Jesteś w: Zbrodnia i kara

Motyw dobra i zła w człowieku na przykładzie „Zbrodni i kary”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Powieść Fiodora Dostojewskiego ukazuje sposób, w jaki dobro i zło wpływa na życie każdego człowieka, jak w jego duszy obie kontrastujące wartości prześcigają się o palmę pierwszeństwa.

Dobro i zło widać na przykład w postępowaniu głównego bohatera, Rodiona Raskolnikowa. Z jednej strony często kieruje się współczuciem i miłosierdziem (opłaca pogrzeb Marmieładowa, cierpi z powodu planowanego zamążpójścia siostry z bogatym starcem), z drugiej jednak bez skrupułów morduje lichwiarkę i jej siostrę, nie ma wyrzutów sumienia z tego powodu (wszystko zmienia się podczas pobytu na Syberii).

Autor chciał ukazać, jak cienka linia dzieli dobro i zło. Chęć uwolnienia społeczeństwa od oszukującej klientów i terroryzującej siostrę lichwiarki i w końcu dokonanie zbrodni pociągnęło za sobą katastrofalne skutki, jeżeli chodzi o zdrowie fizyczne i psychiczne mordercy.

Pisarz pokazał także, że nawet dobrych ludzi spotykają złe rzeczy, nie istnieje żadna zależność. Dla dobra rodziny młoda Sonia przystała na propozycję macochy i zaczęła sprzedawać swoje ciało na ulicy, tracąc raz na zawsze niewinność i opinię.



  Dowiedz się więcej