Jesteś w: Mitologia

Konflikt o złote jabłko – streszczenie

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

W morskiej bogince, Tetydzie, ze względu na jej urodę kochali się nawet bogowie. Jednak przepowiednia głosiła, że urodzi syna, który będzie potężniejszy od swojego ojca. Gdy zakochał się w niej książę tesalski – Peleus – mimo początkowych oporów bogini, postanowiono wyprawić ślub. Uroczystość odbyła się w pieczarze centaura Chejrona. Nowożeńcy otrzymali od bogów wspaniałe dary (włócznię, nieśmiertelne konie, hartowany miecz, złoty puchar, szatę, flet wydający magiczne dźwięki czy sól pobudzającą apetyt).

Na weselu pojawiła się nieproszona bogini niezgody Eris. Z zemsty rzuciła na stół jabłko z napisem „Dla najpiękniejszej”. O miano to zaczęły się kłócić Hera, Atena i Afrodyta. Zeus zdecydował, że spór rozstrzygnie syn Priama i Hekabe – Parys. Młodzieniec wychowywał się jako pasterz, ponieważ przed jego narodzinami matka miała proroczy sen, że urodzi żagiew, od której spłonie cała Troja. Po latach jednak zapomniano o klątwie. Hera obiecała Parysowi bogactwa i zaszczyty, Atena mądrość, zaś Afrodyta najpiękniejszą kobietę mieszkającą na ziemi – Helenę. Syn Priama wybrał Afrodytę.


Parys wybrał się do Sparty na dwór króla Menelaosa. Goszczono go ze wszystkimi honorami, jednak trojański królewicz porwał żonę Menelaosa – Helenę i uciekł do Troi. Pod wodzą Agamemnona, brata Menelaosa, stanęły wojska całej Hellady. Wkrótce rozpoczęła się wojna trojańska.  Dowiedz się więcej