2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Przedwiośnie

2l.pl / Przedwiośnie

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskimPrzedwiośnie

Stefan Żeromski – notatka szkolna

Stefan Żeromski przyszedł na świat 14 października 1864 roku w Strawczynie koło Kielc, zaś zmarł 20 listopada 1925 roku w Warszawie, w wieku prawie sześćdziesięciu lat.

Jego ojciec był styczniowym powstańcem, matka zaś zajmowała się domem. Cała rodzina miała szlacheckie korzenie, lecz żyła bardzo skromnie.
M... wiecejStreszczenie „Przedwiośnia”

„Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego składa się z trzech głównych części oraz introdukcji zatytułowanej „Rodowód”, z której najpierw dowiadujemy się o pochodzeniu głównego bohatera powieści – Cezarego Baryki.

Jego Ojciec, Seweryn, wywodził się z polskiej szlachty. Pomimo niepełnego wykszt... wiecej„Przedwiośnie” – plan wydarzeń

1. Rodowód – przedstawienie rodziny Baryków.
2. Losy Baryków w Rosji; osiedlenie się w Baku.
3. Dzieciństwo Cezarego Baryki.
4. Wybuch I wojny światowej – zaciąg Seweryna Baryki do armii carskiej.
5. Pod nieobecność ojca czternastoletni Cezary zmienia się w ulicznego chuligana.
6. Wybuch rewolucj... wiecej„Przedwiośnie” – miejsce akcji

Pierwsza część powieści rozgrywa się w trzech wielkich miastach dawnej Rosji. Cezary Baryka wychowywał się w:

„W najpiękniejszej miejscowości - oazie naftowej pustyni, Baku – kędyś na tak zwanym Zychu, w zatoce Półwyspu Apszerońskiego, woniejącej od kwiatów i roślinności Południa, gdzie przejrzyste morze... wiecejGeneza „Przedwiośnia”

W poprawnym odczytaniu „Przedwiośnia” pomaga poznanie okoliczności powstania dzieła. Stefan Żeromski od zawsze znany był ze swojej troski o los ojczyzny i zaangażowanie w tematykę społeczno-polityczną. Po zakończeniu I wojny światowej i powrocie na mapy Europy II Rzeczpospolitej Żeromski powrócił z emigracji. Warto podkre... wiecejFilozofia w „Przedwiośniu”

Najbardziej dominującą doktryną filozoficzną w „Przedwiośniu” jest komunizm. Myśl komunistyczna wywodzi się ze starożytnej Grecji, a nie z XX wieku, jak powszechnie się uważa. Jej źródeł możemy doszukać się u Platona. Kolejnym ważnym kontynuatorem myśli komunistycznej można nazwać św. Augustyna, a później Tomasza... wiecejRewolucja w Baku

Rewolucja nazywana październikową faktycznie wybuchła w Rosji 7 listopada 1917 roku. Dla Rosjan posługującym się kalendarzem juliańskim był to jednak 25 października. Rewolucjoniści, którzy szybko zyskali miano bolszewików (czyli będących w większości), zwrócili się przeciwko caratowi i zaatakowali ówczesną siedzibę rządu Ale... wiecej„Przedwiośnie” – interpretacja tytułu

Tytuł powieści Stefana Żeromskiego można odczytywać na kilka sposobów. Zanim jednak do tego przejdziemy warto podkreślić jego poetyckość i trafność w oddaniu klimatu panującego na kartach powieści. Ciężko wyobrazić sobie bardziej trafny tytuł dla tego wielkiego dzieła.

Przedwiośnie oznacza krótką porę roku char... wiecej„Przedwiośnie” – najważniejsze cytaty

Początkowy pogląd Cezarego na rewolucję:

„Rewolucja (…) jest to konieczność, wyższa ponad wszystko. Jest to prawo moralne. (…) Nasze pieniądze, nasze cenne i wygodne sprzęty, nasze drogie naczynia i smaczne w nich potrawy zaprawione są i przesycone do cna krzywdą człowieczą. (…) Jakże szczęśliwi... wiecejAdaptacja filmowa „Przedwiośnia” - recenzja

Ekranizacji „Przedwiośnia” z 2001 roku w reżyserii Filipa Bajona uważana jest powszechnie za jedno z najlepszych dzieł filmowych powstałych w oparciu o utwór z kanonu największych dzieł polskiej literatury. Obraz zdobył popularność głównie dzięki gwiazdorskiej obsadzie. Główną rolę w filmie odegrał Mateusz Damięcki,... wiecejKoncepcje odbudowy państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości w „Przedwiośniu”

„Przedwiośnie” było ważnym głosem publicystycznym w latach 20-tych XX wieku w Polsce, ponieważ przedstawiało dwie główne koncepcje odbudowy kraju po stu dwudziestu trzech lata nieobecności na mapach Europy. Co ważne, Żeromski nie opowiedział się za żadną z propozycji, a jedynie je zarysował, z ich wadami i zaletami. wiecejKoncepcje Polski w „Przedwiośniu”

Pierwszą koncepcją Polski jaką poznajemy w „Przedwiośniu” jest wizja znana z opowieści Seweryna Baryki, zwana także wizją szklanych domów. Jest to odzwierciedlenie marzeń i pragnień Polaków żyjących na wygnaniu lub pod zaborami przez ponad sto lat. Wizja ta przybrała rozmiar legendy przekazywanej sobie z ust do ust. Opowi... wiecejMotyw szklanych domów w „Przedwiośniu”

Motyw „szklanych domów” odgrywa ważną rolę nie tyle w fabule „Przedwiośnia”, co w wymowie ideologicznej powieści. Wizja zarysowana przez Seweryna Barykę jest wyidealizowanym wyobrażeniem nowoczesnej Polski, utopią opartą na myśli technologicznej oraz ustroju zawierającym najlepsze wartości zapożyczone z myśli... wiecejMotyw matki w „Przedwiośniu”

Matka Cezarego, pani Jadwiga, dała się poznać czytelnikom przede wszystkim jako wielka patriotka, która bardziej niż Polskę kochała tylko swojego syna. Chociaż młodzieniec dawał się jej mocno we znaki, zwłaszcza po zniknięciu ojca, matka zawsze patrzyła na niego łaskawym okiem. Cezary nie szczędził jej przykrych słów, okazując ... wiecejMotyw ojca w „Przedwiośniu”

Ojciec głównego bohatera odgrywa ważną rolę w powieści, ponieważ to on zaszczepia w Cezarym od najmłodszych lat ducha patriotyzmu i miłość do Polski, której nie było wówczas na mapach Europy. Mężczyzna, jako stosunkowo majętny urzędnik, zapewnił swojej rodzinie dostatnie życie, a przede wszystkim doskonałe wykształcenie dla s... wiecejKonfrontacja poglądów Szymona Gajowca, Antoniego Lulka i Seweryna Baryki

Koncepcję Szymona Gajowca możemy określić jako propaństwową, prorządową lub narodową. W swoich poglądach mężczyzna powoływał się na dorobek intelektualny trzech postaci historycznych, wielkich Warszawiaków, przedstawicieli pokolenia żyjącego pod zaborem rosyjskim:
• Marian Bogusz, ceniony przyrodnik, znany szerszemu ... wiecejInterpretacja ostatniej sceny „Przedwiośnia”

Zakończenie powieści jest dość niejasne i wieloznaczne, przez co każdy czytelnik może sam zdecydować o dalszych losach młodego bohatera. Trzeba przyznać, że widok Cezarego na czele maszerujących robotników jest dość zaskakujący mając na uwadze, że został on z hukiem wyrzucony ze spotkania komunistów po tym jak otwarcie i ostro s... wiecejMotyw rewolucji w „Przedwiośniu”

Rewolucja jest jednym z głównych motywów i tematów podjętych przez Żeromskiego w „Przedwiośniu”. Wielu współczesnych mu odbiorców mylnie odczytywało powieść jako wychwalającą rewolucję bolszewicką. Autor niejednokrotnie był zmuszony zabierać głos w prasie, by uzmysłowić społeczeństwu, że powieść ma charakter ... wiecejOcena rewolucji w „Przedwiośniu” Żeromskiego

Stefan Żeromski wielokrotnie podkreślał, że „Przedwiośnie” nie jest pochwałą, lecz krytyką rewolucji. Do mylnej interpretacji mogą zmusić nieobytego czytelnika chociażby słowa wykrzyczane w twarz matce przez głównego bohatera:

„Rewolucja (…) jest to konieczność, wyższa ponad wszystko. Jest to ... wiecejCezary Baryka – charakterystyka

Cezary Grzegorz Baryka jest głównym bohaterem „Przedwiośnia”. Urodził się w 1900 roku, jego rodzicie – Seweryn i Jadwiga – byli Polakami żyjącymi w Rosji. Młodzieniec wychowywał się i dorastał w portowym mieście naftowym Baku.

Baryka od dziecka był postrzegany jako urodziny chłopiec. Z biegiem cz... wiecej