Jesteś w: Mitologia

Muzy i ich atrybuty

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Apollo, będąc bogiem poezji i muzyki, był także opiekunem dziewięciu muz – córek Zeusa i Mnemosyne (Pamięci). Mieszkały one w górach Beocji, na Helikonie i Parnasie, gdzie bije święte źródło kastalskie, jednak najbardziej lubiły przebywać na łąkach u podnóży Olimpu, na wyniosłościach Pierii gdzie pasły się należące do bogów zwierzęta.

Z czasem każdej z muz przydzielono określoną sztukę, którą miała się opiekować. Każda miała także specjalny atrybut, który wyróżniał ją spośród innych. Kaliope (Pięknolica) była opiekunką pieśni bohaterskiej, w dłoni trzymała rylec i tabliczkę do pisania. Klio (Głosząca sławę) była muzą historii, a wyróżniał ją zwój pergaminu. Euterpe (Radosna) to patronka poezji lirycznej, jej umiejętnością była gra na flecie, zaś Taleja (Rozkoszna) pokazywała komiczną maskę, jako opiekunka komedii. Z kolei Melpomenę (Śpiewającą) poznać można po masce smutnej, ponieważ patronuje tragedii.

Kolejną muza była Terpsychora (Kochająca taniec), która patronuje tańcowi, w ręku trzymając lirę. Erato (umiłowana) grała na małej cytrze dając natchnienie wszystkim tworzącym poezję miłosną. Pieśniami i hymnami pobożnymi opiekowała się Polihymnia, którą rozpoznać można po głębokiej zasłonie, jaka towarzyszy obrzędom religijnym. Ostatnia z muz – Urania – dźwiga astralny globus, ponieważ zajmuje się gwiaździarstwem. Wszystkie muzy miały zdolność wieszczenia.

Muzy w skrócie:
Kaliope – poezja epicka, filozofia i retoryka;
Klio – historia;
Euterpe – poezja liryczna;
Taleja – komedia;
Melpomena – tragedia i śpiew;
Terpsychora – taniec;
Erato – poezja miłosna;
Polihymnia – hymny i pieśni pobożne, poezja chóralna, pantomima;
Urania – astronomia i geometria.  Dowiedz się więcej