Jesteś w: Kamienie na szaniec

Miejsce akcji w „Kamieniach na szaniec”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Głównym miejscem akcji jest oczywiście Warszawa, a najczęściej przytaczaną dzielnicą jest Mokotów Górny. To w stolicy chłopcy uczęszczają do szkoły (gimnazjum i liceum im. Stefana Batorego), to tu zastał ich wybuch wojny. W kolejnych rozdziałach obserwujemy mieszkania, w których odbywały się tajne zebrania konspiracyjne oraz tajne nauczanie.

Warszawa jest także tłem odbywających się akcji „małego sabotażu”. Na ulicy Marszałkowskiej Alek po raz pierwszy wybija szyby w witrynach fotografów prezentujących zdjęcia Niemców w mundurach. Restauracja Paprockiego znajduje się przy ulicy Madalińskiego, sklep mięsny Wohlfartha usytuowany jest na Nowym Świecie, na ulicy Rakowieckiej chłopcy malują świnki z dopiskiem „Tylko świnie siedzą w kinie”, pomnik Mikołaja Kopernika, z którego Alek zdjął tablicę z niemieckim napisem to Krakowskie Przedmieście, na placu Unii Lubelskiej narysowana zostaje kotwica na pomniku lotnika. W utworze wspomniane są budynki, takie jak Zachęta, z których chłopcy zdejmowali flagi ze swastyką.

Na Pawiaku i w więzieniu na Szucha katowany jest Rudy. Pod Arsenałem (ulica Długa) następuje odbicie członka Szarych Szeregów z rąk gestapo, ranny zostaje Alek. Kamiński także wspomina ulicę Mokotowską, na której został wykonany wyrok na Schulzu oraz plac Trzech Krzyży, gdzie wykonano wyrok na Langem.

Oprócz stolicy w powieści występują miejsca związane z wakacjami Buków, ćwiczeniami Szarych Szeregów, czy zamiejscowymi akcjami dywersyjnymi:

• Beskid Śląski – miejsce wakacyjnego wyjazdu drużyny harcerskiej Buki;
• tory kolejowe pod Dębem Wielkim – członkowie Buków pomagają w ratowaniu rannych z pociągu;
• okolice Kraśnika – miejsce pierwszej poważnej akcji – wysadzenia niemieckiego pociągu z amunicją jadącą na wschód;
• Celestynów – miejsce akcji kierowanej przez Zośkę, polegającej na uwolnieniu więźniów jadących z Majdanka do Oświęcimia;
• Czarnocin – nie do końca udana akcja wysadzenia mostu;
• Sieczychy – zdobycie posterunku żandarmerii niemieckiej, miejsce śmierci Zośki.



  Dowiedz się więcej