziemy wiele postaci i wydarzeń symbolicznych. Z symboliką mamy do czynienia już przy kreacji głównego bohatera – Mały Książę to cudowne dziecko, które przybywa na Ziemię, by patrząc z swojej perspektywy inaczej ocenia obserwowany świat. Do symbolicznych pos... wiecej„Mały Książę” – przynależność gatunkowa

Nie sposób jednoznacznie zakwalifikować pod względem gatunkowym utworu „Mały Książę”. Przede wszystkim przywodzi na myśl baśń. Tu, jak w klasycznej baśni siły zła ukazane są w kontekście sił dobra. Wygrywają oczywiście ci, którzy są wierni takim wartościom jak bezwarunkowa miłość, przyjaźń, piękno i... wiecej„Mały Książę” jako filozoficzna baśń

Utwór Saint-Exupry`ego to baśń, której bohater swobodnie przekracza granicę między tym, co rzeczywiste, a światem fantastycznym i nierealnym. Przede wszystkim odwołuje się do baśniowej wiary w zwycięstwo zła nad dobrem. Gloryfikuje takie wartości jak wierność w miłości i przyjaźni, pokazuje świat, w którym odpowiedzialnoś... wiecejCharakterystyka Małego Księcia

Mały Książę to główny bohater utworu Antoine’a Saint-Exupry`ego. Nie dowiadujemy się ile dokładnie ma lat. Nazywany jest przez pilota „człowieczkiem” i ma dziecięca psychikę. Włosy ma koloru dojrzałego zboża, nosi szal i długi płaszcz, jak to przedstawia jeden z obrazków zamieszczonych przez autora.
wiecejLosy Małego Księcia

Mały Książę to mieszkaniec asteroidy B 612. Jego planeta jest niewielka – mieszczą się na niej trzy kratery wulkanów (sięgające do kolan), wciąż panoszące się baobaby, które regularnie trzeba wyrywać, a pewnego dnia wyrasta tam piękna Róża. Początkowo bohater zajmuje się nią, jednak z czasem jej kaprysy powodują, że... wiecejPobyt na Ziemi, czyli czego nauczył się Mały Książę

Podczas swej wędrówki, po odwiedzeniu asteroid, za namową Geografa Mały Książę trafia na Ziemię. Na swe nieszczęście ląduje na niegościnnej pustyni – Saharze. Pierwsza spotkaną istotą jest Wąż (żmija). W rozmowie tłumaczy, że między ludźmi także jest się samotnym, nie zawsze spotkanie kogoś gwarantuje spełnienie. ... wiecejDorastanie „Małego Księcia”

Mały Książę jako bohater dynamiczny w opowieści Saint-Exupry`ego przechodzi metamorfozę. Nie wyrasta jednak ze swego dzieciństwa – wciąż pozostaje wrażliwym, małym chłopcem, jednak dojrzewa emocjonalnie i uczy się, jakie wartości są na świecie najważniejsze.

Podczas swej wędrówki poszukuje przyjaciela. Czu... wiecejInterpretacja tytułu „Mały Książę”

Tytuł utworu Antoine’a de Saint-Exupery’ego jest zarazem imieniem głównego dziecięcego bohatera opowieści. To mały chłopczyk o płowych, jak łany zbóż włosach, który nosi długi szalik. Posiada małą planetę – asteroidę B 612 – na której pielęgnuję swą Różę, a także zajmuje się wyrywaniem baobabó... wiecej„Mały Książę” – charakterystyka bohaterów

Głównymi bohaterami utworu „Mały Książę” jest postać realna – pilot, który miał wypadek samolotowy podczas przemierzania Sahary oraz postać fantastyczna – Mały Książę, który przybywa na Ziemię z planety B 612.

Pilot - wylądował awaryjnie na pustyni - Saharze. Ma jedynie zapasu wody ... wiecej„Mały Książę” – przesłanie utworu

Swą opowieść poetycką Saint-Exupry stworzył przebywając na emigracji w Stanach Zjednoczonych w 1943 roku. W Europie trwała wówczas II wojna światowa, a autor „Małego Księcia” został odwołany do rezerwy po wypadku podczas drugiej misji zwiadowczej. Ucieczka w cudowny świat dziecięcej baśni pozwalała zapomnieć o kos... wiecejNarracja „Małego Księcia”

Narratorem baśni „Mały Książę” jest postać realna – pilot, który po sześciu latach od wypadku na pustyni – Saharze – opowiada o swych przeżyciach. Nie dowiadujemy się jak ma na imię, jednak pewne wskazówki pozwalają utożsamiać go z autorem.

W pierwszej części utworu wspomina o wydarzen... wiecejAntoine de Saint-Exupry – notatka szkolna

Antoine de Saint-Exupry urodził się 29 czerwca 1900 roku w Lyonie, w rodzinie francuskiej arystokracji. Wcześnie osierocił go ojciec, jednak wychowywał się w ciepłym domu. Wcześnie zaczął wykazywać zainteresowanie techniką, jak dziecko pisał wiersze. Swój pierwszy lot samolotem odbył mając dwanaście lat. Na studiach opatentowa... wiecejPoszukiwanie sensu i celu życia na przykładzie „Małego Księcia”

Mały Książę, bohater opowieści baśniowej Antoine de Saint-Exupery’ego zamieszkuje planetę B-612, na której wiedzie spokojne samotne życie. Dba o swój dom, a jednocześnie kształtuje własny charakter. Jednakże dobrze znany horyzont staje się dla Małego Księcia zbyt ciasny, a stare wzorce zachowań przestają wystarczać, gd... wiecejMały książę - motywy literackie

„Czym dla ptaka są skrzydła, tym dla człowieka przyjaźń” - motyw przyjaźni w „Małym Księciu”
Poetycka baśń Exupery`ego pt. „Mały Książę” zadedykowana została najlepszemu przyjacielowi autora – Leonowi Werthowi. Baśń jest opowieścią pilota - narratora o podróżach planetarnych Małego Księcia. Bohater czu... wiecejDlaczego warto przeczytać „Małego Księcia” – rozprawka

„Mały Książę” to lektura, którą ceni wiele pokoleń dzieci, młodzieży, a także dorosłych. Odkąd została wydana cieszy się nieustającą popularnością. Co jednak sprawia, że warto po nią sięgnąć?

Na początku warto podkreślić przejrzysty i czytelny język opowieści. Fabuła nie jest skomplikowana, ... wiecejFilozofia i psychologia w „Małym Księciu”

Książkę Saint-Exupery’ego „Mały Książę” można rozpatrywać na wielu płaszczyznach. Obok prostej baśni przeznaczonej dla dzieci, ważnych prawd moralnych i przesłania zawiera bardzo ważne odniesienia do filozofii, a nieraz także do psychologii. Autor wchodzi w głąb siebie, analizuje swoje wnętrze, ukazując uniw... wiecej„Mały Książę” Saint-Exupery’ego to utwór dla dzieci czy dla dorosłych?

Nie można przesądzić, czy utwór Saint-Exupery’ego przeznaczony jest wyłącznie dla dzieci, czy też raczej dla dorosłych. Moim zdaniem znajdzie czytelników zarówno u jednych, jak i u drugich. Zawdzięcza to głównie swej uniwersalności i ponadczasowym prawdom, które stara się przekazać.

Jako książka dla dzieci ... wiecej„Pozostajesz na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoiłeś” – czy zgadzasz się z cytatem z „Małego Księcia”?

„Mały Książę” to nietypowy podręcznik, który pokazuje jak nawiązać i pielęgnować przyjaźń. Główny bohater od Lisa dowiaduje się, że by się z kimś zaprzyjaźnić najpierw trzeba go „oswoić”. Wymaga to cierpliwości i czasu. Niekiedy ważne jest milczenie, gdyż słowa rodzą nieporozumienia. Jednak z cz... wiecej„Na pustyni jest się samotnym. Równie samotnym jest się wśród ludzi” – problem samotności w „Małym Księciu”

Istotną kwestią w utworze „Mały Książę” jest problem samotności. Mały Książę wyrusza ze swej planety czując się niezrozumiany. Na kolejnych asteroidach poszukuje przyjaciela, jednak żaden ze spotkanych mężczyzn nie jest odpowiedni. Są zaślepieni egoistycznymi potrzebami – pragną władzy, uznania, bogactwa, z... wiecejJak rozumiesz słowa Króla z „Małego Księcia”: „Znacznie trudniej jest sądzić siebie niż bliźniego. Jeśli potrafisz dobrze siebie osądzić, będziesz naprawdę mądry”?

Na planetę Króla Mały Książę trafia jako na pierwsza. Władca absolutny jest dostojny, ubrany w purpury i gronostaje. Potrzebuje jedynie poddanych, gdyż na wyspie jest sam. Jego jedynym zadaniem jest wydawanie rozkazów. Stara się to robić rozsądnie, gdyż rozkaz, który nie zostanie spełniony obniża jego autorytet.

Kr... wiecej„Dla całego świata możesz być nikim, dla kogoś możesz być całym światem” – rozprawka w oparciu o „Małego Księcia”

Mały Książę żył w kręgu swych obowiązków na małej planecie B 612. Wszystko zmieniło się, gdy pewnego dnia na asteroidzie pojawiło się małe ziarenko, z którego wyrósł kwiat. Długo przygotowywał się do zakwitnięcia, by w końcu olśnić swym pięknem. Róża zachwyciła głównego bohatera. Jednak okazało się, że roślina... wiecej„Idąc prosto przed siebie, nie można zajść daleko” - Mały Książę symbolem każdego z nas uczącego się „prawdziwie” żyć

Opowieść Saint-Exupery’ego można odczytać symbolicznie, jako drogę rozwoju każdego człowieka, poszukiwanie celu i sensu życia. W jednej z części główny bohater z odcieniem melancholii wzdycha: „Idąc prosto przed siebie nie zajdzie się zbyt daleko”. Mówi to już po odbyciu wędrówek po innych asteroidach i Ziemi... wiecejCzy zgadzasz się z opinią Małego Księcia o dorosłych?

Jednym z głównych problemów poruszonych w „Małym Księciu” są relacje dorosłych i dzieci. Zarówno narrator, jak i Mały Książę niejednokrotnie wyrażają swoje opinie o starszych. Główny bohater podróżując kolejno przez planety Króla, Pyszałka, Opoja, Biznesmena czy Geografa uważa ich za dziwaków, nie może zrozum... wiecej„Mały Książę” – najważniejsze cytaty

Dedykacja
„Przepraszam wszystkie dzieci za poświęcenie tej książki dorosłemu. Mam ważne ku temu powody: ten dorosły jest moim najlepszym przyjacielem na świecie. Drugi powód: ten dorosły potrafi zrozumieć wszystko, nawet książki dla dzieci…” - dedykacja zamieszczona w książce, poświęcona przyjacie... wiecej„Mały Książę” – bibliografia

1. Bukowska Anna, „Saint-Exupry, czyli Paradoksy humanizmu”, Warszawa 1977.
2. Drewermann Eugen, „Istotnego nie widać. Rzecz o »Małym Księciu«”, przeł. Jerzy Prokopiuk, Warszawa 1996.
3. Kędzierska Agnieszka, „»Mały Książę« Antoine’a Antoine de Saint-Exupry’ego... wiecej