Jesteś w: Potop

Potop - bohaterowie

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim



Do szlachty należą ziemianie, ale także rycerze walczący w obronie ojczyzny. Należą tu zarówno postaci negatywne, nie dbające o losy Rzeczpospolitej, jak i w głównej mierze pozytywne. Warstwa ta jest religijna, waleczna, nie waha się walczyć z wrogiem, który najechał ich kraj. Są gotowi do poświęceń i ofiar dla prawowitego władcy i Polski. Zachowują się zgodnie z kodeksem rycerskim, cenią sobie uczty i dobrą kompanię (więc przyjaźń). Niektórzy, tak jak Kmicic przechodzą metamorfozę od awanturników i warchołów do narodowych bohaterów.

Szczególną rolę pisarz przypisuje księżom i duchowieństwu. To oni mają dbać o zachowanie wartości moralny, a siłę do walki ma im dawać wiara. Na tym tle wyróżnia się przeor Paulinów z Jasnej Góry, Augustyn Kordecki, który odważnie i roztropnie broni klasztoru. Księża bronią katolickich kościołów przed protestanckim najeźdźcom.

Zgodnie z ogólną ideą utworu naród polski w „Potopie” został pokazany w sposób optymistyczny. Większość mieszkańców to patrioci, którzy nie wahają się by w obliczu narodowej tragedii walczyć z poświęceniem dla ojczyzny. Ci, którzy popełnili w przeszłości błędy zasługują na wybaczenie i ekspiację. Zdrajcy zaś, zawsze dostępują sprawiedliwej kary. Całe społeczeństwo łącznie z ludem potrafi się zjednoczyć i zmobilizować w obliczu napaści wroga.
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 



  Dowiedz się więcej