Jesteś w: Mitologia

Frazeologia związana z mitami

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

nić Ariadny – Ariadna, córka Minosa zakochała się w Ateńczyku – Tezeuszu i ofiarowała mu kłębek nici. Dzięki niemu bohater mógł wejść do labiryntu Minotaura, pokonać potwora i szczęśliwie odnaleźć powrotną drogę. Jeden koniec nici Tezeusz przymocował do wejścia labiryntu – wracając zwijał kłębek i tak wydostał się na zewnątrz. We frazeologii nić Ariadny to nieprzeciętny, sprytny pomysł na rozwiązanie jakiejś sytuacji, a także doskonała idea, myśl.

pięta Achillesa – Achilles, syn Tetydy, jako dziecko został przez matkę zanurzony w rzece Styks. Dzięki temu zyskał odporność na wszelkie ataki. Tetyda trzymała go jednak za piętę i tylko ta część jego ciała była jego słabym punktem. Achilles zginął podczas wojny trojańskiej ugodzony strzałą przez Parysa właśnie w piętę. We frazeologii pięta Achillesa to czyjaś słaba strona.

puszka Pandory – Pandora była przepiękną kobietą stworzoną przez Zeusa, aby ukarać zuchwałość Prometeusza. Zesłana na ziemię wraz z puszką, której nie wolno było jej otwierać została żoną brata Prometeusza. Namówiła męża do otwarcia tajemniczej skrzynki, z której wypłynęły na cały świat zamknięte dotąd cierpienia, choroby, plagi i klęski ludzkości. We frazeologii puszka Pandory oznacza źródło niekończących się nieszczęść, trudności, kłopotów i wszelkiego zła.

szata Dejaniry – Dejanira była żoną Heraklesa. Kierowana zazdrością ofiarowała mu szatę zanurzoną we krwi centaura Nessosa, która miała zapewnić wieczne oddanie męża. Szata jednak zaczęła palić bohatera, powodując olbrzymie męczarnie. We frazeologii szata Dejaniry oznacza coś, co przynosi olbrzymie cierpienia, sprawia ból, od którego nie ma ucieczki.

syzyfowa praca - Syzyf był mitologicznym królem Koryntu, który był lubiany przez bogów i zapraszany na uczty na Olimpie. Jego wadą była jednak pycha i plotkarstwo. Gdy pewnego razu zdradził tajemnicę Zeusa został skazany na śmierć. Oszukał jednak przeznaczenie i uwięził bóstwo śmierci Tanatosa. Za swe uczynki został skazany na wieczną karę – wtaczał pod górę wielki głaz, a gdy był już u szczytu ten ześlizgiwał się na dół. We frazeologii syzyfowa praca to praca nie przynosząca efektów, bezcelowa, wymagająca ciągłych wysiłków.

ikaryjski lot – Ikar, wraz z ojcem Dedalem, aby wydostać się z Krety przypięli do ramion skrzydła ptaków zlepione woskiem. Młodzieniec wbrew ostrzeżeniom ojca zafascynowany lotem wzbił się zbyt wysoko, a jego skrzydła rozkleiły się. Ikar spadł w dół do morza, zwanego od tamtej pory Morzem Ikaryjskim. Syn Dedala stał się symbolem młodzieńczego idealizmu, marzycielstwa, ryzykownych przedsięwzięć. We frazeologii ikaryjski lot to odważne przedsięwzięcie, które ze względu na ryzyko, niebezpieczeństwo narażone jest na porażkę.

stajnia Augiasza – miejsce, w którym król Elidy Augiasz trzymał niezliczone stada koni; jak głosi mit o dwunastu pracach Heraklesa, heros miał oczyścić stajnie, z których nawozu nie sprzątano przez trzydzieści lat. Herakles za swą pracę zażądał dziesiątej części stada. Zmienił koryto rzeki Penejos i w kilka godzin wyczyścił stajnię. Gdy Augiasz odmówił zapłaty wojownik wytoczył mu wojnę i zabił go. We frazeologii stajnia Augiasza oznacza miejsce bardzo zaniedbane, zanieczyszczone.  Dowiedz się więcej