Jesteś w: Kamienie na szaniec

Udział warszawskich harcerzy w II wojnie światowej

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Po wybuchu II wojny światowej wiele organizacji młodzieżowych mobilizowało swoich członków do zamanifestowania swojego oporu wobec okupantów. Po klęsce kampanii wrześniowej walka nie mogła być prowadzona wprost – zeszła do podziemia. Najlepiej zorganizowanymi grupami byli harcerze, którzy już przed wojną uczyli się współpracy opartej na zasadach koleżeństwa i miłości do ojczyzny. Cechowała ich sumienność, gotowość do poświęcenia, uczciwość i solidarność. Dzięki różnym formom samokształcenia, a także wspólnym wyprawom krajoznawczym i przeprowadzonym akcjom byli dobrze zorganizowani. Ich działalność opisuje między innymi Aleksander Kamiński w powieści „Kamienie na szaniec”.

Harcerze jako jedni z pierwszych przystąpili do organizowania akcji dywersyjnych. Dzięki malowaniu na murach polskich symboli podtrzymywali na duchu społeczeństwo Warszawy, udowadniając, że „Jeszcze Polska nie zginęła”. Przyświecało im kredo harcerstwa: „Harcerz służy Polsce i dla niej sumiennie spełnia swoje obowiązki. Już 27 września 1939 roku powołano tajną organizację Związku Harcerstwa Polskiego, to jest Szare Szeregi. Miała ona na celu wychowywać młodzież w duchu patriotyzmu i odpowiedzialności za kraj. Swą strukturą nawiązywała do dawnego podziału ZHP.

W ramach organizacji wyłoniono trzy grupy: Zawisza (12-15 lat), Bojowe Szkoły (16-18 lat), Grupy Szturmowe (dorosła młodzież). Każdej z nich przydzielono odpowiednie zadania. Najodpowiedzialniejsze akcje w ramach tzw. Małego Sabotażu wykonywali najstarsi. Należeli także do Kedywu jako odziały „Zośka” i „Parasol”.

W organizacji nacisk kładziono na samokształcenie, zaś starsi przechodzili teoretyczne i praktyczne szkolenia bojowe. Oprócz tego dbano o zachowanie morale i umacnianie postaw patriotycznych. Dzięki temu młodzi ludzie byli zdolni do przeprowadzania trudnych i odpowiedzialnych akcji, nieraz narażając życie, a ich działania podtrzymywały na duchu wszystkich mieszkańców stolicy.



  Dowiedz się więcej