Jesteś w: Mitologia

Zeus (Dzeus) – opis boga

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Zeus to najważniejszy bóg Grecji, pan piorunów i błyskawic. Jego atrybutem jest właśnie piorun. Pioruny wykuwali dla niego cyklopi we wnętrzach wulkanów. Uważał, że jest silniejszy od wszytkich innych bogów razem wziętych. Przeczy temu historia, gdy Hera, Atena i Posejdon uwięzili go wspólnie i nie wiadomo, jak by się ta historia skończyła, gdyby nie pomoc Tetydy.

Zeus był bardzo zmienny. Czasem łagodny, innym razem popędliwy i skłonny do wybuchów. Jest opiekunem praw jako Horikos, przestrzega świętości przysiąg składanych na ziemi. Jako Ksenios broni nienaruszalnego prawa gościnności, patronuje wędrowcom poszukującym schronienia, posłom i heroldom. Krzewi także uczucia szacunku, miłosierdzia i łagodności. Pilnuje także przestrzegania praw moralnych.

Opiekuje się także ludźmi pracowitymi i ich pracą. Waży losy śmiertelników i odpowiednio zsyła szczęście lub nieszczęście. Inne imię Zeusa brzmi Hellenios – nosi je jako opiekun narodowy wszystkich plemion greckich. Pewnego dnia Zues wraz z Hermesem udali się w przebraniu na ziemię, by zobaczyć czy prawa są przestrzegane. Mieszkańcy jednak nie udzielili im gościny. Dopiero dwoje staruszków – Filemon i Baucis przyjęli ich godnie, dzieląc się wszystkim, co mieli. O świcie na miejscu ich chatki jaśniała piękna świątynia, a mieszkańcy niegościnnego miasta zostali zamienieni w żaby. Staruszkowie żyli jeszcze wiele lat, aż zamienieni zostali w dwa drzewa złączone ze sobą pniami.



  Dowiedz się więcej