Jesteś w: Przedwiośnie

Laura Kościeniecka – charakterystyka

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Laura była największą miłością Cezarego, pomimo faktu, iż była po słowie z Władysławem Barwickim. Kobieta cieszyła się powszechnym uwielbieniem mężczyzn, głównie ze względu na nieprzeciętną urodę: „Była wysmukła, niezwykle kształtna, muskularna i widać mocna - ani zbyt chuda, ani zanadto tłusta. Oczy miała iście lazurowe. Nie było w niej ani cienia kokieterii, przesady, nieszczerości, snobizmu. Była naturalna i solidna w każdym ruchu, słowie, uśmiechu”.

Cezary poznał ją podczas swojego pobytu w Nawłoci. Kobieta była starszą od niego o dwa lata wdową i właścicielką pałacu w Leńcu. Co charakterystyczne dla szlachty, kierowała się rozsądkiem i chłodną kalkulacją, dlatego swoje problemy finansowe chciała rozwiązać ślubem z Barwnickim, którego nie kochała.

Miłością jej życia był Cezary, z którym połączył ją potajemny i płomienny romans. Kochankowie ukrywała się ze swoim uczuciem do momentu, aż zostali nakryci przez Barwnickiego. Wówczas Laura musiała wybrać co jest dla niej najważniejsze: miłość czy pozycja społeczna. Gdy kobieta zapewniła, że chce zostać żoną Barwnickiego Cezary wpadł w szał i uderzył ją szpicrutą w twarz.

Do ponownego spotkania z Cezarym doszło w Warszawie. Laura poprosiła bohatera o spotkanie w parku. Wyjaśniła Baryce, że wyszła za mąż za Władysława i dodała, że gdyby pamiętnej nocy bohater zareagował inaczej, pewnie ich romans mógłby nadal trwać.  Dowiedz się więcej