Jesteś w: Dziady

„Dziady cz. III” – streszczenie

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim



Nagle Doktor padł martwy. Trafił w niego piorun.

Jakby tych zwrotów akcji było mało, okazało się, że Rollison przeżył upadek z okna. Otrzymawszy zgodę od Senatora, ksiądz Piotr udał się z namaszczeniem do rannego chłopaka. Po drodze natknął się na prowadzonego na przesłuchanie Konrada. Podzielił się z nim swoją wizją dalekiej podróży, w którą – zdaniem kleryka – miał wkrótce wyruszyć osadzony. Na koniec Piotr powiedział, że Konrad odnajdzie dziwnego męża.

Scena IX
Noc dziadów

Wydarzenia ze sceny IX mają miejsce na cmentarzu, gdzie trwa akurat obrzęd dziadów. Kolejno pojawiają się zjawy Doktora i Bajkowa. Nie udaje się przywołać ducha kochanka kobiety, która gorąco prosiła Guślarza o spełnienie tej prośby.

Tuż przed nastaniem świtu zebrani ujrzeli wozy ze zmierzającymi na Syberię więźniami. Wśród nich dostrzegli Konrada, jego pierś pokryta była śladami krwi.

Ustęp
Ustęp został podzielony na konkretne części:
• Droga do Rosji,
• Przedmieścia stolicy,
• Petersburg,
• Pomnik Piotra Wielkiego,
• Przegląd wojska,
• Dzień przed powodzią petersburską 1824,
• Oleszkiewicz.

Autor ukazał Petersburg jako miasto uzależnione od cara, zaś mieszkańców stolicy Rosji nazwał bezkrytycznymi „sługusami”. Zdaniem Mickiewicza wszystkie czyny rządzących były podyktowane pragnieniem militarnej dominacji nad innymi państwami, bez względu na ofiary.

Ustęp przynosi też informację o kolejnych losach Konrada. Przepowiednia księdza Piotra spełniła się – Pielgrzym (Konrad) spotkał tajemniczego mężczyznę, którym okazał się malarz i mistyk Oleszkiewicz.

W części „Pomnik Piotra Wielkiego” Mickiewicz zestawił pomnik rosyjskiego cara z pomnikiem Marka Aureliusza w Rzymie, zaś we fragmencie „Do przyjaciół Moskali” – ukazał zniewolenie Rosjan.
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 



  Dowiedz się więcej