Jesteś w: Przedwiośnie

Motyw ojca w „Przedwiośniu”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Ojciec głównego bohatera odgrywa ważną rolę w powieści, ponieważ to on zaszczepia w Cezarym od najmłodszych lat ducha patriotyzmu i miłość do Polski, której nie było wówczas na mapach Europy. Mężczyzna, jako stosunkowo majętny urzędnik, zapewnił swojej rodzinie dostatnie życie, a przede wszystkim doskonałe wykształcenie dla syna. Cezary pielęgnował polską kulturę i tradycję w domu. Dbał o to, by w mieszkaniu rozmawiało się wyłącznie po polsku, a nie po rosyjsku. Ojciec zapoznawał także głównego bohatera z dorobkiem rodzimej literatury.

O tym jak ważną rolę odgrywał w życiu syna najlepiej świadczy okres jego nieobecności. Po wyruszeniu Seweryna na wojnie Cezary zmienił się nie do poznania. Stracił zupełnie wszelkie zahamowania i jakąkolwiek dyscyplinę. Stał się ulicznym chuliganem. To pokazuje, że ojciec, choć bardzo łagodny, utrzymywał chłopaka w ryzach, był dla niego autorytetem znacznie ważniejszym niż matka.

Seweryn pojawił się w życiu Cezarego po blisko pięciu latach nieobecności zupełnym przypadkiem. Uznany za martwego odnalazł się w obozie pracy, gdzie udawał psychicznie chorego. Jego zdrowie fizyczne było już wówczas mocno nadszarpnięte. Mimo tego Seweryn za wszelką cenę pragnął zabrać syna z Rosji do Polski. Właśnie podczas tej podróży opowiedział Cezaremu o Polsce szklanych domów, którą ich przodek rzekomo miał zbudować przed laty. W zamyśle ojca przypowieść ta miała zaszczepić w młodzieńcu chęć odbudowy ojczyzny jako państwa nowoczesnego.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej