Jesteś w: Mitologia

Mitologia grecka - wprowadzenie

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Mitologia grecka to zbiór, zestaw mitów wykształconych w kręgu kultury starożytnej Grecji. Zawierają opowieści o życiu i dokonaniach bogów, bóstw, tytanów, herosów, a także nieprzeciętnych ludzi. Mówiły one o powstaniu świata, pochodzeniu człowieka, wyjaśniały zjawiska przyrody, a także określonych wytworów natury. Czyniły ówczesną rzeczywistość zrozumiałą i mniej przerażającą.

Mitologia oprócz stworzenia podstawy religijnych wierzeń przekazywała także kodeks nakazów moralnych, mówiła jak żyć, co jest dobre, a co złe. Wyznaczała kanon tradycji i obrzędowości greckiej. Poszczególne mity pojawiały się w wielu regionach w zmodyfikowanych wersjach, zależnie od historii i obszaru zamieszkiwanego przez określone ludy i kultury, jednak dzięki wspólnym elementom spajały mieszkańców Hellady tworząc uniwersalne i czytelne podstawy współistnienia.


Współczesna wiedza o mitach opiera się głównie na dziełach Homera i Hezjoda. Większość starożytnej twórczości związanej z mitami uległa, niestety, zniszczeniu. Do ponadczasowych wątków, toposów i archetypów odwoływała się cała ówczesna sztuka i kultura. Dzięki ich uniwersalnemu charakterowi przez kolejne wielki stanowiła inspirację dla myślicieli, filozofów i artystów, a zapisane w niej doświadczenia, wartości i symbole są czytelne do dziś. Obok niezapomnianych motywów, jak na przykład ikaryjski lot czy syzyfowa praca ukazują cały panteon bóstw, tytanów, herosów, a także nimf, satyrów, centaurów, które są bohaterami poszczególnych opowieści. Mówią także o nieprzemijalnych uczuciach i wartościach, o których dyskutuje się także i dziś.  Dowiedz się więcej