Jesteś w: Mitologia

Mitologia rzymska

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Mitologia rzymska to zbiór wierzeń, obrzędów i opowieści związanych ze stanem świadomości i tłumaczeniem sobie otaczającej rzeczywistości (świata fizykalnego i duchowego) przez starożytnych Rzymian. Kształtowały się one jeszcze w czasach ustnych opowieści, w późniejszych wiekach były zapisywane, modyfikowane, stanowiąc podwaliny kultury Imperium Rzymskiego, aż do czasów, gdy zaczęło dominować chrześcijaństwo.

Pierwotnie mitologia rzymska związana była z życiem religijnym ówczesnych mieszkańców Italii. W związku z tym, że były to ludy rolnicze, ich wierzenia związane z były z charakterem ich pracy i odnosiły się do znanych im elementów krajobrazu czy też roku kalendarzowego. Oprócz podstawowego panteonu bogów, wśród których najważniejszy był Jowisz, stworzyli oni cały katalog pomniejszych bóstw, odpowiadających nawet za drobne zjawiska i czynności gospodarskie.

W porównaniu z wierzeniami Greków, Rzymscy bogowie nie ingerowali w ziemskie życie bezpośrednio. Nie schodzili na ziemię, natomiast trzeba było im oddawać cześć, a także składać ofiary. Rzymianie mieli bardzo praktyczne podejście do wyznawanego kultu, a także tolerancyjne podejście do wierzeń innych ludów (świadczy o tym fakt, że oddawali cześć bogom swych nieprzyjaciół podczas konfliktu). Na kształt Rzymskiej mitologii miały więc wpływ inne ościenne kultury.  Dowiedz się więcej