Jesteś w: Mitologia

Rzymscy bogowie (panteon)

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Amor – Kupidyn (grecki Eros) - bóg miłości, syn Wenus i Marsa, przedstawiany jest jako młody mężczyzna lub nagi chłopiec ze skrzydłami u ramion, z łukiem i kołczanem pełnym strzał.
Bachus (grecki Dionizos) - bóg płodnych sił przyrody, dzikiej natury, wina i winnej latorośli.
Eskulap (grecki Asklepios) - znawca sztuki lekarskiej, przedstawiany był jako brodaty mężczyzna z laską, wokół której wije się wąż.
Janus - opiekun bram (domów lub miast), wszelkim początkiem i końcem, przedstawiany jako mężczyzna o dwóch twarzach – młodzieńca i starca.
Jowisz – Jupiter (grecki Zeus) - władca bogów i najwyższy bóg w panteonie, pan Niebios i Ziemi.
Kwiryn - jeden z pięciu najważniejszych bogów, był bogiem kwirytów (Quirites), tzn. zbrojnych Rzymian, czczony pod postacią włóczni.
Mars (grecki Ares) - bóg wojny, czczony jako ojciec bliźniąt: Romulusa i Remusa.


Merkury (grecki Hermes) - bóg handlu, zysku i kupiectwa; także złodziei i celników, posłaniec bogów, jego atrybutami były charakterystyczna czapka petasos (często z dołączonymi małymi skrzydełkami) oraz laska (kaduceusz).
Neptun (grecki Posejdon) - bóg wód, chmur i deszczu, jego atrybutem był trójzębny harpun.
Pluton (grecki Hades) - bóg świata zmarłych, składano mu ofiary ze zwierząt o ciemnej sierści, czarnych jagniąt lub świń.
Saturn (grecki Kronos) - bóg rolnictwa i zasiewów, legendarny władca Italii.
Sol (grecki Helios) - bóg słońca, światła i powietrza, najczęściej przedstawiano go z promienistą aureolą lub koroną na głowie, na złotym rydwanie zaprzężonym w cztery konie.
Wulkan (grecki Hefajstos) - bóg ognia, wulkanów oraz kowalstwa, odlewał on groty strzał i zbroje dla Marsa, Minerwy oraz pioruny dla Jowisza.

Ceres (grecka Demeter) - bogini wegetacji i urodzajów, córka Saturna i Ops, siostra i kochanka Jowisza.
Diana (grecka Artemida) - bogini księżyca, narodzin i łowów (świata roślinnego i zwierzęcego, gór, lasów, gajów, źródeł leczniczych), a także płodności, przedstawiana była w krótkim chitonie, z łukiem i kołczanem ze strzałami, z półksiężycem.
Discordia (grecka Eris) - bogini zamętu, niezgody i chaosu.
Fortuna (grecka Tyche) - bogini kierująca ludzkimi losami, przedstawiana z zawiązanymi oczyma i z rogiem obfitości.Luna (grecka Selene) - bogini księżyca, ukazywana w świetlistej szacie, z półksiężycem, na rydwanie zaprzężonym w dwa konie.
Minerwa (grecka Atena) - bogini mądrości, nauki, sztuki i literatury, przedstawiano ją w zbroi i hełmie, a jej zwierzęciem była sowa.
Wenus (grecka Afrodyta) - bogini miłości, do jej atrybutów należały owoce i kwiaty, towarzyszyły jej również gołębie.
Westa (grecka Hestia) - bogini ogniska domowego i państwowego, w jej świątyni płonął wieczny ogień, którym opiekowały się kapłanki-dziewice tzw. westalki.  Dowiedz się więcej