Jesteś w: Medaliony

„Medaliony” – oskarżenie Zofii Nałkowskiej

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Zaplanowana na wielką skalę machina śmierci stała się źródłem degradacji moralnej tych, przeciw którym była wymierzona. Polacy na co dzień oglądali obrazy tortur, zabijania. Stały się one tak powszednie i zwykłe, że tłumiły wrażliwość, eliminowały współczucie wobec cierpiącego człowieka. Więźniowie obozów zagłady i ludzie wywożeni na przymusowe roboty byli codziennie narażeni na drastyczne obrazy.

Próba protestu przeciwko torturom wiązała się ze śmiercią buntownika. Strach pokonanych był ważnym sprzymierzeńcem Niemców w podporządkowywaniu ich sobie. W każdym momencie, z jakiegoś błahego powodu lub bez przyczyny można było stracić życie, być torturowanym. W tych warunkach myślało się przede wszystkim o tym, żeby przetrwać kolejny dzień, zaspokoić głód.

Jest to dokument o ogromnej sile poznawczej – o sposobach wyniszczania ludzi, ich cierpieniach, bólu, degeneracji psychicznej, upadku zasad moralnych i utracie wrażliwości na ludzką krzywdę.

Pisarka zanotowała: „Ludzie ludziom gotują ten los. Ludzie są wszystkim na świecie i niezależnie od swej wartości, niezależnie od swych do tego tytułów – tylko ludzie stanowią o rzeczywistości”. Ta prawda ciąży nad opowiadaniami zbioru z całą mocą.  Dowiedz się więcej