Jesteś w: Zbrodnia i kara

Fiodor Dostojewski - biografia

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Fiodor Dostojewski 1821 – 1881
Dostojewski zaliczamy jest do najważniejszych pisarzy literatury powszechnej. Urodzony na początku XIX wieku, był synem wojskowego lekarza, on sam też ukończył Wojskową Szkołę Inżynieryjną w Petersburgu, a następnie wstąpił do wojska. Jednak już rok później prosił o zwolnienie ze służby, gdyż chciał się zająć literaturą (gdy miał 45 lat opublikował Zbrodnię i karę). Na ukształtowanie się jego wrażliwości oraz psychiki wpłynęła śmierć ojca, z którym był związany, a który został zabity przez buntowników rekrutujących się spośród chłopów.

W 1849 roku Dostojewski został aresztowany i skazany za przestępstwo polityczne na rozstrzelanie, wyrok jednak odwołana, a Dostojewskiego ułaskawiono, w zamian skazując tylko na 4 lata katorgi oraz na karną służbę w wojsku. Chodziło o przynależność do wolnomyślicielskiego związku „Pietraszewców”. Celem związku była walka o wolną prasę, uwłaszczenie chłopów oraz reformę sądów. Czytali oni zakazaną literaturę socjalistyczną. Zsyłka do Omska wywarła silny wpływ na życie, psychikę oraz twórczość Fiodora, o niej traktuje powieść Wspomnienia z domu umarłych.

W 1859 roku został zwolniony z wojska i powrócił do Petersburga, gdzie powrócił do pisarstwa. Wkrótce się ożenił, ale małżeństwo nie trwało długo – Dostojewski został wdowcem i ponownie ożenił się z młodą Anną Snitkiną. Z nią to wyjechał na zachód. Po jednej z takich podróży doszedł do wniosku, iż zachodni świat i jego kultura trawione są moralną zgnilizną. Stał się żarliwym wyznawcą idei panslawistycznej, według której słowiańskość i Słowianie są tymi, którzy odnowią świat i cywilizację.

Zmarł nagle mając 60 lat.

Cechy twórczości
Dostojewski zaliczany jest do tzw. pisarzy szkoły naturalnej.
W jego twórczości da się zauważyć wpływy tzw. oksydencjalizmu - zapadniczestwa –czyli grupy rosyjskich myślicieli, którzy przyszłości Rosji i jej pozytywnego rozwoju upatrywali w reformach, które przybliżą ją do Zachodu. Uważali oni, iż Rosja to kraj wielki, mający potencjał, ale jednocześnie kraj anachroniczny gospodarczo, mający przestarzałe struktury społeczne. Trzeba Rosji pomóc wyjść z marazmu poprzez szereg reform. Gronu temu przewodził Wissarion Bieliński.

Inne ważne dzieła
  • Biedni ludzie – 1845
  • Sobowtór – 1846
  • Powieść w dziewięciu listach – 1847
  • Białe noce – 1848
  • Nietoczka Niezwanowa - 1849
  • Wspomnienia z domu umarłych – 1862
  • Zbrodnia i kara - 1865
  • Idiota – 1867
  • Biesy – 1871
  • Bracia Karamazow – 1880




  Dowiedz się więcej