Jesteś w: Krzyżacy

„Krzyżacy” jako powieść historyczna

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Powieść historyczna – to jedna z odmian powieści poruszająca tematykę historyczną. Łączy w sobie fikcję z faktami z przeszłości, ukazuje postaci fikcyjne obok historycznych, istniejących w rzeczywistości, kreuje własne sądy co do zdarzeń i dawniejszych faktów.

„Krzyżacy” w pełni odpowiadają wyznacznikom powieści historycznej. Akcja osadzona jest w wiekach średnich, na przełomie XIV i XV wieku, odległych od czasu życia pisarza o pięćset lat. Autor korzysta z licznych źródeł historycznych – m. in. zapisków i kronik. Osadza wydarzenia w autentycznych miejscach, które ukazuje zgodnie z historycznymi przekazami (Kraków, Malbork, Płock, Ciechanów, Szczytno). Kreśli także sylwetki postaci historycznych – władców i rycerzy. Odwołuje się Dio wydarzeń historycznych, takich jak bitwa pod Grunwaldem czy śmierć królowej Jadwigi. Oddaje także szczegółowe realia ówczesnego życia – przywołuje obyczaje, opisuje scenerię krajobrazów i wnętrz, kodeks rycerski po takie szczegóły, jak uzbrojenie wojowników.

Fakty historyczne stanowią jednak tło dla wprowadzenia i opisania losu postaci fikcyjnych, przede wszystkim głównego bohatera – Zbyszka z Bogdańca, a obok niego Maćka z Bogdańca, Danusi czy Jagienki. Na bieg akcji składa się wiele fikcyjnych wydarzeń, między innymi porwanie i śmierć Danusi czy związek Zbyszka z Jagienką. Nie jest to więc praca naukowa, a beletrystyczna. Autor interpretuje fakty historyczne, nieraz odbiegając od obiektywizmu, nie unika też własnych sądów.



  Dowiedz się więcej