Jesteś w: Krzyżacy

Kodeks rycerski w „Krzyżakach”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Rycerze, bohaterowie „Krzyżaków” kierowali się w swoim życiu specjalnym kodeksem. Wyznaczał on silnie co wolno było im czynić, a czego nie wolno. Rycerz przede wszystkim miał się kierować wiernością dla władcy, honorem, szlachetnością, prawdomównością, poczuciem sprawiedliwości. Powinien posiadać takie cnoty, jak niezachwiana wiara chrześcijańska, odwaga, wierność w przyjaźni, oddanie ojczyźnie.

Kodeks rycerski nakazywał też odpowiednie zachowanie podczas turniejów i pojedynków. Naprzeciw siebie mogli stanąć jedynie wojownicy będący na tym samym poziomie. Walczono albo dla zabawy, albo na śmierć i życie. Często wyzywano na pojedynki rzucając przeciwnikowi pod nogi rękawice. Powodem mogła być obraza lub zarzucenie rycerzowi nieprawdomówności, jak to było w przypadku pojedynku Zbyszka i Rotgiera (tzw. sąd boży). Niepodniesienie rzuconej rękawicy przynosiło rycerzowi hańbę. Przeciwników należało traktować z szacunkiem, bez wzgardy, przez co wyrażało się szacunek dla całej warstwy szlacheckiej. Prawości można było dowieść podczas pojedynku dając przeciwnikowi równe szanse. Uczynił tak Zbyszko widząc, że Ulryk na pęknięty popręg.

Wzorowy rycerz musiał być człowiekiem szlachetnym, mężnym, roztropnym, oddanym królowi i ojczyźnie. Powinien pomagać słabszym i bronić ich w obliczu nieszczęścia. Równie ważną cechą była lojalność wobec przyjaciół, rodziny i władcy. O roli przyjaźni wśród rycerzy świadczy związek jaki łączył Zbyszka i Fulko de Lorche.



  Dowiedz się więcej