Jesteś w: Kamienie na szaniec

„Kamienie na szaniec” jako powieść uniwersalna

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Mimo iż książka Aleksandra Kamińskiego powstała ponad siedemdziesiąt lat temu, jej wartość artystyczna i wychowawcza nie zmieniły się. II wojna światowa to temat wielokrotnie poruszany w literaturze polskiej i światowej. Pisarze ostrzegają przed kataklizmem, ale także dokumentują bohaterskie, a nieraz nawet heroiczne zachowania walczących.

Powieść Kamińskiego jest niezwykła. Jej głównym tematem jest życie i postawy pokolenia młodych harcerzy, którzy w 1939 roku zaczynali dorosłe życie. Stanęli oni przed wyborem, czy ryzykować swoim zdrowiem i poświęcić się dla dobra ojczyzny czy zaniechać jakichkolwiek działań. Patriotyczne i moralne wychowanie sprawiło, że nie wahali się działać najpierw w akcjach „małego sabotażu”, a później w dywersji.

„Kamienie na szaniec” poruszają uniwersalne problemy, takie jak przyjaźń, młodość, dojrzewanie, rola rodziny, miłość do ojczyzny. Dzięki pokazaniu ponadczasowych wartości są czytelne także i dziś. Także dziś mogą pozytywnie wpływać na młodych czytelników, kształtować ich wzorce i wychowywać. Kamiński pokazał, że w trudnych i tragicznych czasach jeszcze bardziej liczą się takie wartości, jak koleżeństwo, sumienność, umiejętność wspólnego działania i pozwalają pięknie żyć, a nieraz też pięknie umierać. Bohaterstwo Alka, Rudego i Zośki jest bezsprzeczne, a ich postawa i zachowanie oraz zalety zasługują na podziw i naśladowanie także i dziś.



  Dowiedz się więcej